TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Зошто професорот им варел кафе на студентите: Лекција која ќе ја паметат цел живот!

Скопје24 - пред: 11 часа

Група поранешни студенти, сега веќе успешни професионалци, се собрале и посетила еден стар професор од факултетот. Разговорот набрзо прераснал во жалење околу уморот, истоштеност, стресот на работа, во семејството и на секој животен чекор.

Капучино индексот го сруши митот – Германците сепак не ја плаќаат сметката (инфографик)

Денар

Пет болести кај кои кафето не штети

Кумановски м.

Хемичар открива: Еве како се подготвува совршена шолја кафе!

Sky

Кајгана Женски магазин Студенти Локално

8 поврзани вести »

Пак тој здодевен херпес! Како да се ослободите од него?

Слободен Печат - пред: 13 часа

Иако речиси секој од нас во некој период од животот може да го добие вирусот на херпесот, тој не кај секого се развива како клиничка инфекција. Со зајакнувањето на имунолошкиот систем, значајно може да се спречи појавата на херпеси.

Која е најраспространетата инфекција што се пренесува по полов пат

Lady

Како да се ослободите од болниот херпес

Скопје24

Оваа е сексуално најпреносливата болест

Студенти
4 поврзани вести »

Помош! Први брчки на лицето!

Попара - пред: 16 часа

Многу жени првите знаци на стареење ги забележуваат уште во 25-та година од животот, кога им се појавуваат малите брчки околу очите и устата. Иако на оваа возраст кожата сè уште лачи доволно себум, сепак почнува и да се суши.

Мезотерапија во дерматолошката козметологија

Убавина и Здравје

Маска од јајце со која успешно ќе ги отстраните акните и црнките

Exclusive.mk

Домашни третмани за нега на кожата! (фото)

Exclusive.mk
4 поврзани вести »

Сè што треба да знаете за тестот за бременост

Скопје24 - пред: 8 часа

Тестот за бременост е најбрзиот метод за добивање на одговор на прашањето „дали сум бремена“. Најдоброто кај овие тестови е што можат да се направат во домашни услови, нудат приватност и се лесно достапни – ги има во секоја аптека.

Храбар потег: Блогерка јавно покажала што му прави предменструалниот синдром на нејзиното тело

Скопје24 - пред: 10 часа

Предменструалниот синдром се појавува речиси кај сите жени, но во поголема или помала мера. Блогерката Малин Олофсон објавила неколку фотографии и ги споделила со нејзините следбеници на Инстаграм како нејзиното тело се менува за време на тие денови.

Со исхрана против високиот притисок

Идивиди - пред: 12 часа

Хипертензијата, или високиот крвен притисок, е притисокот на крвта врз артериските ѕидови. Со тек на време, високиот притисок може да предизвика оштетување на крвните садови што доведува до разни заболувања на срцето и бубрезите, мозочен удар и ...

Згрутчување на крвта може да биде фатално

Пулс24
2 поврзани вести »

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

+инфо - пред: 16 часа

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки. Кардиолот Стивен Гандри од Небраска, автор на книгата „Парадоксот на билките“ тврди дека постои само еден тип на ...

Знаеме ли што има во лебот кој го јадеме – дали интегралниот леб е навистина интегрален

Скопје инфо
2 поврзани вести »