TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Илиевски и Стефанов не го спречија поразот на Унион Олимпија

Вест - 05.10.2001

Кошаркарски турнир по повод стартот на Евролигата во Љубљана Нашите кошаркарски репрезентативци во Унион Олимпија, Влатко Илиевски и Ристе Стефанов одиграа солидно во мечот кој нивниот тим го загуби од Макаби со 97:103 (18:14, 25:22, 16:27, 28:24, 10:16) во полуфиналето во кошаркарскиот турнир по ...

Унион Олимпија загуби од Макаби во продолжението

Дневник

Илиевски единствен го одигра целиот меч

Дневник
3 поврзани вести »

"Комтекс" стана газда на "Трготекстил"

Дневник - 06.10.2001

ЗА 3,3 МИЛИОНИ ГМ За 3,3 милиони ГМ, нов сопственик на 47 отсто од капиталот на "Трготекстил" е шпедитерска компанија "Комтекс, Тони и други", за која се шпекулира дека е поврзана, ако не е и сопственост на првиот човек на царината, контроверзниот Драган Далаверски од ВМРО-ДПМНЕ.

Даравелски вмешан во продажбата на „Трготекстил“

А1

Даравелски и натаму го фаворизира "Комтекс"

Дневник
3 поврзани вести »

Нема набљудувачи без исполнување на условите

Вест - 05.10.2001

И ОБСЕ УСЛОВУВА ОБСЕ нема да испрати набљудувачи на терен во Македонија, ако не се исполнат претходно договорените услови. Ставот го пренесе претседавачот на ОБСЕ, романскиот министер за надворешни работи Мирчеа Џоана, кој вчера беше во Скопје.

Мониторите на ОБСЕ ќе набљудуваат до 31 декември

Вест

ОБСЕ во Македонија ќе испрати нови 159 офицери

Вест
3 поврзани вести »

Насилници со нож ограбиле и претепале минувач

Вест - 04.10.2001

РАЗБОЈНИШТВО НА КАМЕНИОТ МОСТ ВО СКОПЈЕ На Камениот Мост во Скопје, завчера околу 19, 30 часот, тројца разбојници го нападнале 41-годишниот С.П.Т. додека го минувал мостотот. Осомничен за нападот е Д.М. (27) кој бил во друштво со уште давајца непознати.

Насилник со нож нападнал и ограбил продавачка

Вест

Насилник со нож ограбил продавачка

Дневник
3 поврзани вести »

Мешаната полиција патролира во пет тетовски села

Вест - 06.10.2001

Вчера продолжија полициските активности и патролирањето на етнички мешаните патроли на македонската полиција во тетовските села Шемшово и Милетино кои се со понизок степен на безбедносен ризик и во Стенче, Волковија и Блаце, каде што досега немаше никакви инциденти.

Полицијата влезе во пет тетовски села, во Арачиново беше запрена

Вест

Во дел од тетовско полицијата влезе без инциденти

А1
3 поврзани вести »

Сичиќ во Николферт Г, Петровиќ во Куманово?

Дневник - 05.10.2001

КОШАРКА - ВЕСТИ * Јосип Сичиќ потпиша договор со Николферт Г за во следнава сезона. Покрај Хрватот, Николферт Г ќе пријави за регистрација во КСМ уште еден странски кошаркар, чие име засега не го објавува. Милан Сотировски, спортски директор на клубот, потврди дека ако до мини-преодниот рок во ...

Суперкупот во вторник во "Градски парк"

Дневник

Ако Алумина не игра во елитата, замена е Центар

Дневник
3 поврзани вести »

Избегнат атентат врз Трајковски во Софија

А1 - 07.10.2001

Македонскиот претседател Борис Трајковски бил мета на бугарски атентатор кој во четврток вечер бил уапсен во близина на хотелот „Хилтон“ во Софија, каде што бил сместен дел од учесниците на самитот на 10-те земји кандидатки за членство во НАТО, пишува денеска софискиот весник „24 часа“.

При излагањето на Трајковски во Софија се случи инцидент

А1

Трајковски утре во Софија

А1
3 поврзани вести »

Илегална воена единица во северна Aлбанија

А1 - 06.10.2001

Илегална воена единица постои во северниот дел на Албанија, во Тропоја, во близина на градот Бајрам Цури, јавуваат независните гласила во Тирана, негирајќи ги со тоа тврдењата на официјални извори. Албанскиот јавен обвинител деновиве негираше дека во овој дел од земјата има илегални воени формации.

Нема ослободителна војска на Tропоја

А1

Ослободителна армија на Тропоја во северна Албанија

А1
3 поврзани вести »

На концерт на Влатко Стефановски за подигање на атмосферата

Вест - 05.10.2001

На два дена до квалификацискиот меч на нашата репрезентација со Словачка Веднаш опериран.- Малерозниот Мустафи На два дена до квалификакацискиот напревар за Светското првенство, што македонската фудбалска репрезентација ќе го одигра со Словачка, во нашиот табор се функционира според зацртаниот план.

Рехабилитација ќе биде платена од осигурувањето

Дневник

Неби Мустафи ја скрши ногата

Дневник
3 поврзани вести »

Документ што многу збунува, а малку решава

Дневник - 02.10.2001

ТРИБИНА ЗА РАМКОВНИОТ ДОГОВОР Договорот ги обврзува само потписниците, односно четворицата партиски лидери од Македонија и покровителот, а многу необично е и тоа договор да се склучува под покровителство, изјави професорката Гордана Силјановска Експертите главно се скептични во однос на епилогот на ...

Трибина за мирот во Сојузот на жените на Македонија

Вест

Усвојувањето на рамковниот договор е единствена шанса за мир

Дневник
3 поврзани вести »