TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Изнудиле девизи од менаџерот на казиното во Континентал

Вест - 06.11.2001

УАПСЕНИ СКОПСКИ РЕКЕТАРИ Скопјаните Љупчо Митрев и Дејан Стојановски викендов биле приведени и истражниот судија им одредил притвор од 30 дена оти во четвртокот минатата недела насилно се обиделе да изнудат рекет. Скопјаните Љупчо Митрев и Дејан Стојановски викендов биле приведени и истражниот ...

Фатени рекетари што изнудиле 1.000 ГМ од казино

Дневник
2 поврзани вести »

Македонскиот дел од светската историја

Дневник - 09.11.2001

ПРОМОВИРАНо енциклопедиското издание"ИСТОРИЈАТА НА СВЕТОТ" Издавачот "Просветно дело" вчера организираше извонредно свечено претставување на своето ново капитално издание - енциклопедијата "Историја на светот". Освен промоторите: Новица Велјановски, директор на Институтот за национална историја, ...

Промоција на "Историја на светот"

Вест
2 поврзани вести »

Паркингот кај Цветниот пазар за "Макпетрол"

Вест - 06.11.2001

НА ПОВДИОК РЕШЕНИЕ ЗА ДИВИОТ КВАНТАШКИ ПАЗАР ВО ЦЕНТАРОТ На паркингот ќе бидат поставени рампа и портирница, а договорот со "Макпетрол" ќе важи пет години Паркингот до Цветниот пазар градските власти ќе му го доделат на користење на АД "Макпетрол".

Градот ќе ги избрка дивите пазарџии од паркиралиштето "Цветен пазар"

Дневник
2 поврзани вести »

На Косово пристигнаа гласачките ливчиња, а Албанците ги зачестија провокациите

А1 - 08.11.2001

Припадниците на меѓународните сили на КФОР и на полицијата на ОН вчера имаа неуспешен обид за апсење на поранешниот командант на ОВК, Сами Луштаку, соопшти прес-центарот на КФОР во Приштина. Луштаку, кој пред пет месеци беше разрешен од должноста во Косовскиот заштитен корпус поради обвиненија за ...

Властите на Косово немаат право да прогласат независност

А1
2 поврзани вести »

Рафали во Тетовско, поединечни стрелби во Кумановско

Дневник - 05.11.2001

ВИКЕНДОВ ВО КРИЗНИТЕ РЕГИОНИ Ноќта помеѓу саботата и неделата во Тетово и во околината биле регистрирани голем број оружени провокации од албанските терористи. Пукотниците, со мали прекини, продолжиле и вчера. Во кумановско-липковскиот регион било нешто помирно, а првпат биле забележани истрели во ...

На Македонците им требаат визи дури и за Авганистан

Вест - 05.11.2001

ВИЗНА БЛОКАДА ЗА МАКЕДОНИЈА - ЗЕМЈИТЕ ЗА КОИ НЕ НИ ТРЕБА ВИЗА МОЖАТ ДА СЕ ИЗБРОЈАТ НА ПРСТИ Без виза, освен во соседните "братски" земји, во Европа може да се патува уште само во Полска, но и во Боцвана, Бангладеш, Барбадос, Куба, Јапонија и Малезија На Македонците им е потребна виза дури и за ...

Развод поради жаба во шолја чај

Вест - 05.11.2001

ЛУСАКА, (Ројтерс) - Еден Замбиец се развел од својата сопруга, откако нашол жаба во шолјата чај што му ја дала таа. Весникот "Пост" објави дека 28-годишниот Ендрју Ниока ја напуштил 26-годишната сопруга Кетрин Ниока минатата година поради друга жена.

Вардар В. победи во дербито и без да ги открие адутите

Дневник - 05.11.2001

СУПЕР ЛИГА Шампионот супериорен против ТК Бренд, а Младост изненаден од Металург Ракометарите на Тутунски комбинат Бренд само до 49. минута успеваа да му се спротивстават на фаворитот Вардар Ватростална на гостувањето во Скопје, каде што го доживеаја првиот пораз сезонава, 28-32 (11-14) во машката ...

Вардарци се осамостоија на врвот

Вест - 05.11.2001

МАШКА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА "Тутунарите" веќе не се на списокот на непоразени екипи во годинашново суперлигашко првенство. Од друга страна, вардарци се осамостоија на лидерската позиција. И тоа се клучните факти со кои што резултираше солидното дерби помеѓу Вардар Ватростална и Тутунски комбинат ...

Скејтерите и извидниците го светнаа скејт паркот

Вест - 05.11.2001

СО ОРГАНИЗИРАНА АКЦИЈА ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ Завчера во градскиот скејт парк, кај Стара железничка станица, триесетина деца и младинци активно се вклучија во акцијата за чистење на паркот што ја организираа скејт клубот "Јунити" и извидничкиот одред "Илинден".