TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Технолошки ѕвер: Samsung смести SSD од 30 TB во куќиште од 6,4 сантиметри

Кајгана - пред: 50 мин

Компанијата Samsung произведе SSD наречен PM1643, со капацитет од 30.72 TB. Уредот исто така има DDR4 RAM од 40 GB. Новиот уред има девет флеш контролори што придвижуваат 32 NAND флеш пакети од по 1 TB.

Samsung започна масовно производство на SSD од 30 терабајти

Smartportal
2 поврзани вести »

Land Rover Explore пристигнува во април

Кајгана - пред: 1 час

Land Rover Explore е смартфон кој го произведува британската компанија Bullitt, која исто така стои позади смартфоните Kodak Ektra и Cat S60. Bullitt во минатото произведуваше мобилни телефони за компаниите Caterpillar, Kodak и JCB, а сега направи ...

ИТ Кариера профил: Игор Кировски од Closer Consulting

IT.mk - пред: 2 часа

ИТ Кариера профил е серијал преку кој ќе ја претставиме ИТ заедницата, начинот на работење, функционирање и динамиката на луѓето во ИТ секторот. 1. Што работиш моментално и кои се твоите одговорности? Моментално сум на обука во ИТ компанија која се ...

Мерита Рамадани, дел од програмата “Жените и претприемништвото“ која се одржува во САД

Иновативност - пред: 1 час

Мерита Рамадани, претприемачка од Македонија, е единствената жена од бизнисот која од утре до 16 март ќе го преставува поширокиот балкански регион во рамки на програмата „Жените и претприемништвото“ која ќе се одржи во САД.

Huawei прави нов смартфон за уживање

Телефони.мк - пред: 2 часа

Huawei работи на нов смартфон од Enjoy серијата кој ќе биде најатрактивен досега со 6 инчен Full View дисплеј, дуо главна камера и моќен осум-јадрен процесор. Новиот Huawei Enjoy 8 е откриен преку апликација за одобрување од кинеската агенција TENAA ...

HTC го планира евтиниот Desire 12 со HD+дисплеј

Телефони.мк

Познати дел од спецификациите на HTC Desire 12!

GSM.mk

Американски служби: Не користете паметни телефони од Huawei

Бизнис Вести

Стандард

5 поврзани вести »

Пет технолошки трендови кои ќе го сменат начинот на којшто купуваме

Иновативност - пред: 2 часа

Технологијата го освои секој дел од нашите животи. Во некои делови е многу очигледна, како кај компјутерите и паметните телефони, додека во други сегменти е речиси незабележлива, како додека камерите не следат во трговските центри.

5 технолошки трендови кои ќе го променат начинот на кој купуваме

Сваштарник
2 поврзани вести »

Intel претстави унапреден модел на GPU од 9тата генерација

Smartportal - пред: 2 часа

Компанијата Intel на саемот ISSCC одржан минатата недела во Сан Франциско, претстави прототип на графичка картичка која функционира на нов, попрактичен принцип. Тие покажаа дека веќе постоечката GPU од 9-тата генерација може уште поефикасно да ...

Како може да ни наштети вештачката интелигенција?

Smartportal - пред: 3 часа

Кога се зборува за „лоша“ вештачка интелигенција, веднаш замислуваме апокалиптично сценарио во кое ние сме робови на нашите технички совршени господари. Или пак, се плашиме дека роботите ќе ни ги земат работите (римата е ненамерна).

Samsung го намалува производството на OLED екрани, поради лошиот пласман на iPhone X

Smartportal - пред: 3 часа

Иако на светската сцена се познати како најголемите ривали, Apple и Samsung практично зависат едни од други. Еклатантен пример за тоа и во колкава мера се зависни едните од другите покажува побарувачката на OLED екрани.

Apple ги помати сметките на Samsung, корејскиот гигант има вишок OLED екрани

Кајгана

Samsung бара купувачи за вишокот OLED екрани на Apple

USB

Apple ги помати сметките на Samsung: Корејскиот гигант има вишок OLED дисплеи

GSM.mk

Република

5 поврзани вести »