TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Од финансиски малверзации не е поштедена ни културата

А1 - 04.10.2001

Кои се вистинските причини за заминувањето на Бранко Цветковски од директорското место на МНТ. Неофицијално - причината се финансиските малверзации на Цветковски. Во писмото на Бранко Цветковски, кој година и половина беше директор на Македонскиот народен театар, до премиерот Георгиевски се вели ...

Во МНТ Цветкоски се расчистува, Васе Манчев не е појавен

Вест

Писмо од Бранко Цветковски до премиерот Георгиевски

Дневник
3 поврзани вести »

Сентиментален виртуоз

Вест - 03.10.2001

СЦЕНА - КОНЦЕРТИ (За концертот на виолинистот Стефан Миленковиќ) Чудото од дете Стефан Миленковиќ повторно ја затресе Македонија. Ако во минатото тоа го правеше поради неговата атрактивност, детска наивност, вонредна музикалност и неверојатно чувство за тонско обликување- овој пат на 1 октомври, ...

Стефан Миленковиќ го отвора "Интерфест"

Дневник

Рецитал на виолинистот Стефан Миленковиќ

Вест
3 поврзани вести »

Шампионките со тешка задача во Риека

Вест - 06.10.2001

Одбојка Одбојкарките на Кометал Студент денеска во Риека ќе ја одиграат првата средба од прелиминарното коло во Топ тим купот. Хрватскиот претставник, кој минатата сезона играше во лигата на шампионите е квалитетен противник.

Кометал С. не го потценува противникот

Дневник

"Кометалки" на мегдан со Риека

Вест
3 поврзани вести »

Членовите на албанската НДП во редовите на ОНА

А1 - 07.10.2001

"Национал - демократската партија целиот свој физички и интелектуален потенцијал го става во служба на ОНА и нашите членови наместо во своите заминуваат во нејзините редови", изјави лидерот на партијата Кастриот Хаџиреџа, пренесува Дојче Веле, програма на македонски јазик.

Албанските барања немаат крај

Дневник

Федерализација на Македонија - чиста глупост

А1
3 поврзани вести »

Да си жива и здрава, Душице

Вест - 02.10.2001

МАЛАТА ТЕТОВКА СО ТЕШКИ РАНИ ОД ТЕРОРИСТИТЕ, ТРЕТИОТ РОДЕНДЕН ГО ДОЧЕКА ВО БОЛНИЦА Девојчето од Тетово ја чека четвртата операција, откако на 8 август ја ранија терористи на патот Тетово-Брвеница Малата Душица Павловска од Тетово, вчера наполни три години.

Душица закрепнува и наскоро ќе ја напушти болницата

Дневник

Една од најмладите жртви на војната - Душица денеска наполни 3 години

А1
3 поврзани вести »

Руски авион се урна во Црно море, 76 загинати

Вест - 05.10.2001

МОСКВА, 5 октомври (Ројтерс) - Еден руски патнички авион со 66 патници и 10 члена на екипажот вчера се урна во Црното Море. МОСКВА, 5 октомври (Ројтерс) - Еден руски патнички авион со 66 патници и 10 члена на екипажот вчера се урна во Црното Море.

Експлодира руски патнички авион над Црно Море

Дневник

Руски патнички авион се урна во Црното Море

А1
3 поврзани вести »

Една година по падот на Милошевиќ

А1 - 05.10.2001

„5-ти октомври донесе многу промени, кои покрај сите оспорувања, ќе претставуваат суштински придонес во борбата за демократска Србија“, изјави шефот на југословенската федерација, Воислав Коштуница по повод една година од уривањето на режимот на Слободан Милошевиќ.

Коштуница задоволен од првите плодови на "багер—револуцијата"

Дневник

Коштуница не ги кочи реформите

А1
3 поврзани вести »

Отворено обвинението за опсадата на Дубровник

Дневник - 04.10.2001

ХАШКИ ТРИБУНАЛ За два месеци во 1991 година врз Дубровник паднале 1.000 гранати, а повеќето од нив биле насочени кон стариот дел на градот Хашкиот трибунал објави обвинение против четворица офицери во поранешната Југословенска народна армија, кои се обвинети за воени злосторства при опсадата на ...

Отпечатени обвиненијата за Дубровник

А1

Генералите што го бомбардираа Дубровник на суд во Хаг

Вест
3 поврзани вести »

Се усложнува состојбата на Блиски Исток

А1 - 05.10.2001

Најмалку 5-мина Палестинци беа убиени, а повеќе од 40 се повредени во утринските престрелки за време на влегувањето на израелските тенкови и војници во делот од градот Хеброн кој е под палестинска управа. Израелските трупи и тенкови го завземаа градот Хеброн во Појасот Газа, откако од палестинските ...

Палестинци нападнаа доселеничка населба, Израелците возвратија со тенковски оган

Дневник

САД за палестинска држава

А1
3 поврзани вести »

Преговорите со Линк се прекинуваат

А1 - 02.10.2001

Владата бара да се одржи уште една средба со партнерот на Линк Телеком, CVP пред да се прекинат разговорите со Линк. Министерот Балкоски тврди дека таа средба вчера е одржана и не дала резултати. Од Линк велат дека вчерашните претставници во министерството воопшто не беа од CVP.

Комисијата за економски систем мисли дека документацијата на "Линк" е несериозна

Вест

Линк телеком се врати во трката за втор мобилен оператор

А1
3 поврзани вести »