TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наука / Технологија

Рецензија Moto G5s Plus – Нешто „плус“ за секого

Телефони.мк - 21.02.2018

Motorola Mobility максимално се посвети на креирање на квалитетни смартфони од средната класа кои се способни за извршување на напредни задачи, имаат ниска и прифатлива цена, а поседуваат неколку адути позајмени од премиум сегментот.

Хакерите користат Word документи за крадење лозинки

GSM.mk - 21.02.2018

Хакерите открија начин како да украдат нечие корисничко име или лозинка за е-пошта, FTP сервер или податоци складирани во интернет пребарувачот преку Word документ, објави сајтот SpiderLabs.

Новата игра од Nap Nok Games доаѓа на 7 март на PS4

IT.mk - 21.02.2018

Новата игра на девелоперите на видеоигри кои имаат свои канцеларии и во Македонија, Nap Nok Games , излегува на 7 март. Играта Frantic е изработена во партнерство со Sony XDev и истовремено е прва игра на студиото за PlayStation конзолата.

Џек Ма (Alibaba) со совети за успех во кариерата

Телефони.мк - 21.02.2018

Најпоставуваните прашања од новинарите за богатите луѓе е која е тајната на нивниот успех. На пример Ерик Шмит, кој се збогати од Google, ќе ви каже дека тајната во успехот е во доволното спиење.

Цени и што можеме да очекуваме од Sony Xperia XZ2 и XZ2 Compact

Стандард - 21.02.2018

Традицијата бара да знаеме речиси сè за новите паметни телефони пред нивната премиера. И оваа година, традициите се скоро целосно почитувани. Откако дознавме практично речиси сè за новиот предводник на Samsung, сега доаѓа ред и на моделите на Sony – ...

Паметна бања од иднината во која ќе можете да разговарате со веце школката

Иновативност - 21.02.2018

Паметните домови се вистински тренд, но што е со паметните бањи? Компанијата Kohler сака паметните бањи да станат тренд во иднина. Kohler произедува производи за бања и кујна, а na CES 2018 најави повеќе производи за паметните бањи од иднината.

Apple им покажа на корисниците како треба да снимаат видеа со iPhone (ВИДЕО)

Стандард - 21.02.2018

Производителот на iPhone раскажа како треба да се уредува видео на успорен кадар, да се регулира изложеноста и да се сликаат црно бели фотографии. Apple пушти серија клипови, посветени на особеностите на фотографирањето со камерата на iPhone.

Apple со упатства за корисниците за снимање видео на iPhone (ВИДЕО)

USB
2 поврзани вести »

Неограничени резерви на литиум се лесно достапни

Додај Гас - 21.02.2018

Ако властите се навистина сериозни во намерата за електрифицирање на светската автомобилска флота, на човештвото ќе му бидат потребни огромни количини на литиум за да се овозможи производство на батериски единици, а тоа може да биде голем проблем, ...

Загрејте го домот со помош на рециклирани батерии од лаптоп

Иновативност
2 поврзани вести »

Сенатот на САД ги покажа рекламите кои направија скандал на Facebook

Smartportal - 21.02.2018

Комитетот за безбедност при Сенатот на САД, конечно реши да претстави некаков доказен материјал во врска со наводните руски реклами кои влијаеја на исходот на претседателските избори во 2016-та.