TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Ново осветлување на повеќе локации во Кисела Вода

Вест - 09.11.2001

Вчера започна реализацијата на програмата за осветлување на периферните населби во Општина Кисела Вода, која предвидува оспособување на постојното осветлување и поставување нови трансформатори, трафостаници и места за светилки .

Ново осветлување за улиците во Лисиче и Драчево

Вест

Булеварите блескаат, сокаците тонат во мрак

Дневник
3 поврзани вести »

Овен-добар план

Дневник - 08.11.2001

Ќе имате енергија и ќе направите добар план за извршување на работните задачи. Околината ќе биде на ваша страна, а во комуникацијата ќе треба да бидете внимателни. Не верувајте секому. Бидете внимателни на кого му позајмувате пари.

Овен-разочарани

Дневник

Овен-во позитивен тренд

Дневник
3 поврзани вести »

Македонското скијање се лизга надолу

Дневник - 08.11.2001

СКИЈАЊЕ - ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР ЗА ПРОМЕНИ Имаме поддршка од повеќе македонски клубови, кои се согласуваат да се сменат неколку луѓе во Сојузот Револтирани од состојбите во скијањето во последните три години, а како повод изборот на македонските претставници за претстојните Зимски олимписки игри (ЗОИ) ...

По Нова година ќе се знаат патниците за ЗОИ

Дневник

Динески повторно на подготовки во Норвешка пред настап на ЗОИ

Дневник
3 поврзани вести »

Поткупливите цариници ќе летаат од работа и ќе одговараат кривично

Вест - 09.11.2001

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАСИИ И ЦАРИНСКАТА УПРАВА ИМ ОБЈАВИЈА ВОЈНА НА ЦАРИНСКИТЕ УЈДУРМИ Министерството за финансии и Царинската управа, конечно, им објавуваат војна на царинските ујдурми. Според донесените одлуки на колегиумот одржан во понеделникот, во иднина ќе се постапува многу поригорозно не ...

Зајакната контрола на нелегалните активности

А1

Цариник вмешан во шверц на компјутерска опрема вредна 66 илјади долари

Дневник
3 поврзани вести »

Ругова, Тачи и Харадинај против договорот меѓу УНМИК И СРЈ

Вест - 08.11.2001

Приштина, - Лидерите на најголемите партии на Албанците на Косово своето несогласување со документот потпишан од шефот на УНМИК, Ханс Хакеруп и претставници на југословенските власти го изразија со бојкотирање на седницата на привремениот административен совет на Косово.

Ругова, Тачи и Харадинај против договорот меѓу УНМИК и СРЈ

А1
2 поврзани вести »

Го соголел брата си за да стане газда на Жито Струга

Вест - 05.11.2001

ПАРИТЕ СЕ ОТЕПУВАЧКА НА СТРУШКИ НАЧИН Директор на "Жито Струга", Драгутин Затуровски со цел да стане доминантен сопственик на оваа фирма, со писмо му се обратил на брата си Радослав во Њу Џерси-САД и побарал 400.000 германски марки да го купат "Жито Струга" Стружани деновиве се сведоци на семејна ...

Брат за брат, "Жито Струга" за пари

Дневник
2 поврзани вести »

Филиповски го опоменува Бошковски

Вест - 09.11.2001

ДОЦНИ ИЗГОТВУВАЊЕТО НА ПЛАНОТ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ПОЛИЦИЈАТА ВО КРИЗНИТЕ СЕЛА Раководителот на Координативното тело за справување со кризи на Владата на Македонија, Илија Филиповски, вчера упати писмо до министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски во врска со Планот за влегување на безбедносните сили ...

Филиповски со писмена опомена до Бошковски

А1
2 поврзани вести »

Рамсфелд пристигна во Пакистан

А1 - 05.11.2001

Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд пристигна во Пакистан кој е петта станица во неговата турнеја во земјите од авганистанскотот опкружување и Русија. Тој во Исламабад пристигна од Ташкент каде што изјави дека американската кампања во Авганистан доживува видлив прогрес.

Рамсфелд: Талибанците веќе не функционираат како влада

Вест
2 поврзани вести »

Сите сме во војничкиот полигон на "Војцек"

Вест - 07.11.2001

ПРЕД ПОДГОТОВКИТЕ НА ТЕКСТОТ НА БИХНЕР ВО ДРАМСКИ Според режисерот Драшковиќ,"Војцек" е нурнување во стварноста, во овој свет во кој се експериментира со луѓе, но не со цел да се подобри нивната состојба и живеачка, туку да се потрошат во една идеолошка-политичка Во Драмски театар режисерот Бора ...

Драшковиќ ги почна пробите за "Војцек"

Дневник
2 поврзани вести »

Ајник "расчинет", Македонија миена нецеливана

Дневник - 06.11.2001

Коментар - Христо Ивановски Американскиот амбасадор во Македонија, Мајк Ајник, предвреме го заврши дипломатскиот мандат и наскоро ќе замине во Романија, каде што кариерата ќе ја продолжи како бизнисмен. Ајник, кој дојде во земјава од американската амбасада во Букурешт, е "дипломатски расчинет".

Мајк Ајник заминува од Македонија за да брка бизнис

Вест
2 поврзани вести »