TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Целиот познат универзум во една слика

Факултети - пред: 23 часа

Илустриран концепт на логаритамска скала од набљудувањето на универзумот со Сончевиот Систем во центарот – прекрасна слика на која се прикажани и внатрешните и надворешните планети, галаксијата Млечен Пат, Андромеда и други блиски галаксии.

Wikipedia слави 17-ти роденден

Иновативност - пред: 23 часа

Најголемата светска слободна енциклопедија Wikipedia одбележува 17 години постоење, пишува Klix.ba. Беше креирана од Џими Велс и Лери Сенгер кои на луѓето сакаа да им овозможат бесплатен пристап до „целото знаење на светот.

Wikipedia слави 17-ти роденден

USB
2 поврзани вести »

Twitter ги шпионира корисниците низ целиот свет / ВИДЕО

Додај Гас - 17.01.2018

Како што велат, тие се платени да пристапат и да анализираат приватни содржини кои корисниците ги разменуваат меѓу себе. Ова вклучува читање и гледање на стотици приватни фотографии и пораки. „Имаме цели тимови посветени на ова.

Twitter ги шпионира корисниците ширум светот

Кајгана

„Твитер“ ги шпионира корисниците

Репортер

Вработените во Твитер откриле дека ги шпионираат корисниците: “Ги гледаме сите ваши перверзни фотографии”

Точка

еМагазин USB

6 поврзани вести »

ДПМ со трибина во чест на академик Милан Ѓурчинов

Cooltura - пред: 1 ден

Друштвото на писателите на Македонија на 13 февруари, на одбележувањето 71 година од постоењето, ќе организира трибина посветена на академик Милан Ѓурчинов . Поводот за трибината е 90-годишнината од раѓањето на акад.

Вибер со функција за автоматско бришење слики

Телефони.мк - 17.01.2018

Вибер со најновата надградба додаде опција за автоматско бришење на фотографиите и видеата што корисниците претходно ќе го подесат. Корисниците постојано разменуваат слики и видеа, па поради тоа што некои слики не сакаат да им се задржат во ...

„Вајбер“ воведе нова опција за корисниците

Радио МОФ

Viber со нова опција – праќање на привремени фотографии и видеа

Иновативност

Вибер воведува нова опција за испраќање фотографии

А1 On

Скопје24 Press24 Sky

7 поврзани вести »

Samsung претстави Galaxy Note 8 – само за зимските олимпијци (фото)

Денар - 17.01.2018

„Samsung“ го претстави „Galaxy Note 8“ со интересен нов изглед кој никогаш не може да стигне до рацете на потрошувачите. Јужнокорејскиот конгломерат создал посебна серија од смартфонот ексклузивното за учесниците во Зимските олимписки игри во ...

Самсунг го претстави лимитираното издание на Галакси Ноут8 за Олимписките Игри Пјонгчанг 2018

Фактор

Samsung претстави Galaxy Note 8 само за зимските олимпијци

USB

Самсунг го претстави лимитираното издание на Галакси Ноут8 за Олимписките Игри Пјонгчанг 2018

Smartportal

Женски магазин

5 поврзани вести »

Кујнски смарт-уреди за домаќинство, ладилник предлага рецепти и ги испраќа до смарт - рерната

24 Вести - 17.01.2018

Откако го претстави својот „паметен“ шкаф, кој „се грижи“ за облеката, ЛГ се зафати и со другите делови од мебелот. На Шоуто за потрошувачка електроника 2018 е претставен концептот за кујната на иднината, со „паметен“ ладилник „InstaView ThinQ“, ...

TestDrop Pro е едноставен уред која покажува дали водата е безбедна за пиење

IT.mk - 17.01.2018

Еден од најкорисните уреди претставени на CES оваа година е TestDrop . Минијатурниот уред може да одреди дали некоја вода е добра за пиење или можеби е загадена. Уредот секако ќе биде покорисен на локации каде до чиста вода се доаѓа потешко.

Апликација кој служи за потпишување договор пред секс!

Таратур - 17.01.2018

Една холандска компнија ја креираше апликацијата LegalFling, која во принцип служи за службено потврдување на секс. Како што стои во описот на апликацијата на нивната официјална страница, апликацијата им овозможува на корисниците да испратат барање ...

Бизарна апликација која служи како договор пред секс за една ноќ

Сваштарник

Aпликација за мобилен утврдува правила за секс

Репортер
3 поврзани вести »