TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Втора среќа за МАТ

Вест - 10.11.2001

БАЛКОВСКИ ГО АКТИВИРА ЛАНСКИОТ ДОГОВОР ЗА НАЦИОНАЛЕН АВИОПРЕВОЗНИК Вчера во Министерството за транспорт и врски МАТ го потпиша анекс договорот со кој почнува имплементацијата на ланскиот договор за редовен авиопревозник. Државата нема да и помогне на до гуша заглавената комп "Македонски ...

МАТ и официјално редовен македонски авиопревозник

А1

„Авиоимпекс“ повторно не лета

А1

Започнаа разговорите за единствен национален авиопревозник

А1

МАТ станува национален авиопревозник

А1
5 поврзани вести »

Градоначалникот на Битола застана зад битолската фабрика

А1 - 09.11.2001

„Ако владата и агенцијата за приватизација не сакаат да ги расчистат сомнежите во приватизацијата на „Лозар“, веруваме дека судската власт ќе ги обезеди посакуваните принципи и ќе ги острани аномалиите во приватизацијата“, порача градоначланикот на Битола, Златко Вршковски.

Меѓународна ревизија во „Лозар“

А1

Продолжуваат препукувањата на релација „Лозар“ - „Цип Продукт“

А1

Случајот со битолски "Лозар" ќе мора да го реши судот

Вест

Владата се огради од „Лозар“ - судовите ќе решаваат

А1
5 поврзани вести »

Остри казни за илегалните превозници на бегалци

А1 - 09.11.2001

Гчкиот суд во прекршочна постапка изрече остри казни за седуммина турски државјани, кои со туристичкиот брод „Ерленер“ илегално превезувале 714 бегалци од Азија и Африка, а обвинителот против нив покрена и кривична постапка. Судот на јонскиот остриов Закинтос на капетанот на бродот и на шесте ...

Владата на Грција се откажа од масовно протерување на бегалците

А1

Во Грција криза со бегалците од Азија

А1

Грчките власти спасија над 700 бегалци од Азија

А1

14.000 бегалци од Македонија сеуште се на Косово

А1
5 поврзани вести »

Повторно провокации во тетовско

А1 - 11.11.2001

Поединечни рафални и истрели од автоматско оружје во текот на ноќта се слушаа од поширокиот кризен регион на Тетово. Албанските терористи повремено отвораа оган од автоматско оружје не само од селата, туку и од населби во градот.

Непочитување на полицискиот час и зачестени истрели во кризните региони

А1

Повторно рафални истрели во тетовско

А1

Измината ноќ во Тетово голем број рафални истрели

А1

Провокации во кризните региони

А1
5 поврзани вести »

"Шпедитерите" со половичен успех во Бугарија

Вест - 10.11.2001

Одбојка Македонскиот одбојкарски шампион Работнички фершпед одигра две квалитетни пријателски средби во соседна Бугарија, во кои забележале една победа и еден пораз. Во првиот мечот "шпедитерите" го совладаа Марек со 3:2. На гостувањето на Славија, шампионите во интересен меч доживеале пораз со 2:3.

Играчите од Фершпед Работнички и Куманово на поштеда до недела

Вест

Шампионот ја проверува формата проитив Марек и Славија

Вест

Стартуваше пионерската школа на Работнички Фершпед

Вест

Резервите на "шпедитерите" пресилни за Југохром

Вест
5 поврзани вести »

Пет грешки за убедлив пораз

Вест - 10.11.2001

КОШАРКА - ЈУЖНА ЛИГА Најефикасен во својот тим.- Ѓорѓи Чековски Фершпед Работнички во својот четврти настап во Јужната лига го претрпе најтешкиот пораз. Против израелскиот Хапоел Епсон нашиот шампион имаше противигра цели 35 минути, но во самата завршница прескапо беа наплетни грешките, по што ...

Фершпед Работнички загуби 20 разлика од Хапоел

Дневник

Кошаркарите на Куманово поразени од израелскиот Хапоел Епсон

А1

Кумановци истрчуват точно на пладне

Вест

Фершпед Работнички на последното тешко гостување

Вест
5 поврзани вести »

Вага-потреба за осаменост

Дневник - 09.11.2001

Треба да дадете само мал знак за другата страна да покаже што чувствува. Денот ќе го поминете во дружење, а најдобро ќе се чувствувате кога ќе останете сами. Поради вашата потреба за осаменост, можно е да дојдете во расправија со блиските, кои потешко ќе ве разберат.

Вага-внимателно со парите

Дневник

Вага-променливи чувства

Дневник

Вага-изненадувате

Дневник

Вага-ново интересирање

Дневник
5 поврзани вести »

Владата и Парламентот должат за струја околу 3 милиони ГМ

Дневник - 09.11.2001

КОИ СЕ НАЈГОЛЕМИ ДОЛЖНИЦИ НА ЕСМ Електростопанство на Македонија нема да им ја исклучи струјата на министерствата, Парламентот, Владата и на Собранието на Скопје, иако должат повеќе од 4,1 милиони ГМ. Градското собрание е најголем должник за струја, со 43,8 милиони денари, и тоа за улично ...

"Должниците бараат преку леб погача"

Дневник

Повеќе од 4.000 семејства ќе останат без струја

Дневник

ЕСМ повторно ќе исклучува струја

А1
4 поврзани вести »

Црвенковски: Местото на СДСМ сега е во опозиција

Дневник - 10.11.2001

ШИРОКАТА КОАЛИЦИЈА ДЕФИНИТИВНО СЕ РАСПАЃА ВМРО-ДПМНЕ е во потрага по сојузници за ново парламентарно мнозинство, до следните избори Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски вчера ги потврди најавите дека неговата партија сериозно размислува да ја напушти владината коалиција и рече дека сега нивното место ...

СДСМ ја напушта идејата за техничка влада

Дневник

Партиски прегрупирања за предвремени избори

А1

На Љубчо му дојде и до Пенов, а Циле, пак, има алтернатива

Вест
4 поврзани вести »

Јарец-добро се чувствувате

Дневник - 09.11.2001

Денеска многу добро ќе се чувствувате. Иако располагате со малку енергија, сепак ќе бидете мирни и ќе имате добар однос со претпоставените. Денот е поволен за деловни контакти и за деловни зделки, но не и за голема заработувачка. Финансиската состојба не ви е најдобра.

Јарец-не обесхрабрувајте

Дневник

Јарец-прифатете ја понудата

Дневник

Јарец-нагласена интимност

Дневник
4 поврзани вести »