TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Тука ќе почне Трета светска војна: Секоја воена сила има база во ОВАА земја

Таратур - пред: 11 часа

Оваа земја, за која ретко кој има чуено, се наоѓа на Рогот на Африка, во близина на конфликтната зона во Аврика и на Блискиот Исток. Џибути е држава со површина од 23.200 килметри квадратни и една од најмалите земји на африканскиот континент во која ...

"Тука ќе почне Третата светска војна": Речиси сите светски сили имаат воена база во оваа мала држава за која повеќето не слушнале

Точка

(ВИДЕО) Од оваа мала држава ќе почне Третата светска војна

Фактор

Тука ќе почне Трета светска војна: Секоја воена сила има база во оваа земја

Скопје24
4 поврзани вести »

Чешката Влада поднесе оставка

24 Вести - пред: 14 часа

Владата на чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска поднесе оставка, откако вчера не ја доби довербата на Парламентот на Чешка. Како што се посочува во владиното соопштение во кое е објавена оставката, Кабинетот ќе продолжи да ги извршува своите обврски ...

Новата чешка Влада не доби доверба

+инфо

Чешката Влада поднесе оставка

Макфакс

Чешката Влада поднесе оставка...

Н.Македонија

Бизнис Вести Алсат-М Стандард Нетпрес МРТ Н.Македонија А1 On Вечер

28 поврзани вести »

Никој го нема вистинскиот одговор: Пет најголеми мистерии кои останаа нерешени ден денес (видео)

Press24 - пред: 11 часа

Ова се некои од мистериите кои научниците ги ставија во топ 5. И покрај фактот што научно се расветлени поголемиот дел од аспектите на нашите животи, сепак постојат некои појави кои се уште не можат да се разјаснат.

Судбината на џамбо џет А380 е во нивни раце

Фактор - пред: 11 часа

Европскиот произведувач на авиони Ербас ќе престане да го произведува скапиот џамбо џет А380, ако не постигне догорочен договор со компанијата Емирејтс за стабилни испораки. „Ако не успееме да постигнеме договор со Емирејтс, немаме друг избор освен ...

Макрон и Меркел ќе се состанат в петок во Париз

Макфакс - пред: 11 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се состанат в петок, на 19-ти јануари, во Париз, соопшти Елисејската палата. Според најавите, тема на разговорите ќе биде иднината на Европа и претстојните приоритети.

Макрон: Не смее да има нова „Џунгла", Велика Британија да помогне...

Н.Македонија

Макрон и Меркел ќе се состанат в петок во Париз

Вечер

Макрон и Меркел ќе се состанат в петок во Париз

Sky

Точка А1 On Либертас

7 поврзани вести »

На Петер Мадсен ќе му се суди за убиство на новинарката, се бара доживотен затвор

Локално - пред: 11 часа

Данските обвинители во втроникот официјално поднесоа тужба против данскиот пронаоѓач и сопственик на подморница за минатогодишното убиство на шведската новинарка Ким Вал, чии делови од распарченото тело беа најдени во морето, по интервјуто со ...

Данскиот бизнисмен е обвинет за убиство на новинарка

Канал5

Дански пронаоѓач обвинет за убиство на новинарка

Макфакс

Бизнисмен обвинет за убиство на новинарка

Курир

Вечер Пулс24 Република А1 On Алфа Либертас Sky Локално

12 поврзани вести »

Мјанмар: Полицијата пукала на демонстрантите, седум убиени

МКД - пред: 12 часа

Полицијата во Мјанмар застрела седум демонстранти, додека 12 се повредени во проблематичната држава Ракин, откако локалниот собир за прослава на античкото будистичко кралство Аракан стана насилен.

Штрајк во Германија: работниците на БМВ и Ауди бараат поголеми плати и пократко работно време (ВИДЕО)

МКД - пред: 13 часа

Работниците на Ауди и БМВ во Германија почнаа да штрајкуваат кон крајот на минатата недела барајќи поголеми плати и пократко работно време. Германскиот синдикат ИГ Метал бара од владата зголемување на платите од 6 отсто за 3,9 милиони работници во ...

Германците бараат повисоки плати и помалку работни часови

Фактор
2 поврзани вести »

Поштар кој не ја разнесувал поштата, доби една година затвор

24 Вести - пред: 12 часа

Аргентински поштар ќе мора да отслужи една година затвор, затоа што не си ја работел својата работа, односно не ги разнесувал писмата. Мануел Гутиерез, од познатата туристичка дестинација Пуерто Мадрина во Патагонија, е осуден на затворска казна ...

Една година затвор за поштар кој не ја разнесувал поштата

Press24
2 поврзани вести »

Албанец - нов лидер на исламската држава...

Н.Македонија - пред: 13 часа

Кој е Зулфи Хоџа, новиот командант на терористичката ИСИЛ? Од каде потекнува, каде живеел и со што се занимавал? Како бил регрутиран и каде завршил обука? Познат по својата бруталност и начин на егзекуција, тој во моментов е еден од највисоките ...

Мали исламисти, голем проблем: Европа нема решение за враќањето на „Децата на Калифатот“

Точка

Мали исламисти, голем проблем: Европа нема решение за враќањето на „Децата на Калифатот“

Курир
3 поврзани вести »