TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Даниел Дончевски по петти пат до крстот во Скопје: Секој да ја почувствува мојата среќа

ТВ21 - тукушто објавено

Реки од луѓе од сите страни на главниот град се упатија кон кејот на Вардар. И оваа година, просторот од двете страни беше претесен за сите православни верници кои сакаа да ја гледаат манифестација по повод празникот Богојавление.

Богојавление-Водици одбележан низ цела Македонија(фото)

Денар

Одбележан празникот Богојавление-Водици

Р.С.Европа

Православните верници го слават Богојавление - Водици

24 Вести

Тера Таратур Популарно Алсат-М Сител Макфакс МКД Макфакс

142 поврзани вести »

Иванов со дипломатскиот кор на Богојавление во Дојран

24 Вести - пред: 3 часа

Претседателот на државата Ѓорге Иванов заедно со претставници од дипломатскиот кор во земјава присуствуваа на манифестација Богојавление во Дојран каде се осветуваа водите во Дојранското Eзеро.

Ѓорчев: На овој празник притворените патриоти треба да се дома со своите деца

Фокус

Зегин е спонзор на манифестацијата Водици повеќе од 20 години

24 Вести

Ѓорчев: Состојбата во државата е неповолна

Сител

Фокус ТВМ Макфакс Канал5 Либертас Фокус Макфакс OhridNews

249 поврзани вести »

Нимиц: Вашиот идентитет е силен и безбеден

Нова ТВ - тукушто објавено

Медијаторот Метју Нимиц во интервју за телевизијата Сител рече дека спорот за името не му причинува некаков голем проблем на светот, бидејќи постојат луѓе кои воопшто не слушнале за спорот, но претставува голема штета за двете земји доколку неговото ...

Заев најавува консензус и референдум за името

Телма

Заев не открива детали но е оптимист за решавање на спорот за името - Мицкоски: Владата е нетранспарентна

Сител

За Владата спорен е настапот на Наумовски, а не недостоинствените предлози на Нимиц

Алфа

Р.С.Европа Слободен Печат Канал5 Канал 77 CivilMedia 10без10 МКД Фактор

120 поврзани вести »

Илјадници домашни и странски туристи во Охрид и Струга за Водици

24 Вести - пред: 3 часа

Иван Лотески од Варош е среќниот фаќач на крст во Охрид. Тој беше најбрз од 350 те верници кои утринава запливаа во осветеното Охридско езеро. Лотески по крстот скока уште од 13 години, а денеска за прв пат успеа да го фати.Вели, немал никаква ...

Охрид - и годинава со сите обичаи за Водици

Глас на Америка

Во Охрид крстот го фати Иван Лотевски

Алфа

Иван Лотески од Охрид и Томче Голабоски од Струга најсреќни за Водици

Сител

ТВМ OhridNews 24 Вести +инфо Мета Женски магазин Курир Република

37 поврзани вести »

Граѓаните поделени за НАТО, некои „за“, други „против“ членство

ТВ21 - пред: 58 мин

Како граѓаните ја толкуваат изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, дека Македонија нема да стане членка на НАТО без да го промени името. Некои сметаа дека земјата има заслужено место во северно-атланската организација, а како ...

Јонуз: Столтенберг испрати последен јасен сигнал

Алсат-М

Што нѝ порача Столтенберг?

МКД

(ВИДЕО) Вечерва во 360 Степени: Интервју со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Либертас

Н.Македонија Фактор Локално Република Либертас Р.С.Европа 24 Вести Алсат-М

274 поврзани вести »

Неделен печат – Спорот за името и руското влијание

Р.С.Европа - пред: 20 мин

Неделникот Капитал го анализира оптимизмот за решавањето на спорот за името, додека Фокус пишува за руското влијание во регионот. Капитал - Оптимизмот дека ќе се реши спорот за името влегува во критична фаза „Оптимизмот дека ќе се реши спорот за ...

Ципрас се сретна со Коѕијас и го извести поглаварот на ГПЦ за текот на преговорите за името

Сител - пред: 3 часа

Не се потребни протести туку национален консензус и единство. Архиепископот на грчката православна црква, Јеронимос побара смирување на тензиите на два дена пред најавените масовни протести во цела Грција за спорот за името.

Грчки свештеници протестираа со парола „Македонија е грчка“

Канал5

(ВИДЕО) Грчки свештеници протестираа за името Македонија

еМагазин

Ципрас го извести поглаварот на ГПЦ за текот на преговорите за името

Алсат-М

+инфо еМагазин МКД А1 On Стандард Локално Фактор Алфа

31 поврзани вести »

Мицкоски: Власта провоцира да го напуштиме Собранието

Алсат-М - пред: 3 часа

Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за „Независен весник“ ја обвини власта дека намерно ги провоцира да го напуштат Собранието. Мицкоски најавува дека партиските органи наскоро ќе донесат конечна одлука за тоа дали ќе се ...

Заев и Мицкоски се за достоинствено решение за името со референдум

Телевизија Нова

Мицкоски: Власта не провоцира да го напуштиме Собранието

Фокус

ФОТО: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски и Трајановски на фрлањето на крстот во Скопје

Курир

Канал5 Курир Press24 А1 On Press24 Нетпрес Курир Фактор

30 поврзани вести »