TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-03-19 до 2001-03-25

Во Тетово ред детонации, ред тишина

Вест - 24.03.2001

ВОЕНА МОНОТОНИЈА НА ШАРСКИОТ ФРОНТ Мирот над градот го нарушуваат само спорадичните артилериски истрели кон Селце, каде што се претпоставува дека е главниот штаб на терористите, но не се стрела премногу. Тетовските улици, како по однапред договорен знак, редовно занемуваат во периодот Во Тетово и ...

Полицијата ги покажа " мобилките" на Тачи

Вест

Македонија — разбиени заблуди

Дневник

Удар на АРМ врз штабот на терористите во Селце

Вест

Специјалните единици уапсиле терористи

Вест

Вест Вест Вест Вест Вест Вест Вест Вест

16 поврзани вести »

Регистрирани 14.278 раселени лица

Вест - 23.03.2001

БРОЈОТ НА СЕМЕЈСТВАТА ШТО ГИ НАПУШТААТ СВОИТЕ ДОМОВИ СЕ ЗГОЛЕМУВА Македонскиот Црвен крст во координација со Меѓународниот комитет на Црвениот крст ќе го зголеми бројот на пунктовите за регистрирање на раселените лица и за делење на хуманитарната помош Во пунктовите за евидентирање на Македонскиот ...

Од тетовско раселени околу 12.000 лица

Вест

Двата пункта во Скопје недоволни за околу 5.000 раселени лица

Вест

Хуманитарна помош само за раселени лица со плата под 250 марки

Вест

Во Куманово 69 раселени семејства

Вест

Вест

6 поврзани вести »

ПДП ќе го преиспита потписот даден на Солана

Вест - 22.03.2001

"Преземањето на вооружена агресивна акција после истекот на ултиматумот ќе ја примора партијата да го замрзне нејзиното учество во Собранието, да го преиспита потписот на заедничката декларација меѓу ПДП и ДПА потпишана со посредување на Хавиер Солана и ќе иницира координација со останатите ...

Министрите на ДПА разговараа со Солана, па затоа не беа на Влада

Вест

Солана: Воените активности на Владата се исправни

Вест

Солана: Албанците во Македонија не смеат да бидат заведени од терористите

Вест

ЛДП: Ако Солана доаѓа за преговарање, треба да му ја покажеме вратата

Вест

Вест

6 поврзани вести »

КФОР не бега од Скопје

Вест - 20.03.2001

Вчера поголем број возила на КФОР од Скопје се упатија кон Куманово. За да дознаеме каде се движат возилата на КФОР, побаравме коментар и обајснување од прес-канцеларијата на КФОР, каде ни кажаа:"КФОР не бега од Скопје. Никој не бега од градот.

КФОР со дополнителни сили, но со ист мандат

Вест

И Албанците си одат од Тетово тврди КФОР

Вест

Кабиџиозу: КФОР ќе одговори соотвдетно на секој напад

Вест

Германскиот контингент на КФОР распореди тенкови кај Тетово

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Георгиевски ги пречека украинските и грчките хеликоптери

Вест - 24.03.2001

Премиерот Љубчо Георгиевски вчера на воениот аеродром во Скопје присуствуваше на презентацијата на хеликоптерите дадени како воена помош од Украина и од Грција. Освен четирите хеликоптери Ми-8, подарени од Грција и Ми-17, подарок од Украина, вчера требаше да стигнат и хеликоптерите Ми-24, што ги ...

АРМ засилена со летачки тенкови

Вест

Хеликоптери од Украина

Вест

Хеликоптер на АРМ се урна на Попова Шапка, еден загинат

Вест
4 поврзани вести »

Шампионот убедлив против младинките на Студент

Вест - 23.03.2001

Одбојка-првенство на Македонија Одиграни се само два натпревара од 13. коло на македонското одбојкарско првенство во женска конкуренција. Актуелниот државен првак, екипата на Работнички Фершпед немаше големи проблеми во дуелот со младата екипа на Студент Јуниор, совладувајќи го со максимални 3:0.

Ќе се играат само два натпревара

Вест

Првенството одложено за една недела

Вест

Плеј—офот нема да се игра ниту следниот викенд

Дневник
4 поврзани вести »

Брзо и ефикасно неутрализирање на екстремистите

Вест - 23.03.2001

СРЕДБА ТРАЈКОВСКИ-ПАРТИСКИ ЛИДЕРИ Претседателот на Република Македонија Борис Трајковски и лидерите на парламентарните политички партии, синоќа се заложија за брзо и ефикасно неутрализирање на вооружените групи екстремисти, а најостро ја осудија употребата на оружјето во политички цели.

Осуда на албанските екстремистички групи

Вест

Албанските екстремисти врбуваат приврзаници во САД

Вест

Како албанските терористи за парламентарците "станаа" вооружени екстремисти?

Вест
4 поврзани вести »

"Универзална подготовка на фудбалери"

Вест - 23.03.2001

Ѓоре Јовановски ја промовираше својата нова книга Тренерот на Слога Југомагнат, Ѓоре Јовановски, во просториите на клупскиот ресторан во Чаир, вчера ја промовираше својата втора книга "Универзална подготовка на фудбалери". Главниот промотер на најновиот труд од перото на Јовановски беше деканот на ...

"Изгледот на табелата е најнормален"

Дневник

Слога Ј. потпиша договор за соработка со третолигаш

Дневник

Чаирчани за првпат на чело на табелата

Дневник
4 поврзани вести »

ЕХФ ќе почека и викендов пред да реши дали остануваме организатори

Дневник - 23.03.2001

РАКОМЕТ - МЛАДИНСКИ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП Во текот на викендов Европската ракометна федерација ќе ја донесе конечната одлука за тоа дали Прилеп ќе биде домаќин на младинските квалификации, кои треба да се одржат од 13 до 15 април.

Прилеп го губи правото на организација на квалификациите?

Вест

ЕХФ се интересирал за безбедносната ситуација во Македонија

Дневник
3 поврзани вести »

Гладта за титули е непресушна

Вест - 21.03.2001

НАЈТРОФЕЈНИОТ БАСКЕТМЕН ВО МАКЕДОНСКАТА КОШАРКА - ЈОРДАНЧО ДАВИТКОВ Во потера по уште една титула.- Давитков со менеџерот на Никол Ферт Наумоски Не може да биде само факторот среќа. Мора да се има и знаење и умеење. Неизбежен услов за да се постигне во кариерата она што го постигнал Јорданчо ...

Никол Ферт ја освои титулата што му недостасуваше

Вест

Работнички ги пресече "металците", Никол ферт хуманитарен кон Куманово

Вест
3 поврзани вести »