TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Луксузна куќа на тркала од 300.000 долари / ФОТО+ВИДЕО

Додај Гас - 18.01.2018

За оние кои уживаат во патувањата, но би сакале својот дом да го понесат со себе каде и да се упатат, компаниите Thor Industries и Spartan Specialty Vehicles конструирале возило кое во вистинска смисла на зборот е дом на тркала.

Луксузна куќа на тркала од 300.000 долари (ФОТО+ВИДЕО)

Сваштарник
2 поврзани вести »

Револуциja или не: AI го победи човекот на тест за читање

Додај Гас - 18.01.2018

Програмата за вештачка интелигенција развиена од кинескиот гигант за електронска трговија Alibaba ја постигна првата победа воопшто на една машина над човек во оваа област. Тестот го дизајнирале експерти за вештачка интелигенција Универзитетот во ...

Револуциja или не: AIibaba го победи човекот на тест за читање

Сваштарник
2 поврзани вести »

Кинески инвеститор ќе го купи модниот ланец C&A

Иновативност - 18.01.2018

Сопствениците на европскиот модел ланец C&A ја разгледуваат можноста да ја продадат својата компанија на кинески инвеститор, јавува германскиот неделник Spiegel. C&A продава облека во стотина малопродажни објекти ширум Европа, Латинска Америка и ...

2017 најтопла година без Ел Нињо

Макфакс - 18.01.2018

Вештачки климатски промени сега го задржуваат влијанието на природните трендови врз климата, велат научниците. Минатата година беше втора или трета рекордно најжешка година по 2016 година и на исто ниво со 2015 година, покажуваат податоците.

2017 најтопла година без Ел Нињо

Вечер
2 поврзани вести »

Google ќе решава нови проблеми со Chromecast уредите

Телефони.мк - 18.01.2018

Google во последно време најмногу што прави е пуштање на софтверски надградби за решавање на бројни проблеми кои произлегоа во нивните хардверски уреди. Така следен проблем со кој Google ќе се справува е Wi-Fi конекцијата на електронските уреди кои ...

Експертите предупредуваат: Децата не би смееле да користат Snapchat

Точка - 18.01.2018

Истражувањата веќе одамна имаат покажано дека социјалните мрежи не влијаат баш најдобро на младите луѓе, а британската комесарка за деца смета дека родителите на децата треба да им ја забранат социјалната мрежа Snapchat.

Snapchat не е за деца

Телефони.мк
2 поврзани вести »

Google го подготвува Android Pi (Pie)

Денар - 18.01.2018

Следната голема верзија на „Android“ оперативниот систем би можела да се вика „Pi“, или уште поверојатно „Pie“ – како пита, бидејќи „Google“ има навика „Android“ верзиите ги нарекува по слатки, па само досега ги имавме „Cupcake“, „Donut“, „Eclair“, ...

Следната верзија на Android ќе се вика Pie?

USB
2 поврзани вести »

Формиран тим од експерти од ЕУ за борба против лажните вести

Репортер - 18.01.2018

Европската Унија формираше група од експерти со цел да помогне во откривањето лажни вести и да предложи начини на отстранување на проблемот. 39 експерти, кои денеска го имаа првиот состанок, треба да утврдат колку е голем проблемот и начинот на кој ...

Формиран тим од експерти од ЕУ за борба против лажните вести

USB
2 поврзани вести »

Пристигна и паметен плакар кој сам дипли (Видео)

Сваштарник - 18.01.2018

После паметен телефон, паметен автомобил, часовник…пристигна и паметен плакар. Таканаречениот “laundroid” го направила компанијата “Seven Dreamers”, а се користат три технологии: визуелна анализа, вештачка интелегенција и роботика.