TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Експертите укажуваат на сериозен недостаток на тенкот Т-14 “Армата”

Локално - пред: 1 час

Рускиот тенк Т-14 “Армата” се уште е предмет на контроверзии меѓу експерти од многу земји. Преовладуваат позитивни критики за конструкторите од “Уралвагонзавод” во Нижниј Тагил, но има и оправдани забелешки, тврди vestnik-rm.ru.

Лавров: САД го поттикнуваат сепаратизмот меѓу Курдите

Стандард - пред: 1 час

САД се обидуваат да ги убедат Курдите да не водат дијалог со Дамаск, поттикнувајќи ги на тој начин сепаратистичките расположенија меѓу нив. Ова го изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, во рамките на ...

Експлозија во Тајланд, загинале најмалку три лица

Слободен Печат - пред: 4 часа

Три лица загинаа, а 18 се повредени денеска при експлозија на бомба во јужната тајландска провинција Јала, соопштија локалните власти. Рачно изработената експлозивна направа била ставена во резервоар на мотоцикл паркиран пред пазарот.

Тројца мртви и 22 ранети во експлозија на пазар во Талјанд

Нетпрес

Три лица загинаа при експлозија на бомба на пазар во Тајланд

24 Вести

Тројца мртви и 22 ранети во експлозија на пазар во Тајланд

Точка

Алфа Сител

6 поврзани вести »

Истрага во Полска за неонацистите кои го прославуваа роденденот на Хитлер

+инфо - пред: 3 часа

Главниот обвинител на Полска денеска отвори истрага поради сомневање за „јавна пропаганда на фашизам“ за што казната е до две години затвор. Во Полска е покрената кривична истрага поради телевизиски извештај во кој се прикажани членови на полска ...

Nissan ќе продава сончеви панели и батерии за складирање на енергија

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Фото: Nissan UK Производителот на автомобили Nissan од неодамна започна со продажба на сончеви панели за домови во Велика Британија, како и на батерии за складирање на енергија, стои во соопштението .

НАТО: Турската операција против Курдите во Сирија е самоодбрана

Стандард - пред: 2 часа

За НАТО, операцијата на Турција против сириските Курди е самоодбрана и одговор на терористичката закана. Ова го изјави извор од штабот на пактот во Брисел, цитиран од Си-Ен-Ен. Алијансата, исто така, ја забележува потребата Анкара да ја почитува ...

Кремљ: Нема планови за средба меѓу Путин и Трамп

Алсат-М - пред: 6 часа

Засега не постојат планови за организирање на уште една средба меѓу рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Доналд Трамп, а се очекува наредниот таков состанок да се случи во втората половина од годинава.

Москва: Постојат контакти меѓу Путин и Порошенко, Киев негира

МКД

Со кого Путин тајно се гледа!

Вечер

Кремљ: Нема планови за средба меѓу Путин и Трамп

Тера

+инфо Локално Алфа Слободен Печат

8 поврзани вести »

Тие не чувствуваат болка: Во Италија постои семејство „суперхерои“ со синдром именуван според нив

Црнобело - пред: 4 часа

Скршеници на коски и посипување со премногу студена или врела вода, за нив не претставува сериозен проблем, често дури и не го забележуваат тоа. Тие се обично италијанско семејство. Постара мајка со две ќерки од кои секоја има свое семејство.

Затворските чувари во Франција на штрајк поради напади од затвореници

Кајгана - пред: 4 часа

Затворските чувари ширум Франција почнаа штрајк по низата напади врз нивни колеги од страна на затвореници. Синдикатите воведоа „целосна блокада“ на затворите од денеска, откако нивните преговори со владата за подобрување на безбедноста и ...

Шкотска ги забранува пластичните стапчиња за чистење уши

Бизнис Инфо - пред: 3 часа

Фото: Pixabay Властите во Шкотска планираат да забранат производство и продажба на стапчиња за чистење уши, пишува BBC . Целта на оваа мерка е намалување на загадувањето од пластичен отпад во земјата.