TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Откријте кој ви краде интернет преку вашата Wi-Fi мрежа

Кајгана - пред: 17 часа

Без разлика на тоа дали ја имате заштитено вашата Wi-Fi мрежа со лозинка или не, некој може да се „закачи“ на неа и да го троши вашиот интернет. Можете да проверите дали некој е приклучен на вашата Wi-Fi мрежа на неколку начини.

Откријте кој ви краде интернет преку вашата WiFi мрежа

USB
2 поврзани вести »

Израелски „комарец“ ги боцка сите компјутери периодов

Телефони.мк - пред: 18 часа

Израелскиот комарец е во фокусот на вниманието периодов, кој влегува во компјутерските системи и краде лични податоци. Фрапантно е тоа што овој малвер нема потреба од конекција со интернет.

Моќта на израелскиот „комарец“

Факултети

Израелскиот „комарец“ краде податоци и без интернет

Кајгана

Израелскиот „комарец“ краде податоци од компјутер без интернет

А1 On

USB GSM.mk Независен +инфо Алсат-М Слободен Печат CivilMedia Макфакс

14 поврзани вести »

Google Maps се отвора за AR програмери (ВИДЕО)

Стандард - пред: 13 часа

Развивачите на игри со додадена реалност (AR) добија пристап до Google Maps за да создадат свои виртуелни светови, соопштија од Google. Тие ќе можат да ги користат постоечките карти на Google што го одразуваат реалниот свет во нивните проекти.

„Гугл Ленс“ во следниве денови достапна за Ајфон и Ајпад

А1 On

Google Lens достапни и за iPhone

Телефони.мк
3 поврзани вести »

QUICK CHARGE 4.0: Кои смартфони добиваат поддршка за брзо полнење

Телефони.мк - пред: 17 часа

Има неколку телефони што добиваат нова технологија за брзо полнење Quick Charge 4.0. Четвртата верзија на технологија за брзо полнење на Qualcomm е најнова и производителите имаат високи очекувања.

Паметните телефони, кои ќе поддржуваат Quick Charge 4.0

Локално

Qualcomm објави кои уреди ќе поддржуваат QuickCharge 4.0 / 4.0 +

Стандард

Само еден смартфон на листата уреди што ќе поддржуваат QuickCharge 4.0

USB
4 поврзани вести »

Samsung телевизор кој одлично се вклопува во секој дом

Friday.mk - пред: 15 часа

Брендот Samsung ги претстави своите нови QLED телевизори. Со ЛЕД екрани со квантни точки, овие телевизори поседуваат мали пиксели за подобро искуство, а доаѓаат и со низа други функции. Ако сте мразеле што вашиот не се вклопува во вашиот домашен ...

Airbus ќе чисти вселенски отпад со помош на харпун

Smartportal - пред: 18 часа

Вселенскиот отпад е проблематично прашање. Количините на вселенски отпад се таложат од година во година, а никој до сега нема понудено конкретно решение за справување со овој проблем. Се проценува дека се работи за количество од 7.000 тони.

Airbus ќе го лови вселенскиот отпад со харпун

Иновативност

Големиот харпун на Airbus е решение за вселенскиот отпад (ВИДЕО)

USB
3 поврзани вести »

САД е под сајбер опсада, тврди Агенцијата за национална безбедност

IT.mk - пред: 20 часа

САД се постојана цел на сајбер напади, тврди Агенцијата за национална безбедост. Според изворот, цел на овие напади е електричната мрежа на САД. Цели на нападите се и нуклеарните електрани, но и комерцијални објекти како водовод, авијација, и ...

Прва фотографија: Погледнете како изгледа новиот HTC U12 Plus

Точка - пред: 15 часа

Компанијата HTC работи на новиот паметен телефон U12 Plus, а сега протече и првата фотографија која открива како ќе изгледа најмоќниот телефон на HTC досега. Како што е вообичаено, познатиот аналитичар Иван Блес прв ја објави фотографијата од новиот ...

Први детали за моќниот HTC U12 Plus

Телефони.мк
2 поврзани вести »

Дали Windows 10 S Mode е иднината на оперативниот систем?

Smartportal - пред: 19 часа

Microsoft пред нешто помалку од 1 година претстави дополнителна верзија од Windows 10, тогаш наречена Windows 10 S . Главната разлика на оваа верзија од оперативниот систем е можноста да работи само со таканаречените модерни апликации, односно ...

iPhone сепак не е невозможно да се отклучи

Smartportal - пред: 19 часа

Угледниот магазин Forbes пишува дека израелска компанија успеала да развие метод за отклучување на сите iPhone уреди присутни на пазарот. Компанијата Cellebrite која е специјализирана во декриптирање податоци тврди дека поседува капацитет да ги ...