TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Путин го разреши рускиот амбасадор во НАТО

Р.С.Европа - пред: 22 мин

Рускиот претседател Владимир Путин го разреши Александар Грушко од неговата функција амбасадор во НАТО и го назначи за заменик министер за надворешни работи. Одлуките за разрешување и назначување на Грушко ги потпиша Путин и потоа беа објавени на ...

Путин го разреши рускиот амбасадор во НАТО

Република
2 поврзани вести »

Шпанија ќе ја активира потерницата по Пуџдемон

Deutsche Welle - пред: 3 часа

Шпанското генерално обвинителство побарало реактивирање на меѓународната потерница по каталонскиот екс-премиер, Карлес Пуџдемон. До Врховниот суд во Шпанија е веќе доставено барање за обновување на налогот за апсење, соопшти денеска претставник на ...

Торент го предложи Пуџдемон за мандатар за новата влада на Каталонија

А1 On

Шпанското обвинителство побара реактивирање на европскиот налог за апсење на Пуџдемон...

Н.Македонија

Пуџдемон пристигна во Копенхаген

+инфо

Либертас Алфа Алфа +инфо

8 поврзани вести »

Лавров: Русофобијата на Западот достигна нови димензии

Канал5 - пред: 1 час

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров оцени дека русофобијата на Западот е полоша отколку за време на Студената војна. Тој предупреди дека Москва има “црвени линии“ кои треба да се почитуваат. „Оваа русофобија е без преседан.

Лавров „носталгичен“ по Студената војна

Deutsche Welle

Лавров: Западната „русофобија“ полоша од онаа во Студената војна

Р.С.Европа

Лавров: Русофобијата на Западот денес е без преседан

Локално
4 поврзани вести »

ecoBirdy претвора стари, пластични играчки во мебел

Бизнис Инфо - пред: 32 мин

Фото: ecoBirdy Дизајнерите од студиото ecoBirdy , со седиште во Антверпер, Белгија изработија мебел од стари и неискористени пластични играчки, пишува Dezeen . Изработените столчиња, масички, ламби и садови за складирање ги има во разни бои и истите ...

Почина основачот на The Weather Channel

Нова ТВ - пред: 2 часа

Џон Колман, основачот и извршен директор на The Weather Channel и првиот метеоролог во “Добро утро Америка” на ABC шест децении, почина на 83 години. Колман почина во саботата вечерта дома во Лас Вегас, соопшти неговата сопруга, Линда Колман, која ...

Блокадата сѐ уште трае, Сенатот гласа на пладне

МРТ - пред: 4 часа

Американскиот Сенат го одложи за денеска гласањето за привременото финансирање на сојузната влада. Сѐ уште нема договор меѓу Републиканците и Демократите. Американскиот претседател телефонски разговарал со лидерите на двете партии.

Сенатот на САД не го продолжи временото финансирање на федералната влада

+инфо

Сенатот го одложи гласањето за финансирањето на владата

Р.С.Европа

За прв пат од 2013 година, американската влада престана да работи

Локално

Репортер А1 On Нова ТВ 24 Вести Алсат-М Либертас

10 поврзани вести »

Репатријацијата на Рохинџа муслиманите во Мјанмар е одложена

МКД - пред: 5 часа

Репатријацијата на стотици илјади Рохинџа бегалци во Мјанмар, која требаше да започне утре, е одложена изјави официјален претставник на Бангладеш, повикувајќи се на огромната задача за подготовката на транзитните центри и одобрувањето на списоците ...

Одложено враќањето на бегалците Рохинџи во Мјанмар

А1 On
2 поврзани вести »

Француските затворски чувари започнаа национален протест во пресметка со владата

МКД - пред: 3 часа

Француските затворски чувари денес започнаа протест на национално ниво во пресметка со владата на претседателот Емануел Макрон поради нивото на персоналот и насилството за кое велат дека е вон контрола во пренатрупаните затвори во земјата.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за состојбата во Сирија

Телма - пред: 5 часа

Советот за безбедност на ОН денеска на вонредна седница ќе ја разгледа актуелната состојба во Сирија и прашањето за доставување хуманитарна помош во таа земја. За време на седницата, генералниот секретар на ОН задолжен за хуманитарни прашања Марк ...

Денеска состанок на Советот за безбедност на ОН за Сирија

Локално

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за состојбата во Сирија

+инфо

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за состојбата во Сирија

24 Вести

Нова ТВ Алфа

6 поврзани вести »