TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-10-01 до 2001-10-07

Нова афера со прислушкување и индустриска шпионажа во Бугарија

Вест - 05.10.2001

СОФИЈА 5 октомври (Ројтерс) - Бугарската полиција разоткри голема индустриска шпионска операција поврзана со илегално прислушување по телефони на фирми и физички лица, соопшти Министерството за внатрешни работи . "Службите за разузнавање открија опрема за прислушување во една телефонска централа во ...

Телефоните во Софија прислушкувани 7 години

А1
2 поврзани вести »

Јосеф Адамец: Одиме на победа во Скопје

Дневник - 02.10.2001

- Наша цел е да победиме во последниот квалификациски меч за СП 2002, против Македонија, в недела, во Скопје - изјави Јозеф Адамец, селекторот на репрезентацијата на Словачка. - Иако ги загубивме шансите за пласман во Јужна Кореја и Јапонија, сакаме да покажеме дека знаеме да играме фудбал - рече ...

Адамец во Скопје со 11 интернационалци

Вест
2 поврзани вести »

Нема ништо од настапот на Наумоски за Ф. Работнички?

Дневник - 03.10.2001

КОШАРКА - александар НАКОВ, ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО Потпретседателот на клубот негираше дека би платиле 150.0000 долари за ангажман на Пеце Фершпед Работнички и Петар Наумоски имаа само еден мал неофицијален разговор, но не се договарале ништо за негово евентуално ангажирање во неговиот поранешен клуб ...

Наумоски можеби во Ф. Работнички или во Куманово

Дневник
2 поврзани вести »

ФСМ "се правел на тошо" за Стојков и за Пандев

Дневник - 02.10.2001

ИНТЕР НЕ ДОЗВОЛИ ТАНДЕМОТ ДА ИГРА ЗА ДВЕ СЕЛЕКЦИИ Луѓето од нашиот сојуз мислеле дека ќе можат да ги "прошверцуваат" младите таленти и за средбите со Словачка, иако биле повикани само за квалификацискиот турнир во Финска Фудбалскиот сојуз на Македонија мислел дека Интер нема да реагира за тоа што ...

Интер одржа лекција и си ги собра Стојков и Пандев

Дневник
2 поврзани вести »

Од АД "Витаминка" и "Мермерен Комбинат" изнудиле 160 000 денари

Вест - 04.10.2001

НОВИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ЧЛЕНОВИ НА ГРУПАТА ПОСКОК ОД ПРИЛЕП МВР, по целосното расчистување на случајот, вчера до прилепското Основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против двајца членови на групата "Поскок", прилепчаните С.Т. (29) и Б.З. (31) осомничени за кривично дело: изнуда.

Еден припадник на "Поскок" се уште е во бегство

Вест
2 поврзани вести »

Жетварите им ја предадоа командата на лисиците

Дневник - 05.10.2001

СВЕЧЕНА ЗАМЕНА НА МИСИИТЕ Наменските сили "Лисица" вчера официјално ја почнаа својата мисија во Македонија со примањето на командата од "Наменските сили жетва". Замената на знамињата на двете мисии и предавањето на командата се одржаа во кругот на Штабот на силите на НАТО.

Официјален старт на „Килибарната Лисица“

А1
2 поврзани вести »

Знам само дека чувствувам среќа

Вест - 02.10.2001

САНДРА СПАСОВСКА, МИС НА МАКЕДОНИЈА ЗА МИС НА СВЕТОТ Веднаш откако ја освои публиката и жирито со својот шарм и милата насмевка, Сандра Спасовска, мис на Македонија за мис на светот, ја сподели со нас радоста и возбудата. Веднаш откако ја освои публиката и жирито со својот шарм и милата насмевка, ...

Најубавите девојки останаа дома

Вест
2 поврзани вести »

Човек на Осама обучува терористи на источно Косово

Дневник - 03.10.2001

"ГЛАС ЈАВНОСТИ" ТВРДИ Белградскиот весник "Глас јавности" тврди дека во селото Ропотово во источно Косово функционира камп во кој престојуваат 50 муџахедини од Авганистан, Алжир и други исламски земји. Според весникот, еден од инструкторите во кампот е Зајман Завахири, брат на шефот на специјалните ...

Камп за обука на терористи во американската зона на Косово

А1
2 поврзани вести »

Настап на Митрева на состанокот на земјите од групата „Вилнус“

А1 - 04.10.2001

Актуелните состојби во земјата и активностите кои Македонија заедно со Алијансата ги презема за решавање на кризата, предизвикана од вооружените албански терористички групи беа темите на кои шефот на македонската дипломатија, Илинка Митрева во Словенија им се обрати на министрите за надворешни ...

Митрева во посета на Хрватска, Словенија и Бугарија

А1
2 поврзани вести »

Полнеле "Кожувчанка" од градскиот водовод

Вест - 03.10.2001

ОСОМНИЧЕНИ ЗА НЕОВЛАСТЕНА УПОТРЕБА НА ТУЃА ФИРМА За неовластена употреба на туѓа фирма, скопската полиција деновиве поднесе кривична пријава против Љупчо М. и Крсте Т. од Скопје кои се обиделе да продаваат минерална вода со фалсификувани етикети што ги изработувале Биљбиљ П. и Зоран Ц.

Запленети 20.000 шишиња "кожувчанка" полнети со вода од чешма

Дневник
2 поврзани вести »