TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

10 мртви и 200 повредени при експлозија на бомби во кино и циркус во Бангладеш

Вест - 30.09.2002

ДАКА, 30 септември - Најмалку десет лица загинаа, а околу 200 се повредени при експлозија на четири темпирани бомби во преполно кино и во циркус во градот Саткира во југоисточниот дел на Бангладеш. Билансот на загинатите не е конечен, бидејќи, како што соопшти претставник на локалната полиција, ...

Во бомбашки напад десетици жртви и 200 повредени

Дневник
2 поврзани вести »

Озонската дупка над Јужниот пол се намали

Вест - 02.10.2002

ВАШИНГТОН - Озонската дупка над Јужниот пол значително е помала за разлика од претходните две години, соопштија стручњаците од Американската вселенска агенција (НАСА) и од Националната администрација за следење на океаните и атмосферата (НОАА).

Озонската дупка многу помала отколку во минатите 14 години

Дневник
2 поврзани вести »

Синдикатот ќе ја преиспитува новата приватизација во "Макпромет"

Утрински - 04.10.2002

Многу непознатици при откупот на акции во атрактивното штипско претпријатие Иван Бојаџиски ШТИП - Доминантна бизнис-тема во Штип е процесот на откуп на акции од внатрешните и надворешни акционери на атрактивното акционерско друштво ?Макпромет", процес кој по едномесечна бура се трансформира во ...

Акционерите не знаат ни кој го продава ни кој го купува "Макпромет"

Дневник
2 поврзани вести »

Откриени неексплодирани гранати во центарот на Битола

А1 - 01.10.2002

При изведување на градежни работи на раскрсницата на улиците „Иван Милутиновиќ“ и „Едвард Кардељ“ во центарот на Битола пронајдени се девет неексплодирани артилериски гранати со калибар 75 милиметри од Првата светска војна. На длабочина од еден метар, во недефинирана положба, вчера работниците кои ...

Пронајдени девет неексплодирани гранати

Вест
2 поврзани вести »

Зегин бил во загуба, а не во ќар со позајмицата на МНТ

Вест - 02.10.2002

РЕАГИРАЊЕ НА БЛАГОЈ МЕХАНЏИСКИ Благој Механџиски - Зегин вчера реагираша во нашата Редакција после завчершаното пишување во "ВЕСТ" дека дологот од 350.000 марки што му го бара на Македонскиот народен театар го компензира со плаќање на половина од криријата .

Зегин на МНТ му плаќа половина кирија

Вест
2 поврзани вести »

Љупчо не штедел државни пари за луксузирањата на Снешка

Утрински - 04.10.2002

За реконструкциите и за обновувањето на инвентарот на државните вили се потрошени неколку милиони марки Вилата "Охрид" во истоимениот град од резиденцијален е претворена во луксузен објект за потребите на досегашниот премиер Љупчо Георгиевски, по желба на неговата сопруга Снежана Георгиевска, ...

Службата претерала со трошоците за реновирање на вилите

Утрински
2 поврзани вести »

Фалц тутун оди во Косово за производство на лажен "партнер"

Утрински - 04.10.2002

"Македонијатабак 2000" во уништувачка битка против македонската тутунска индустрија ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА На македонско-косовската граница, на граничниот премин Блаце, секојдневно пристигнуваат нови камиони со репроматеријали и режан тутун за фалсификат производство на цигарите "партнер" во јужната ...

Извозени 60 тони тутун за Косово за производство на "партнер"

Утрински
2 поврзани вести »

Тесни порази од Срем и Поштар

Утрински - 04.10.2002

Кометал С. двапати загуби на контролките во СРЈ Одбојкарките на Кометал Студент забележаа порази во првите два контролни меча во рамки на мини турнејата во СР Југославија. Четата на Аврамовски и Чадиев во првиот натпревар со 3:2 загубија од домаќинот Срем, додека со идентичен резултат "студентките" ...

Тест натпревари со Срем, Поштар и Ц. Звезда

Утрински
2 поврзани вести »

Боно - најмоќен човек во светот на музиката

Вест - 05.10.2002

ЛОНДОН (Ројтерс) - Фронтменот на У2, Боно Вокс, е избран за најмоќен човек во светот на музиката и тоа не само заради неговите вокални способности, се вели во анкетата што ќе биде објавена во музичкиот магазин "Кју". Боно се наоѓа на врвот на списокот поради ставовите што јасно ги искажа во полето ...

Боно - најмоќна фигура во музичката индустрија

Дневник
2 поврзани вести »

Реконструирано лицето на фараонот Тутанкамон починат пред 3.000 години

Вест - 02.10.2002

БРИТАНИЈА (АП) - Еден британски телевизиски документарец за првпат ја објави оваа фотографија на лицето на кралот Тутанкамон, младиот крал на Египет кој речиси еден век беше овековечен со златната ... БРИТАНИЈА (АП) - Еден британски телевизиски документарец за првпат ја објави оваа фотографија на ...

Реконструиран ликот на Тутанкамун

Дневник
2 поврзани вести »