TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Автомобил-бомба експлодира во Бирмингем

Вест - 05.11.2001

Лондон, 5 ноември - Еден автомобил-бомба прексиноќа експлодира во центарот на вториот, по големина, англиски град Бирмингем. Според полициски извори во експлозијата, која избувнала во близина на железничката станица, нема повредени.

"Нон стоп" со нов спот и албум

Вест - 05.11.2001

Атракцијата "Нон стоп" деновиве во "Томато" продукција ќе го почне снимањето на спотот за "макфестовската" песна "Човек sвер". Ова ќе биде нивен трет спот и веднаш по промоцијата на последниот спот Бени и Даре влегуваат во студиото "Ентерпрајз" на Тино, каде ќе го подготвуваат нивниот прв албум.

Денеска е Св. Емерик

Дневник - 05.11.2001

КАТОЛИЧКИ календар Роден е во Унгарија во почетокот на 11 век, како син на првиот унгарски крал Стјепан, кој црквата го прогласила за светец. Стјепан својот син Емерик, кој требало да го наследи кралскиот престол, го воспитувал во побожност, моралност и добрина.

Георгиевски со ново мнозинство ќе ги заобиколи јануарските избори

Дневник - 05.11.2001

КОМБИНАТОРИКИ ЗА НОВО ПАРЛАМЕНТАРНО МНОЗИНСТВО Слободан Чашуле, потпретседател на Нова демократија, вели дека тие континуирано разговараат со премиерот Георгиевски за преструктуирање на Владата Демократската алтернатива, Нова демократија и ВМРО-вистинска повторно се во игра за нова влада, во која ...

Нови вооружени напади на муслиманските сепаратисти во Кашмир

Вест - 05.11.2001

Њу Делхи, 5 ноември - Припадниците на индиските сили за безбедност вчера убија десетмина муслимански сепаратисти кои се обиделе да ја преминат границата од Кашмир во Пакистан. Претставници на индиското Министерство за одбрана соопштија дека припадниците на екстремистичката група "Муџахедини на ...

Прилепчани двапати водеа, домаќините поблиску до победата

Дневник - 05.11.2001

Пелистер - Победа 3-3 (2-2) Пелистер, иако беше подобар во пелагониското дерби, не успеа да ја совлада Победа, ремизираше 3-3, во рамките на 12. коло од фудбалското првенство на Македонија, иако гостите двапати водеа. Првиот гол прилепчани го постигнаа уште во 9.

"Чувар на виножитата" од Младен Србиновски

Вест - 05.11.2001

НОВИ ИЗДАНИЈА Издавачкиот центар "Три" во библиотеката "Планета" неодамна го објави романот на Младен Србиновски насловен "Чувар на виножитото". Во манирот на светските трендови се работи за кус роман на стотина и дваесет страници.

Да се зачува високиот рејтинг и во посилна конкуренција

Дневник - 05.11.2001

ШАХ - УТРЕ ПОЧНУВА ЕП ВО ШПАНИЈА - Машката репрезентација е подготвена пред екипното Европско првенство (ЕП) и се надеваме дека ако третпат докажеме дека местото ни е во првите 10 во светот и во Европа, шахот кај нас и понатаму ќе биде спорт број еден - изјави Марјан Ѓорчев, претседател на ШСМ, ...

Почнаа пробите за "Црвенкапа"

Вест - 05.11.2001

ТЕАТАР ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ Театарот за деца и младинци започна со пробите за претставата "Црвенкапа" од Александар Поповиќ. Претставата ја режира Димитар Христов. Во кастингот се актерите: Ана Левајковиќ (Црвенкапа), Олгица Христовска (Иванка), Билјана Драгичевиќ (Мајката), Катерина Крстевска ...

Нестор Огинар - "амбасадор" на Македонците од Америка

Дневник - 05.11.2001

ИСЕЛЕНИШТВО Македонските иселеници во САД и во Канада го избраа професорот по англиски јазик и литература од Њујорк, Нестор Огинар, тетовец, да ги претставува во Македонија како амбасадор на добра волја, соопштија македонските црковни општини "Свети Кирил и Методиј" и "Света Петка Параскева" и ...