TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Балкан стил ЛВ пропушти можност да го победи Фершпед Работнички

Дневник - 06.11.2001

КОШАРКА - ПРВА РИО-КАФЕ ЛИГА - МАЖИ, 4. КОЛО Фершпед Работнички победи во 4. коло на гости против Балкан Стил ЛВ со 74-67 и му го нанесе првиот пораз на новакот во квалитетен и меч со пресврти, победувајќи 27-ми пат по ред во Првата Рио-кафе машка кошаркарска лига.

Вардар Империјал го победи МЗТ по речиси девет години

Дневник
2 поврзани вести »

Изгоре плевната на Бесник Фетаи

Вест - 06.11.2001

Полициски извори во Тетово, вчера соопштија дека пред неколку дена е опожарена плевната на имотот на министерот за економија Бесник Фетаи, во тетовското село Боговиње. Полицијата не прецизира дали пожарот избувнал случајно од неисправна инсталација, или бил подметнат.

Тужбата против Фетаи се префрла во судот Скопје 1

А1
2 поврзани вести »

Доделени европските музички награди на Ем-Ти-Ви

Вест - 10.11.2001

Анастасија со својата награда за категоријата најдобра поп пејачка ФРАНКФУРТ (Ројтерс) - Во четвртокот навечер во фестивалската арена во Франкфурт, Германија по осмипат беа доделени европските музички награди на Ем-Ти-Ви. Настанот во живо го следеја 7.000 посетители, а преку телевизија истиот беше ...

Титулите "најдобри" за Роби Вилијамс, Џенифер Лопез и "Лимп бизкит"

Дневник
2 поврзани вести »

Традиционална изложба "13 архитекти за 13 Ноември"

Вест - 07.11.2001

Здружението на архитектите на град Скопје - ЗАГС, од 10 до 17 ноември ја организира традиционалната манифестација "Архитектите на својот град". Манифестацијата е во соработка и со Музејот на Македонија, Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата - Македонија и со Заводот за заштита ...

Тринаесет архитектонски остварувања во чест на празникот на градот

Дневник
2 поврзани вести »

Полицијата го комплетира списокот на резервистите што ги демолирале викендичките на Шапка

Вест - 05.11.2001

ВИКЕНДАШИТЕ ОД ЗИМСКИОТ РЕКРЕАТИВЕН ЦЕНТАР НАД ТЕТОВО ЌЕ ПОДНЕСАТ КОЛЕКТИВНА ТУЖБА ПРОТИВ МВР Интерната дисциплинска комисија на Министерството се уште работи на откривањето на сторителите на кривичните дела меѓу полициските резервисти во врска со ограбувањето и демолирањето на викендичките.

Пустош во домовите и огорченост во душите

Дневник
2 поврзани вести »

Италија ќе испрати 2.700 војници во Авганистан

Вест - 08.11.2001

Рим, 8 ноември - Италија ќе упати 2.700 припадници на пешадијата, морнарицата и авијацијата во Авганистан кои ќе се приклучат на воените операции во оваа азиска земја што во борбата против тероризмот ги предводат САД, соопшти вчера италијанскиот министер за одбрана Антонио Мартино.

Буш: Вистинските партнери помагаат со дела, а не со зборови

Дневник
2 поврзани вести »

"Виор меѓу кандила" од Никола Андоновски

Вест - 06.11.2001

ПРОМОЦИЈА ВО АЗ - БУКИ Вечерва (20 часот) во книжарницата Аз - Буки ќе се одржи промоција на поетската книга "Виор меѓу кандила" од младиот поет Никола Андоновски. Книгата ќе ја промовира Ефтим Клетников. Ова е прва книга на Андоновски и е во издание на "Наша ...

Одличен старт на книжарницата на "Аз-буки"

Дневник
2 поврзани вести »

Македонски филм по втор пат во Грција

Вест - 09.11.2001

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА 42 ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ВО СОЛУН "Прашина" на Манчевски се прикажува на 11 и 12 ноември, а пред публиката во Солун ќе се поклони актерката Николина Кујача Во Солун денеска почнува 42-то издание на Интернационалниот филмски фестивал, најзначаен филмски настан во регионот, на кој ќе биде ...

Токио под "Прашина"

Вест
2 поврзани вести »

Лекарите се плашат од трајни последици кај шеќерашите

Вест - 07.11.2001

ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО НЕМА ПОИМ КАКО ДИЈАБЕТИЧАРИТЕ ОСТАНАА БЕЗ ЛЕК НА РЕЦЕПТ Најмалку 50 отсто од пациентите кои го користат "глукобај", кој деновиве е симнат од позитивната листа, не можат да најдат соодветна замена, оти, според кажувањата на лекарите, овој препарат има специфично ...

Војо Михајловски ќе ги умре шеќерашите

Вест
2 поврзани вести »

Слога Ј. и Победа гостуваат

Дневник - 10.11.2001

СПОРТСКИ ВИКЕНД ФУДБАЛ: Прва лига, 14. коло, денеска (14 ч): Македонија ЃП - Работнички К. Утре (14): Силекс - Слога Ј, Куманово - Осогово, Беласица ГЦ - Победа, Вардар - Цементарница, Пелистер - Напредок. Втора лига, денеска (14): Турново - Слога, Тиквеш - 11 Октомври, Брегалница - Борец, Јака - ...

Тиквеш на чело, Младинец изненаден од Компрад

Вест
2 поврзани вести »