TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Акциите на „Фејсбук“ паѓаат по информациите за украдени податоци на 50 милиони корисници

Макфакс - тукушто објавено

„Фејсбук“ се соочува со голем скандал откако во јавноста беа објавени информации дека се украдени податоци на 50 милиони корисници во политички цели. Поради целата ситуација, вредноста на акциите на „Фејсбук“ на Вол Стрит падна за околу 6,8 отсто.

Марк Цукерберг во еден ден загуби 6 милијарди долари

МКД

Постои ли врска помеѓу Кембриџ Аналитика и Русија

Нова ТВ

Проверете кои „Фејсбук“ апликации имаат пристап до вашите информации

Факултети

Точка Кајгана Канал5 Deutsche Welle Факултети МРТ Оff.net Стандард

45 поврзани вести »

Ова е човекот чиј глас го слушавме секој пат кога Стивен Хокинг „зборуваше“ (фото)

Канал5 - пред: 3 часа

Иако многумина мислат дека тоа е гласот на познатиот научник, всушност станува збор за говор на човекот кој му го подарил тој глас. Денис Х. Клат е американски компјутерски научник кој на Стивен Хокинг му го дал неговиот вештачки глас во зимата 1987 ...

Го знаете ли човекот од кого Стивен Хокинг го доби гласот?

Телефони.мк

Последното предупредување на Стивен Хокинг за човештвото

Кафе пауза

Последното шокантно откритие на Хокинг руши сè што знаеме: Пред смртта открил паралелни универзуми!

Точка

Факултети Маркукуле IT.mk Кумановски м. Маркукуле МКД Кајгана МКД

18 поврзани вести »

Автономното возило на Uber, сепак „невино“

IT.mk - пред: 3 часа

Возилото на Uber не можело да ја избегне несреќата, а истото најверојатно би важело и доколку човек беше зад воланот на возилото. Ова го покажа истрагата за немилиот настан кој се случи минатиот викенд во Темпи, Аризона.

Автономните возила пред клучниот тест по првиот смртен случај во САД

Нетпрес

Самовозечки автомобил на Uber прегази пешак

Авто Магазин

Самовозечко возило на Uber усмрти пешак!

Додај Гас

Точка Локално IT.mk Факултети МКД Сакам да кажам Кумановски м. А1 On

20 поврзани вести »

Што е ново во Apple Maps?

Телефони.мк - пред: 39 мин

Лојалните корисници на Apple Maps на iOs уредите кои не се префрлиле на Google Maps сега имаат уште една причина за увереност во својот избор бидејќи добиваат надградба на апликацијата која носи неколку квалитетни подобрувања во функциите и ...

Google Maps се отвора за AR програмери (ВИДЕО)

Стандард

Каде ги чува Apple податоците од нивниот iCloud?

Smartportal
3 поврзани вести »

HTC Vive Pro достапен за 800 долари, стариот модел со пониска цена

IT.mk - пред: 6 часа

Добри вести за сите љубители на виртуелната реалност. Новиот уред на HTC, Vive Pro има дата на излегување и цена. Уредот е прилично скап. Без никакви додатоци, само за очилата купувачот ќе треба да плати 800 долари.

HTC Vive Pro пристигнува во април и ќе чини 880 долари (видео)

Денар

Погледнете како изгледа новиот HTC U12 Plus

ЗаЗабава

Прва фотографија: Погледнете како изгледа новиот HTC U12 Plus

Точка

Телефони.мк USB

6 поврзани вести »

Epic подарува асети од Paragon во вредност од 12 милиони долари

IT.mk - пред: 30 мин

Пред неколку месеци ве известивме дека Paragon, несудената MOBA игра на Epic Games, згаснува , а парите на гејмерите се враќаат. По се изгледа, во асетите за играта биле вложени неверојатни 12 милиони долари.

Рускиот ИТ гигант Yandex влегува во Македонија со своите услуги за мапирање и навигација

Иновативност - пред: 1 час

Денес во Скопје се одржа информативна сесија од претставници на рускиот ИТ гигант Yandex за нивните услуги и производи, со посебен акцент на услугите и софтверот за мапирање. Yandex е меѓународна компанија со седиште во Холандија и Русија и нуди ...

Бојд Малтерер, таткото на иновации на Xbox, е новиот говорник на конференцијата Spark.me 2018

Иновативност - пред: 2 часа

Организацискиот тим на Spark.mе, една од најголемите конференции за маркетинг во Југоисточна Европа, која се одржува од 26 до 27 мај во Будва, Црна Гора (со серија на специјализирани работилници закажани за 25.

Што откри новиот тест за Huawei P20 Pro?

Телефони.мк - пред: 4 часа

Сосема извесно е дека Huawei P20 Pro ќе биде најмоќниот од трите престојни смартфони кои Huawei наскоро ќе ги откри официјално на промотивен настан во Париз. Досега протекоа голем број на информации, но поверодостојни детали за потенцијалот на ...

Прво видео Huawei P20 Lite: Android искуство на iPhone X дисплеј

GSM.mk

Протекоа фотографии од претстојниот Huawei P20

Телефони.мк

Први фотографии направени со Huawei P20!

GSM.mk

Додај Гас

5 поврзани вести »