TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

И за хеликоптерите се бара Џиков

Вест - 03.10.2001

АФЕРА - УКРАИНСКА ВОЕНА ТЕХНИКА Амбасадарот Блажевски му доставил на Министервото за одбрана нацрт-договор за оваа опрема, а потоа врз основа на овластувањето од Владата, Блажевски на 18 март го потпишал тој договор, објаснуваат од МНР.

За провизиите треба да проговорат претседателот, премиерот и министерот за одбрана

Вест

Премиерот го ополномоштил Блажевски да преговара за цените на украинските хеликоптери

А1

Хеликоптерите купени со полномошно на Георгиевски

Вест
4 поврзани вести »

Околу 150 муџахедини се бореле за ОНА

А1 - 06.10.2001

Најмалку 150 муџахедини, меѓу кои и од Авганистан, Саудиска Арабија и Турција се бореле во редовите на таканаречената ОНА. Во нејзините редови имало и муџахедини од Албанија, Босна и Херцеговина, од Косово и Македонија, кои биле на аџилак и минале обука во терористички кампови.

За ОНА се бореле 150 муџахедини

Дневник

Пронајдени списоци со имиња на муџахедини

Дневник

Муџахедини учествувале во војната во БИХ

А1
4 поврзани вести »

Прилепските тутунари се токмат да бидат газди на цел Тутунски

Вест - 05.10.2001

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА СТОПИРАЊЕТО НА СОМНИТЕЛНАТА ПРОДАЖБА НА ДРЖАВНИОТ КАПИТАЛ ВО ПРИЛЕПСКИОТ ТУТУНСКИ КОМБИНАТ Управниот одбор на Агенцијата ќе расправа за барањето за стопирање на продажбата во вторник, а во меѓувреме вработените во Комбинатот најавуваат дека тие се заинтересирани да го откупат ...

Управниот одбор на Тутунски бара итно стопирање на продажбата на акциите

Вест

Тутунски од Прилеп ги скара бизнис-елитите во ВМРО-ДПМНЕ

Дневник

Акциите на прилепскиот Тутунски комбинат на продажба

А1
4 поврзани вести »

МТВ на "Манаки" му барал 51.000 марки

Вест - 05.10.2001

ДРЖАВНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА И ФЕСТИВАЛОТ ЗА ФИЛМСКА КАМЕРА СЕ СКАРАА Според Горјан Тозија, претседал на Друштвото на филмските работници, не му е познато по кои цени и со која математика МТВ ја пресметала сумата за директниот пренос на отворањето на Интернационалниот фестивал Македонската телевизија за да ...

Македонија мора да има проект во копродукција со други земји

Вест

"Манаки" им се бендиса на сите

Вест

Атрактивна програма, која ги реши дилемите да се биде или не

Дневник
4 поврзани вести »

Немањето кворум го одложи парламентарното заседание

А1 - 04.10.2001

Македонскиот парламент денеска поради немање кворум го одложи седмото продолжение на 83-та седница. На седницата се расправа за иницијативата на партиите Нова Демократија и Демократска Алтернатива за распишување референдум за прифаќање на понудените измени на Уставот.

Одложена парламентарната дебата

А1

Продолжува расправата за референдумот

А1

Ако помине референдумот, ќе се случи Илирида

Дневник
4 поврзани вести »

Водолија-направете план

Дневник - 04.10.2001

Направете план на вашите обврски за да не ја трошите попусто енергијата и времето. Покрај вашите лични работи, кои ќе мора да ги завршите, дополнителни обврски ќе ви наметне и вашиот партнер. Вашата помош ќе му биде многу потребна. Веројатно денеска ќе немате слободно време.

Водолија-оригинални идеи

Дневник

Водолија-повеќе разбирање

Дневник

Водолија-стартувате жестоко

Дневник
4 поврзани вести »

Девица-лоши влијанија

Дневник - 05.10.2001

Ќе бидете изложени на лоши влијанија, кои може да ве доведат до расправии, кавги без некои поголеми причини. Не дозволувајте тоа да ви го расипе денот и викендот пред вас. На работа ве очекуваат контакти со многу важни личности, па бидете внимателни како се однесувате.

Девица-пријатни моменти

Дневник

Девица-помалку грижа

Дневник

Девица-амбициозна задача

Дневник
4 поврзани вести »

Китинов/Кокавец елиминирани на стартот во Гренобл

Дневник - 05.10.2001

ТЕНИС Македонскиот тенисер Александар Китинов и неговиот партнер Боби Кокавец од Канада загубија од комбинацијата Љубичиќ од Хрватска и Вико од Италија, со 7-6, 4-6, 3-6, во 1. коло од игра на двојки на АТП-Челинџерот во Гренобл (Франција), кој се игра на тврда подлога, за награден фонд од 75.000 ...

Китинов/Кокавец елиминирани на стартот

Вест

Китинов ја започнува сезоната на турнири во сала

Вест
3 поврзани вести »

Се оствари и мојот сон

Вест - 04.10.2001

ЕСМА РЕЏЕПОВА ГО ПРОМОВИРАШЕ НОВИОТ КОМПАКТ ДИСК "ЕСМА'С ДРЕАМ" Кралицата на ромската песна и признат хуманист Есма Реџепова- Теодосиевска, завчера, во кафулето "Тутуноберачите" го промовираше новото ЦД "Есма'с дреам- Есма и Дуке", во издание на Музичката и касетна...

Промовиран албумот на Есма Реџепова и Дуке Бојаџиев

Дневник

Промоција на новото ЦД на Есма Реџепова и Дуке Бојаџиев

Вест
3 поврзани вести »

За селаните од Љубанци и Љуботен рано да си "подадат рака"

Дневник - 04.10.2001

инициЈативата за помирување со мали шанси за успех Потребни се долги години за да се нормализираат односите со Албанците од Љуботен, сметаат селаните од Љубанци Иницијативата за одржување средба помеѓу Албанците од скопското село Љуботен и Македонците од Љубанци наидува на препреки.

“Соживот“ меѓу жителите на Љуботен и Љубанци

А1

Албанците од Љуботен им подадоа маслиново гранче на Македонците во Љубанци

Дневник
3 поврзани вести »