TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Истекува времето за предавање на Осама бин Ладен

А1 - 06.10.2001

„Истекува времето Авганистанците да го предадат Осама бин Ладен или да се соочат со последиците од апсење на овој најбаран терорист во светот. Дадена им е шанса, но времето истекува", категорично предупреди претседателот Буш во денешното обраќање до нацијата, најавувајќи скора воена акција против ...

Талибан ќе му суди на бин Ладен ако САД даде цврсти докази

Вест

Нафтата е крива, генијалци!

Дневник

Се ближи моментот на воена одмазда на САД

А1

Докази за вмешаност на Бин Ладен во нападите врз САД

А1

Вест А1 Вест А1 Вест Вест А1 А1

20 поврзани вести »

Димовска: „Да се врати одредницата „македонски народ“ во преамбулата“

А1 - 06.10.2001

„Јавната расправа за уставните измени од рамковниот договор покажа дека тешко ќе бидат усвоени и прифатливи промените ако во преамбулата не се врати одредницата „македонски народ““, изјави потпретседателката на ВМРО - ДПМНЕ, Доста Димовска во интервју за Македонско Радио.

СДСМ за Преамбулата ја омекна ПДП, на ред е ДПА

Вест

Измените не се идеални, но се важни за опстанокот на Македонија

Дневник

Црвенковски во улога на олеснувач за Георгиевски, Џафери и Имери

Дневник

Менувам штипки за преамбула

Дневник

Вест Вест А1 Вест Дневник Дневник А1 Вест

16 поврзани вести »

Започнува финалната фаза за уставните амандмани

А1 - 07.10.2001

Комисијата за уставни прашања, со која раководи претседателот на Собранието Стојан Андов во понеделник ќе ги разгледа предлозите на шест амандмани на Уставот што, по јавната расправа, ги достави претседателот на државата Борис Трајковски.

Амандманите нема да се усвојуваат, додека не се најдат киднапираните

Вест

Мировниот процес е деблокиран - Андов во вторник закажа седница

А1

Очајот за киднапираните продолжува

Вест

Не Андов, туку службата за информирање вршела селекција на новинари

Вест

Вест Вест А1 Вест Дневник А1 Вест Дневник

14 поврзани вести »

Победа за простување од квалификациите

Вест - 06.10.2001

Македонската фудбалска селекција (до 21 год.) денеска во рамките на квалификациите за ЕП игра против Словачка Нашата млада фудбалска селекција ( до 21 година) иако ги изгуби сите шанси да го напушти "фенерот" во четвртата квалификациска група за пласман на Европското првенство, сепак на денешниот ...

Јовановски: се освен пораз за нас е успех

Вест

Натпревар за добар фудбал, престиж и подобар рејтинг

Дневник

Последни подготовки на македонската фудбалска репрезентација

А1

Проблеми за селекторот на македонската фудбалска репрезентација

А1

Вест А1 Вест Дневник А1 Вест Дневник А1

13 поврзани вести »

Смислен скандал на Пердју за време на посетата на Скопје

А1 - 07.10.2001

Полицискиот центар за обука „Идризово“ во центарот на вниманието по инцидентот предизвикан од страна на американскиот дипломат Џејмс Пердју. Пердју обвини дека неговата земја попусто дала 1.500.000 долари и 120 инструктори за обука на идните полицајци Албанци и Македонци во што се уверил по ...

Политиката и довербата

Дневник

Георгиевски: "САД се најголеми терористи"

Дневник

Полицијата не може да се врати без амнестијата и уставните промени

Вест

Пердју фрлал чаршави и вилушки

Вест

А1 А1 А1 Дневник А1 Вест Дневник

12 поврзани вести »

Обраќање на претседателот на САД, Џорџ Буш до светската јавноста

А1 - 07.10.2001

„По моја наредба артилеријата на САД ги започна нападите врз камповите за тренирање на терористи на Ал Каеда и воените објекти на талибанскиот режим во Авганистан“, го започна своето обраќање кон светската јавност претседателот на САД, Џорџ Буш.

САД го нападнаа Авганистан

А1

Кои се всушност нашите сојузници во Авганистан?

Дневник

Нападите врз Авганистан може да почнат веќе в понеделник

Дневник

Македонија и Авганистан први соседи во Виена

Вест

Дневник Дневник А1 Вест Дневник

10 поврзани вести »

Планот на Бошковски за враќање на полицијата не важи

Вест - 06.10.2001

ДЕНОТ "Д" ЗА ВРАЌАЊЕ НА БЕЗБЕДНОСНИТЕ СИЛИ ВО КРИЗНИТЕ РЕОНИ УШТЕ НЕПОЧНАТ ЗАВРШИ Извори од МВР потврдија дека и дефинитивно, процесот на враќање на полицијата на овие територии, сепак, ќе мора да подзапре. НАТО се уште не е во можност да го поддржи враќањето на македонските безбедносни сил ...

МВР тргнува на ризик, НАТО вели — ништо не е договорено, ОНА се заканува

Дневник

Според НАТО - 20 лица се исчезнати

А1

НАТО ги потврди вчерашните вооружени провокации

А1

НАТО ја жени ОНА

Вест

Дневник Дневник А1

8 поврзани вести »

По посетата на Бучковски, заседавал Советот за безбедност на Албанија

Дневник - 03.10.2001

БУРНИ РЕАКЦИИ ВО АЛБАНИЈА Оваа нервоза на албанските власти ми дава право да заклучам оти допревме едно чувствително прашање, за кое нашите албански колеги не се подготвени отворено да разговараат, вели министерот за одбрана на Македонија, Владо Бучковски Албанските државни и политички институции ...

Бучковски изненаден од реакциите во Албанија

А1

Обвинувањата против Бучковски продолжуваат

А1

Инспекторот Буч-ковски

Дневник

Бучковски ја обвини Тирана за кампови за обука

А1

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Димитров и Пендаровски гости на А1 телевизија

А1 - 06.10.2001

Никола Димитров, советник за национална безбедност на претседателот Трајковски, и Стево Пендаровски, советник на претседателот и портпарол на МВР, за актуелната состојба во Македонија. А1 : Дали председателот Трајковски ќе ја преземе обврската да даде изјава за амнестија или аболиција според ...

Трајковски ќе земе се во своји раце

Вест

Трајковски не сака да биде сам за амнестијата

Вест

Бившата ОНА вели:Ќе има војна ако влезе полицијата

Вест

"Хјуман рајтс воч" е против амнестија за ОНА

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Кога Љубе верува, верува до крај

Вест - 04.10.2001

МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ОДГОВАРА НА ПРЕТПОСТАВКИТЕ ДЕКА АФЕРАТА СО ОРИЗОТ МУ ЈА СМИСЛИЛА ДОСТА ДИМОВСКА "Јас немам една причина да бидам деликвент во време кога Македонија крвави", рече Бошковски. Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, вчера, најенергично ги отфрли шпекулациите дека ...

Бошковски се „оградува“ од милионот марки

А1

Аферата „милион долари“ на брат Љубе ги разбранува и бугарските весници

А1

Доста му свари сутлијаш на Љубе

Вест

Софиски ДИГ не го познава Љубе Бошковски

Дневник

А1 Дневник

7 поврзани вести »