TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Брисел ни покажа "жолт картон" — нема донаторска конференција

Дневник - 06.10.2001

ЕУ РАЗОЧАРАНА ОД МАКЕДОНИЈА ЕУ е решена врз Македонија да ги употреби сите средства на притисок кои # се на располагање за да го исполни ветеното , а првото се парите Еврокомесарот Кристофер Патен и високиот претставник за надворешна и бебзбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана вчера рано изутрина ...

Амнестија или аболиција

А1

Европа револтирана ги притиска нашите политичари да го исполнат ветеното

Дневник

Меѓународната заедница предупреди: „Македонските политичари да го спроведат својот дел од спогодбата“

А1

Без договор и амнестија Брисел не дава пари

Дневник

А1

6 поврзани вести »

"Шпедитерите" по поволен резултат во Австрија

Вест - 06.10.2001

Одбојка Денеска во 19.00 часот во Универзитетската сала во Инсбрук македонскиот одбојкарски шампион Работнички Фершпед ќе го одигра првиот квалификациски натпревар од Топ тим купот против вицешампионот на Австрија, Васеркрафт.

Продолжуваат задкулисните игри на Австријците

Вест

Одбојкарскиот клуб Работнички Фершпед одржа прес конференција

А1

Работнички Фершпед ќе го пее ланскиот хит?

Вест

Походот кон Европа започнува во Инсбрук

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Дончев ќе директорува уште седум дена

Вест - 04.10.2001

АКЦИОНЕРИТЕ НА МАКТЕЛ СЕ СКАРАА И ЈА ОДЛОЖИЈА ОДЛУКАТА Седницата на Бродот на директори на "Македонски телекомуникации", завчера заврши пред и да почне, бидејќи претставниците на државниот капитал се спротивставиле на смената на извршниот директор Даниел Донч Седницата на Бродот на директори на ...

Телекомот тешко до „крунисување“ на новиот директор

А1

Џон Манери нов директор на Македонски Телекомуникации

А1

Ден Дончев даде оставка

Вест

Првиот човек на Телекомот поднесе оставка

А1
5 поврзани вести »

Вардар Ватростална подобра од турскиот тим Аски

А1 - 07.10.2001

Победа и пораз на нашите ракометни претставници во европските купови. Во претквалификациите за Лигата на шампионите со победата од 37:31, Вардар Ватростална обезбеди 6 гола предност над турскиот тим Аски пред реваншот во Анкара.

На Турците на помош им доаѓаат и парламентарци

Вест

Вардар В. и Кометал Ѓ.П. го прават првиот чекор до европската елита

Дневник

Македонските ракометни клубови амбициозни кон пласман во европските купови

А1

"Ќе ги ставиме во машина ако ги сопреме најдобрите"

Дневник
5 поврзани вести »

Под седиштето на возачот во асконата бил поставен ТНТ-експлозив

Вест - 05.10.2001

ДЕТАЛИ ОД ИСТРАГАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ПРЕД ЗГРАДАТА НА НИП НОВА МАКЕДОНИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Во разнесениот автомобил асконата, меѓу другиот доказен материјал полицијата пронашла и членска книшка на УЧК, а неколку часа по експлозијата бил извршен претрес и во домот на семејството на починатиот...

Експлозијата пред НИП „Нова Македонија“ политички атентат

А1

Загина возач од подметната бомба

Вест

Едно лице загина во експлозија на автомобил

Дневник

Загина едно лице при експлозија на возило во Скопје

А1
5 поврзани вести »

САД се загрижени поради враќањето на полицијата во кризните региони

А1 - 05.10.2001

Вашингтон изрази загриженост поради плановите на македонската влада да ја врати својата полиција на подрачјата кои беа под контрола на албанските сили, бидејќи тоа би можело да предизвика дополнителни проблеми и побара од Скопје да се врати на мирното решавање на кризата.

Полицијата се враќа во окупираните села

Вест

Од денеска МВР се враќа во окупираните села

Дневник

Бошковски - утре е денот Д

А1

Никој не знае кога ќе се влезе во кризните села

Вест
5 поврзани вести »

Ф. Работнички ќе потпише со Американците Колбертсон и Вајт

Дневник - 06.10.2001

КОШАРКА - ВЕСТИ *Фершпед Работнички ќе потпише договор за сезонава со Американците Пол Колбертсон и Перси Вајт, кои веќе тренираат со екипата од завчера. Сашо Наков потпретседател на УО од клубот ни потврди дека тие ќе бидат регистрирани за клубот.

Фершпед Работнички и Куманово целат кон бесплатната рунда

Вест

Фершпед Работнички и Војводина ја отвараат Јужната лига

Вест

Куманово му гостува на Ф. Работнички на 6 декември во Скопје

Дневник

Фершпед Работнички тестира двајца Американци

Вест
5 поврзани вести »

"Свис ер" повторно лета од скопскиот аеродром

Дневник - 05.10.2001

ПО ДВОДНЕВНОТО ПРИЗЕМЈУВАЊЕ Авионите на компанијата "Свис ер" по дводневен прекин вчера повторно почнаа да летаат на сите дестинации од Македонија за Швајцарија и обратно, според утврдениот ред на летање, соопштуваат од претставништвото во земјава.

Финансиска инјекција за „Свис Ер“

А1

600 милиони марки за „Свис Ер“ од швајцарската влада

А1

„Свис Ер“ банкнотираше

А1
4 поврзани вести »

"Свисер" доби 300 милиони долари од швајцарската влада, ќе лета до 28 октомври

Вест - 05.10.2001

Берн, 5 октомври (МИА) - Швајцарската влада вчера соопшти дека на авиокомпанијата "Свисер" ќе и даде финансиска поддршка од околу 300 милиони долари. Помошта ја најави швајцарскиот министер за финансии Каспар Вилигер, еден ден откако авиокомпанијата ги приземји сите летови поради финансиските ...

Скопските патници на "Свисер" ќе ги преземат другите компании

Вест

Свисер пред банкрот

Вест

Приземјување поради мегаломански инвестиции

Вест
4 поврзани вести »

Дали утре ќе престане бојкотот на наставата во Куманово

А1 - 07.10.2001

Од утре, понеделник, сите наставници и ученици од 4-те средни училишта во Куманово се повикуваат на настава, стои во соопштението на министерството за образование и наука. Одлуката е донесена на петочната средба на министерот Новковски и директорите на средните училишта по тридневна блокада на ...

Средношколските протести во Куманово продолжуваат

А1

Албанците средношколци се смирија, сега протестираат Македонците

Вест

Албанците и Македонците бојкотираат, професорите најавуваат штрајк

Дневник
4 поврзани вести »