TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Новковски бара милост од локалната самоуправа од 1,5 милиони ГМ

Вест - 05.10.2001

ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРА ЛИ ДИВОГРАДБАТА НА ПРИРОДНО-МАТЕМАТИЧКИОТ ФАКУЛТЕТ? Градоначалникот на Гази Баба е изненаден од тврдењето на Новковски дека преговорите со Општината за откажување од комуналиите се почнати, но вели дека и да ги има, тој нема намера објектот да го ослободи од Министерството за ...

Новковски: Случајот е исполитизиран, а во образованието политичар е само министерот

Вест
2 поврзани вести »

Со солзавец и куршуми ги разбркале гостите

Вест - 03.10.2001

ТЕПАЧКА ВО КАФЕ БАРОТ "ЦЕ КА" ВО КУМАНОВО Во петокот во доцните вечерни часови во кафе барот "Це ка" во кумановската населба Ајдучка Чешма дошло до расправија и тепачка при што Емил Н. со пиштол успукал еден куршум во таванот на кафеаната. Во тој момент во кафеаната имало околу 30 гости .

Повредени полицајци при интервенција во барот Џовани

Вест
2 поврзани вести »

Кревет плус за студентите чии места во домовите ги зафатија раселените

Вест - 05.10.2001

СТУДЕНТСКА СОЛИДАРНОСТ Со стартот на академската година на улица останаа околу 1.600 студенти, бидејќи Владата не го исполни ветувањето дека ќе им даде по 100 ГМ за приватно сместување. Станарите од Домот "Невена Георгиева- Дуња"...

Бруцошите останаа и без соби и без ветените 100 ГМ

Дневник
2 поврзани вести »

Одлуки и пари

Дневник - 06.10.2001

Златко Теодосиевски - Култ-ура За нас може да биде индикативна (и поучна) споредбата на интересот, третманот, темите (активностите) во културата за коишто расправаат највисоките органи на Европската Унија, со она што (не) се случува во нашиот Парламент Кога еднаш веќе ги поставила на здрави основи ...

Декорот — култура

Дневник
2 поврзани вести »

Пентагон нацелил 23 бази на Осама

Дневник - 04.10.2001

ВЕСНИКОТ "ВАШИНГТОН ТАЈМС" ОБЈАВИ Американските разузнавачки агенции идентификувале 23 терористички бази во Авганистан и неколку воени бази на талибанската милиција, кои ќе се сметаат за главни цели при евентуалниот воен напад, јави Ројтерс, пренесувајќи извештај на весникот "Вашингтон тајмс".

Одбраната на САД и контролата на Азија — приоритети на новата стратегија на Пентагон

Дневник
2 поврзани вести »

Вага-напнатоста расте

Дневник - 03.10.2001

Ве очекуваат поволни и неповолни настани, со кои напнатоста исклучително ќе ви порасне. Најдобро би било да ги избегнувате работите поврзани со финансии бидејќи може да ви донесат непотребни нервози. Односите со околината ќе ви бидат непријатни и на работ од расправија.

Близнаци-напнатост

Дневник
2 поврзани вести »

Иран ќе се спротистави ако САД им го користат воздушниот простор

Вест - 02.10.2001

ТЕХЕРАН (Ројтерс) - Иранскиот министер за одбрана адмирал Али Шамкани вчера изјави дека иранските сили ќе се спротивстават на авионите на САД што ќе го користат воздушниот простор на Иран за време на напдите на Савганистан. Авионите на САД случајно залутале во иранскиот воздушен простор за време на ...

Техеран ќе стрела врз американски авиони во ирански воздушен простор

Дневник
2 поврзани вести »

Претпријатието ќе ја исклучува струјата за три неплатени сметки

Дневник - 01.10.2001

"ЕЛЕКТРО - СКОПЈЕ" НАЈАВУВА Граѓаните од Арачиново должат три милиони ГМ, но сепак наскоро ќе добијат струја Електро - Скопје ќе почне редовно да ги исклучува должниците што не платиле за струја повеќе од три месеци. Вкупниот долг кон ЕСМ е 320 милиони марки, од кои 82 милиони должат домаќинствата, ...

Лекот против псоријаза предизвикува рак

Вест - 01.10.2001

ЛЕКУВАЊЕТО НА КОЖНИТЕ БОЛСТИ МОЖЕ ДА БИДЕ КОБНО Пациентите заболени од псоријаза, кои во текот на третирањето на болеста се лекувале со лековите цsцлоспорином и фотокемотерапија, имаат поголеми шанси да заболат од рак на кожата и од други облици на рак.

Освен килограмите, го губиме и здравјето

Дневник - 01.10.2001

Како влиJае диетата врз организмот? Со витката става и убавиот изглед, најчесто, се оптоварени припадничките на понежниот пол, кои водени од желбата за експресно намалување на телесната тежина често се подложуваат на спартански диети.