TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Босанските Срби го обвинуваат Изетбеговиќ за геноцид

Дневник - 10.11.2001

БАЊА ЛУКА Владата на Република Српска соопшти дека го обвинила за геноцид бошњачкиот воен лидер Алија Изетбеговиќ и оти обвинението е доставено до Хашкиот трибунал, јави Ројтерс. Трибуналот во 1996 година веќе отфрли едно обвинение против Изетбеговиќ поради недоволно докази.

Република Српска поднесе обвинение против Изетбеговиќ

А1
2 поврзани вести »

Златниот гонг за нашиот Мохамед Алија

Вест - 05.11.2001

Бокс Македонскиот боксер Мохамед Алија (до 70 кг.) е носител на 31 "Златен гонг". Тој во финалето го победи бугарскиот боксер Севделин Христов. За најдобар македонски преставник е прогласен Вели Мумин (до 51 кг), кој во финаланата борба со технички нокаут го порази Бугаринот Александар Александров.

По натегањата во жирито, "Гонгот" за Мухамед Алија

Дневник
2 поврзани вести »

"По 50 години, Србија е на вистинската страна"

Дневник - 08.11.2001

ЗОРАН ЃИНЃИЌ Официјален Белград оцени дека американските напади врз Авганистан се легални бидејќи САД биле нападнати Среќни сме што по 50 години повторно сме на страната на демократскиот свет во борба против заедничкото зло - изјави српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ по средбата со американскиот државен ...

Ѓинѓиќ во посета на САД

А1
2 поврзани вести »

Нано се разведува, опаѓа рејтингот на социјалистите

А1 - 09.11.2001

Лидерот на албанските социјалисти и еден од најсериозните кандидати за иден претседател на Албанија Фатос Нано пред судот во Тирана ја презеде вината за распаѓањето на својот брак, признавајќи оти има љубовна афера со млада жена, што е причина неговата социјалистичка партија драстично да ја губи ...

Нано го обвинува Мета за самоволие

А1
2 поврзани вести »

Барајќу злато, уништиле античка некропола

Вест - 07.11.2001

ДИВИ КОПАЧИ ДИВЕАТ И НА ЛОКАЛИТЕТИТЕ ВО ПРИЛЕПСКО Од солидно sиданата гробница од мермер поврзан со малтер, уништени се делови од конструкцијата, а големи мермерни блокови се расфрлени по површината Анонимни диви копачи на археолошкиот локалитет Безистен кај прилепското село Прилепец на 29 минатиот ...

Диви копачи со багер уништиле античка некропола

Дневник
2 поврзани вести »

Сенатот нема да го тужи, но ќе бара интерпелација за Новковски

Дневник - 08.11.2001

СКОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ Министерот не може кривично да одговара, туку само да сноси политичка одговорност зашто одбива да го формира фондот за финансирање на високото образование, како што предвидува законот Скопскиот универзитет треба да побара од претседателот Борис Трајковски и од премиерот Љубчо ...

Фондот за високообразовна дејност се уште неконституиран

А1
2 поврзани вести »

"Златно славејче" по 31-ви пат

Вест - 09.11.2001

ДЕНЕС, УТРЕ И ЗАДУТРЕ ВО УНИВЕРЗАЛНА Во Универзална, денес, по 31-пат ќе се одржи најстарата музичка манифестација за деца кај нас "Златното славејче", на која ќе бидат изведени 17 композиции во изведба на деца од цела Македонија, а ќе гостуваат славејчиња од соседните СР Југославија, Бугарија и ...

31. издание на најстариот детски фестивал

Дневник
2 поврзани вести »

Новиот закон ќе им ја ублажи болката на воените инвалиди

Дневник - 06.11.2001

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНАТ СТРАВОТ И БОЛКАТА Месечната инвалиднина за првата категорија изнесува 19.040 денари, а за десеттата - 1.523 денари На сите воени инвалиди, покрај доживотната издршка и бесплатното лекување, им следуваат и стан, предност во вработување на член од семејството, а за децата - ...

Воените инвалиди ги чека нова битка

Дневник
2 поврзани вести »

Ракометарите на Пелистер поразени од рускиот Казан

А1 - 11.11.2001

Минимален пораз на ракометарите на Пелистер на гостувањето во рускиот град Казан. Истоимената екипа забележа победа од 23:22 во првиот натпревар од третото коло на Челенџ купот. Реваншот ќе се одигра следниот викенд во Битола, а негативата од еден гол им дава големи шанси на пелистерци за пласман ...

На патешествие со непознат противник

Вест
2 поврзани вести »

Шест кандидати за водач на Бугарија во ЕУ и во НАТО

Дневник - 09.11.2001

СПРОТИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ В НЕДЕЛА Убедливо најсилен кандидат е актуелниот претседател Петар Стојанов, кој доби поддршка од владејачките партии Граѓаните на Бугарија в недела ќе треба да го изберат претседателот што најверојатно во текот на својот петгодишен мандат ќе ги одведе во Европската ...

Стојанов го обвини Бонев за корупција

Вест
2 поврзани вести »