TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет,ЕП: Германија и Данска фрлија ракавица за Македонија и Шпанија

Нова ТВ - пред: 6 часа

Данска и Германија им фрлија ракавица на Македонија и на Шпанија на Европското ракометно првенство во Хрватска. Двете селекции со победи ги продолжија настапите на 13. континентален турнир и ги истиснаа „црвено-жолтите“ од лидерската позиција во ...

ЕП - Хрватска 2018: Стартни победи во групата 2 за Германија и Данска

Сител

Чешка не издржа на крајот, Волф и донесе триумф на Германија

Телма

Митревски за 24Ракомет ТВ: Шпанија секогаш е кандидат за медал, ама ние…(ВИДЕО)

24 Ракомет

МКД 24 Ракомет Н.Македонија +инфо Екипа Sport 1 Спортски Дерби

59 поврзани вести »

Словенија немоќна против олимпискиот првак Данска

Телма - пред: 6 часа

Данска со победа од 31-28 против Словенија ја почна главната фаза во рамки на Групата 2 на Европското ракометно првенство во Хрватска. Избраниците на Веселин Вујовиќ не можеа да го изненадат фаворитот, кој имаше водство речиси во текот на целиот ...

Данска им ги одзема сите шанси на Словенија за полуфинале

МКД

Данска сигурно ги доби бодовите против Словенија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет

Данска со важна победа, Словенија без шанса за полуфинале

Екипа

Gol.mk Sport 1 Спортклуб Дерби SportMedia Шеталиште Спортски 24 Ракомет

42 поврзани вести »
Македонија »

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Столтенберг: Самитот во јули е одлична можност за покана за Македонија, но името мора да се ...

Либертас - пред: 4 часа

Ви го пренесуваме интервјуто на „360 Степени“ со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг: Г-дине генерален секретар, денеска повторивте дека вратите на НАТО остануваат отоврени и дека има простор за знамиња на нови земји-членки пред седиштето ...

НАТО Ленинизам

Република

(ВИДЕО) Интервјуа со Столтенберг и со Пендаровски во „360 Степени“

Либертас

ТВ21 Алсат-М Либертас МКД Н.Македонија Локално Фактор Р.С.Европа

252 поврзани вести »

Нимиц: Пакетот предлози не навлегува во идентитетот

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц во интервју за телевизијата Сител објаснувајнувајќи го неговиот оптимизам за решение на проблемот во следните шест месеци вели декацелата ситуација сега е променета и дека надежно ова е подобра ...

Нимиц: Вашиот идентитет е силен и безбеден

Нова ТВ

Се бара оставка на Метју Нимиц, компромисот за името виси помеѓу Скопје и Атина

ТВ21

Мета Алфа Слободен Печат Телма Р.С.Европа Канал5 Н.Македонија Н.Македонија

116 поврзани вести »

Скопјанецот што го фати крстот во Вардар, дел од парите ќе даде за лекување на болно девојче

Фокус - пред: 8 часа

Даниел Дончевски, скопјанецот што го фати крстот во Вардар вели дека парите што ќе му ги дадат, дел од нив ќе даде за лекување на едно девојче, чиј живот е во прашање. Пред сè сакам на сите мои христијани да им го честитам големиот празник ...

Даниел Дончевски по петти пат до крстот во Скопје: Секој да ја почувствува мојата среќа

ТВ21

Одбележан празникот Богојавление-Водици

Р.С.Европа

Денар 24 Вести Популарно Таратур Макфакс Сител МКД Либертас

93 поврзани вести »
Економија »

Извештајот за акмис-от загубен по пат! Салији: го доставив неколку дена по презентацијата

ТВ21 - пред: 8 часа

Како се случи извештајот за функционирањето на АКМИС-от да се изгуби, на релација не подолга од 1 километар, од Министерство за правда до Јавното обвинителство. По повеќе од еден месец откако работната група од Министерството презентираше каква ...

Средба меѓу Министерот за правда, Билен Салији и Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски

А1 On

Извештајот за АКМИС испратен пред 10 дена се уште не стигнал во ЈО

Нова ТВ

Макфакс Вечер Точка

6 поврзани вести »

Граѓаните масовно се задолжуваат за потрошувачки кредити, експертите бараат закон за личен банкрот

24 Вести - пред: 11 часа

Доаѓа време државата да почне да размислува за Закон за личен банкрот, сметаат дел од економските експерти, откако Народна банка на Македонија објави дека за една година задолжувањето на граѓаните се зголемило за 9,2 отсто, а наплатата на долгот оди ...

Раст на вкупните депозити и кредити на корпоративниот сектор во декември

Бизнис Инфо

По подолга пауза пораст на автомобилските кредити

еМагазин

Сител Денар еМагазин Скопје инфо Академик Правдико

9 поврзани вести »
Балкан »

Вучиќ викендов на Косово

Канал5 - пред: 5 часа

Претседателот на Србија , Александар Вучиќ во сабота и недела ќе престојува на Косово. Вучиќ ќе се сретне со српското население на Косово . Неговата посета доаѓа на само неколку дена по убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ во Косовска ...

Вучиќ на Косово и покрај влошената безбедносна состојба

Кумановски м.

Поранешен агент на НСА за атентатот врз Ивановиќ: „Ова е Балкан, никој не очекува правда и вистина“

МКД

Призма Алсат-М Канал5 +инфо +инфо Н.Македонија Макфакс Курир

59 поврзани вести »

Мистериозното богатство на косовскиот премиер

МКД - пред: 5 часа

Швајцарскиот весник Ноје цирхер цајтунг објави текст во кој пишува за растрошноста на косовскиот премиер за дочекот на Нова година со дилемата: од каде му на него толку многу пари? „Невозможно е да се скрие од политичките противници на Косово.

Швајцарски весник пишува за мистериозното богатство на Харадинај

Кумановски м.

Коха: Харадинај сака да го убеди собранието да гласа за разграничувањето со Црна Гора

МКД

Точка +инфо Локално Press24 Канал5 Вечер Макфакс Вечер

22 поврзани вести »

Сирија и се закани на Турција: Ќе го срушиме секој ваш авион

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Сирија соопшти дека нејзините воздухопловни сили се подготвени да ја бранат територијат аод нападите на Турција и ја предупредија Анкара дека ќе им го соборат секој авион кој ќе ја премине границата.

Турција испрати специјални единици кон границата со Сирија

Алфа

Анкара потврди дека ја започна офанзивата врз сириските Курди

Нетпрес

Мета Р.С.Европа Нетпрес Н.Македонија Точка Локално Алсат-М Н.Македонија

19 поврзани вести »
Свет »

Америка сериозно им се закани на Русија и Кина: „Ако нѐ предизвикате, ќе биде тоа најлошиот и најдолг ден“ (ВИДЕО)

МКД - пред: 4 часа

Американскиот министер за одбрана Џим Матис ги изнесе новите приоритети на американската национална безбедност, пренесуваат агенциите. Матис на прес-конференција одржана денес во Вашингтон ја претстави новата одбранбена стратегија за 2018, а ...

Конкуренцијата од Русија и Кина - најголема закана за САД

Глас на Америка

Пентагон објави нова воена стратегија

Кумановски м.

Макфакс Мета Нетпрес Вечер Локално

8 поврзани вести »

Трамп им подели „награди за лажни вести“ на Си-ен-ен, Њујорк тајмс и Вашингтон пост

МКД - пред: 6 часа

Претседателот на САД Доналд Трамп преку Твитер ги објави своите долго најавувани „награди за лажни вести“. Во линкот кој го сподели од страницата на Републиканскиот национален комитет наброени се десет новински написи од мејнстрим медиуми како ...

Првата година на Трамп: Силна економија, но слаб рејтинг

Глас на Америка

Трамп повторно ги направи големи Кина и Русија

Кумановски м.

Р.С.Европа Алфа Мета Глас на Америка Н.Македонија Н.Македонија Н.Македонија Р.С.Европа

66 поврзани вести »

Одземен имунитетот на чешкиот премиер Бабиш

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Чешкиот парламент го укина имунитетот на премиерот Андреј Бабиш, со што на обвинителството му се овозможува да отвори истрага за обвиненијата дека незаконски примал субвенции од Европската унија.

Одземен имунитетот на Чешкиот премиер Андреј Бабиш

Канал5

Чешкиот премиер остана без имунитет, ќе има истрага за незаконските субвенции

Макфакс

Стандард Алсат-М А1 On +инфо Алфа Локално Н.Македонија Канал 77

11 поврзани вести »
Скопје »

Жан Митрев редовен член во Европската академија на науките и уметностите

МКД - 18.01.2018

Кардиохирургот Жан Митрев стана редовен член на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите. Сертификатот и официјално му го врачи претседателот на академијата, Жан-Патрик Конрад.

Жан Митрев: Кога министрите го пиеја утринското кафе, јас ја почнував втората операција!

Канал 77

Жан Митрев: Кога министрите го пиеја утринското кафе, јас ја почнував втората операција!

Локално

Студенти

4 поврзани вести »

Продолжува чистењето на Општина Кисела Вода

А1 On - 18.01.2018

Општина Кисела Вода продолжува со акцијата за расчистување на сметот во сите месни и урбани заедници на својата територија. Со оваа акција од почетокот на оваа работна недела беше опфатено расчистување на отпадоците од улиците, тревните површини и ...

Продолжува акцијата за чистење на сметот во Кисела Вода

Курир

Продолжува акцијата за чистење на сметот во Кисела Вода

Скопје инфо
3 поврзани вести »

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради верскиот празник Водици

А1 On - 18.01.2018

За време на одбележувањето на верскиот празник Водици (19 јануари) сообраќајната полиција во Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром, ...

Важна вест за скопјани – утре сообраќајот во главниот град ќе се “поремети”, ова се деталите

Sky

Посебен сообраќаен режим во Скопје по повод Водици

Курир

Скопје инфо Слободен Печат Макфакс Сител Република Вечер 24 Вести Кајгана

31 поврзани вести »
Црна Хроника »

Германија бара работници плата од 3000 евра па нагоре

Сител - пред: 11 часа

Германија се сосочува со недостиг на кадар. Се бараат работници за различни позиции – од градежници до менаџери, банкари, медицински кадар, информатичари. За сезонските работници, за работа на аеродром, продавачи, магационери се бара минимално ...

Измамен за работа во Германија платил 80.000 денари

Канал5

Му ветиле работа во Германија и му украле 80 илјади денари

Макфакс

Либертас Вечер еМагазин Фокус Слободен Печат Сител Кајгана Локално

16 поврзани вести »

Хорор во Мала Речица - силувани две малолетнички

Алфа - пред: 10 часа

Непознат тетовец преку интернет успеал да намами две малолетнички од Тетово да дојдат во неговиот дом , а потоа и ги силувал. Непознат тетовец преку интернет успеал да намами две малолетнички од Тетово да дојдат во неговиот дом , а потоа и ги ...

Го расекле со нож по лицето, тврдат дека ја вознемирувал нивната сестра

Фокус

Хорор: Силувани две малолетнички од Тетово, запознале момче преку апликација, отишле кај него дома и ги обљубил

Сител

Сител +инфо Press24 Фокус Макфакс Република Вечер Press24

30 поврзани вести »

Велосипедист загина откако во него удрил автобус

Алфа - пред: 10 часа

Велосипедист загина откако во него удри автобус. Сообраќајната несреќа се случи вчера на регионалниот пат Штип-Кочани, кај селото Облешево. Велосипедист загина откако во него удри автобус.

Автобус удрил во велосипедист, кој веднаш починал

Фокус

Загина велосипедист кај Облешево

А1 On

+инфо Sky Sky Канал 77 МКД +инфо Макфакс Канал5

24 поврзани вести »
Република »

„Пифтијада“ во Гази Баба, парите ќе се донираат на Клиника за детски болести

ТВ21 - пред: 9 часа

Храна, песни и ора. Вака денеска прославија жителите на Гази Баба, на хуманитарната манифестација позната како “Пифтијада“. За граѓаните на оваа општина, оваа манифестација е можност за средба и да се прослави заедно.

Хуманитарна „Пивтијада“ во Гази Баба

Канал5

Во Куманово се одржа „Пивтијада 2018″ (галерија)

Кумановски м.
3 поврзани вести »

(ФОТО) Скопски мангуп: Она кога имаш пари за скапа кола но немаш за паркинг

Скопје24 - пред: 8 часа

Фотографијата е направена пред трговскиот центар Рамстор, на самиот влез на паркингот. Оние кои добро го познаваат местото знаат дека има доволно паркинзи каде може прописно да паркира, но волјата на „совесниот“ возач била спротивна на правилата за ...

Фото: Како паркира скопски "фраер" со скап автомобил?

Скопје инфо

Цело Скопје паркира на улица, полицијата тврди дека казнува

Сакам да кажам

Радио МОФ

4 поврзани вести »

Богата програма на последниот ден од проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“

А1 On - пред: 13 часа

Последниот ден од проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ донесува богата програма. Покрај стандардните активности за прослава на празникот Богојавление Водици, денешниот ден ги донесува и последните активности од овој проект, со кој ќе биде ...

Обновено: Со трка на келнери и концерти на Камелеон и Фолтин завршува забавата „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

OhridNews

Со вечерашниот концерт на Фолтин завршува забавата „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

Спектра ТВ
3 поврзани вести »
Култура »

МКЦ го прослави 45 роденден и светскиот ден на уметноста

Телма - пред: 13 часа

Од забава до ангажирана уметност. Вака изгледаше програмата со која сношти МКЦ го прослави 45 роденден и Светскиот ден на уметноста. Групната изложба, насловена „ Гледај во позитив“ , на која се претставија тројца фоторепортери, се фокусира на ...

МКЦ слави роденден со фотоизложби, перформанси И концерти

Сакам да кажам

МКЦ ќе прослави 45 години од своето постоење

Порта 3
3 поврзани вести »

За „Роман на годината“ ќе се натпреваруваат 28 книги ...

Н.Македонија - пред: 16 часа

За „Роман на годината“ ќе се натпреваруваат 28 книги Дваесет и осум книги ќе учествуваат во изборот на „Роман на годината“ за 2017 година. Тие се пријавени на конкурсот што траеше од 15 декември до 15 јануари, годинава првпат во организација на ...

28 книги во трка за „Роман на годината“

Радио МОФ

28 книги во трка за „Роман на годината“

А1 On

+инфо Слободен Печат Нова ТВ Окно Студенти

8 поврзани вести »

Академијата за танц од Пекинг ќе гостува во Велешкиот театар

Канал5 - пред: 20 часа

Академијата за танц од Пекинг в понеделник ќе гостува во театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ во Велес со претставата „Фен Мо“ - класичен кинески танц, во рамките на „Танцфест 2018“. - Кореографот низ движењата на танчарите пробува да ја оживее ...

Кинески класичен танц во Велешкиот театар

А1 On

Кинески класичен танц во Велешкиот театар

Sky

Радио МОФ

4 поврзани вести »
Наука / Технологија »

Најлошата бура во последните 50 години го вртеше авионот на небото (видео)

Кумановски м. - пред: 1 час

loading... Што и да барале на небото за време на најлошата бура во последните 50 години во Холандија, пилотот и 78 патници на овој мал авион слетале на „Шипхол“ како да слават роденден по втор пат.

Boeing прави авион кој ќе лета 6.000 километри на час

Иновативност

Најлошата бура во изминатите 50 години го вртеше авионот како да е од хартија (Видео)

Сваштарник

Таратур Вечер Sky Фактор Локално Точка Точка USB

12 поврзани вести »

ПОВЕЌЕ НЕМА КРИЕЊЕ: Инстаграм воведе нови промени

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Популарната социјална мрежа Инстаграм продолжува да ја развива својата секција за размена на пораки, а сега има и нова можност која одамна е присутна на популарните апликации Facebook Messenger и WhatsApp.

Instagram сега покажува кога корисниците последен пат биле активни

Кајгана

Instagram сега покажува кога корисниците последен пат биле активни

USB
3 поврзани вести »

Дали CoinDaddy прави будала или прави пари од криптовалутите

Телефони.мк - пред: 10 часа

Bitcoin лудницата се прошири и кај музичкиот свет. Запознајте го раперот CoinDaddy, кој е поранешен агент за недвижнини, чие вистинско име е Арија Бахманјар. Тој направил спој на страста за криптовалутите со љубовта кон музиката.

Гневот на луѓето што се изгореа од трговијата со криптовалути

365

Касперски: Bitcoin e проект на американските тајни служби

365

Иновативност Стандард Таратур Таратур Кајгана Бизнис Инфо Оff.net Телевизија Нова

15 поврзани вести »
Сцена »

Бебето на Ким Кардашијан доби име

Канал5 - пред: 6 часа

Чикаго Вест е името на бебето што сурогат мајка и го роди на Ким Кардашијан. Старлетата и нејзиниот сопруг веднаш се поврзале со бебето , иако било многу тешко што морала бременоста да и ја препушти на друга жена.

Новото бебе на Ким и Канје ќе се вика Чикаго Вест

Популарно

Се надминаа самите себе: Еве како се вика новороденчето на Ким Кардашијан и Кание Вест

Вечер

Сител Попара ЗаЗабава Хитпортал Црнобело Таратур А1 On Популарно

11 поврзани вести »

Меган Маркл го избрала венчалниот фустан, се крие името на дизајнерот

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Меган Маркл, конечно, ја избрала својата венчаница од сништата за претстојната свадба со принцот Хари, закажана за мај. Откако Меган и Хари објавија дека се свршиле, англиските медиуми не престануваат да анализираат каков стил ќе избере идната ...

Окапи во зоолошката во Лондон доби име по Меган Маркл

Репортер

Детали од кралската свадба: Еве на кој му е забрането да присуствува

Канал5

Сакам да кажам Кајгана Црнобело Локално Екран Фемина Црнобело Попара

18 поврзани вести »

Сите ја чекаат свадбата на Џенифер Анистон и Бред Пит

Локално - пред: 8 часа

Странските новинари чекаат на свадба на Бред Пит и Џенифер Анистон, соoпшти InTouch . По разделбата со Анџелина Џоли, холивудскиот актер неколку пати се појави пред публиката со нејзината поранешна сопруга, актерка Џенифер Анистон.

(Фото) Јелена Јованова во прегратка на Анџелина Џоли

Репортер

Фото: Македонската актерка и Анџелина Џоли прегрнати како вистински другарки

Press24

Таратур Екран Маркукуле Press24 Exclusive.mk Црнобело Exclusive.mk Репортер

13 поврзани вести »

« Спорт

Червар му одговори на Борко: Само ме провоцира, не ми е важен!

Gol.mk - пред: 29 мин

Лино Червар, стратегот на Хрватска, одговори на изјавите на македонскиот голман Борко Ристовски кој започна вербална војна со тренерот и со голема доза на критика говореше за него пред македонските и хрватските новинари.

Червар го враќа Алиловиќ за дуелот со Норвешка

Gol.mk

Червар повторно менува: Хрватскиот селектор направи четврта замена во составот

Дерби

Нова ТВ Спортски МКД SportMedia Спортклуб 24 Вести Дерби Спортски

108 поврзани вести »

Ракомет,ЕП: Германија и Данска фрлија ракавица за Македонија и Шпанија

Нова ТВ - пред: 6 часа

Данска и Германија им фрлија ракавица на Македонија и на Шпанија на Европското ракометно првенство во Хрватска. Двете селекции со победи ги продолжија настапите на 13. континентален турнир и ги истиснаа „црвено-жолтите“ од лидерската позиција во ...

ЕП - Хрватска 2018: Стартни победи во групата 2 за Германија и Данска

Сител

Чешка не издржа на крајот, Волф и донесе триумф на Германија

Телма

24 Ракомет МКД 24 Ракомет Н.Македонија +инфо Екипа Sport 1 Спортски

59 поврзани вести »

Словенија немоќна против олимпискиот првак Данска

Телма - пред: 6 часа

Данска со победа од 31-28 против Словенија ја почна главната фаза во рамки на Групата 2 на Европското ракометно првенство во Хрватска. Избраниците на Веселин Вујовиќ не можеа да го изненадат фаворитот, кој имаше водство речиси во текот на целиот ...

Данска им ги одзема сите шанси на Словенија за полуфинале

МКД

Данска сигурно ги доби бодовите против Словенија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет

Екипа Gol.mk Sport 1 Спортклуб Дерби SportMedia Шеталиште Спортски

42 поврзани вести »
Магазин »

Се обидел да го исчисти снегот пред својот двор, а потоа се случило ова (видео)

Sky - пред: 53 мин

Кога ќе падне снег сите се радуваат, но многумина мака мачат за да го исчистат. Најчесто под снегот има мраз, па дополнително ја отежнува ситуацијата. Движењето по таква подлога е речиси невозможно, а ова момче тоа го научило на потешкиот начин.

За 5 минути решете се од снегот и мразот на степениците и влезовите! (видео)

Sky

Додека ние чекаме сам да се стопи: Погледнете како се чисти снег на улиците низ светот! (видео)

Sky
3 поврзани вести »

Жителите на Москва во декември имале само 6 минути сонце

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Жителите на Москва во декември го имале најтемниот месец во историјата на градот со оглед на фактот дека Сонце имале само шест до седум минути, изјавил директорот на руската Федерална служба за хидрометеорологија, Роман Вилфанд.

Најмрачниот декември: Сонцето во Москва сјаело само шест минути

Sky

Во Москва минатиот месец Сoнцето се појавило само шест минути

+инфо

Н.Македонија

4 поврзани вести »

Top Tweets
Последните 2 часа · повеќе
@andrej_dinamo ги гледам тие прекрасни очи
две очи, сиот свет.
5ReTweets5Favorites·Details
Две очи, два света. Толку. https://t.co/7fzFHrbPYL
3ReTweets10Favorites·Details
Две очи - сиот свет. https://t.co/1imOsrebV3
3ReTweets6Favorites·Details
“Светот го разбирам како две очи.” - Гоце Делчев
4ReTweets17Favorites·Details
Последните 6 часа · повеќе
„Цената на величината е одговорноста.“
27ReTweets44Favorites·Details
Не е болна...ти и требаш...
#третасмена https://t.co/MIwGyUTkFP
14ReTweets51Favorites·Details
#ОнаКога гледаш тв, но и гледаш дали ти пишала. https://t.co/5ccQbSjSL2
15ReTweets43Favorites·Details
- Мамо ене гулаб, имаш ли леб?
- Немам, јади го така.
24ReTweets72Favorites·Details
Џеват Адеми: Ќе има казни за неспроведување на законот за албански јазик, и Иванов ќе биде казнет | МКД.мк https://t.co/Cq2iGxzc78
8ReTweets7Favorites·Details
Видео

Денешни настани

Fiki Storaro I 20 Јануари 2018 I Cafe Bar Select

Cafe Bar Select

Saturday, Jan 20 at 22:00h - 04:00h Hosted by:

Cafe Bar Select

274 interested   134 going

Еднодневна Авантура

Mavrovo

Saturday, Jan 20 at 18:00h - 21:00h Hosted by:

Filip Pecovski Dande

286 interested   77 going

××× Sabota 20.01 @DJ Marte Naumoska ×××

Hemingway Cocktail Bar Ohrid Macedonia

Saturday, Jan 20 at 20:00h - 01:00h Hosted by:

Angel Srbinoski

181 interested   124 going
На денешен ден ...
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001