TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Квашњевски - Борис 2:0

Вест - 05.10.2002

ТЕНИС ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО Претседателот Борис Трајковски, за да го олабави од официјалните и протоколарни средби својот гостин од Полска Александар Квашњевски, завчера организираше тениски натпревар. Претседателот Борис Трајковски, за да го олабави од официјалните и протоколарни средби својот гостин од ...

Квашњевски ги разгледа охридските знаменитости

Утрински

Трајковски и Квашњевски први ја видоа маската

Утрински

Полска понуди помош во децентрализацијата на власта

Дневник

Квашњевски се сретна со Георгиевски, Црвенковски и Костовски

Утрински

Утрински Дневник А1 А1

9 поврзани вести »

Во тек преструктуирање на АРМ заради членството во НАТО

А1 - 05.10.2002

Во рамките на напорите за членство во НАТО, АРМ веќе го напушти корпусниот концепт на организирање на единиците и воведе бригаден концепт со 5 постоечки команди. Реконстрирањето на единиците во 3 фази започна оваа и треба да заврши во 2007 година, до кога 60% од припадниците треба да бидат ...

Одлуките за Армијата ги носи врховниот командант, а не Владата

Дневник

АРМ меѓу законите и непишаните правила

Дневник

Георгиевски: Повлекувањето на АРМ од кризните реони неприфатливо

Вест

Георгиевски не се согласува со одлуката на Генералштабот за повлекување на армијата

Утрински

Дневник А1 Утрински А1

9 поврзани вести »

Дежурниот телефон на "Топлификација" се вжешти

Утрински - 03.10.2002

Проблеми на предвремениот старт на грејната сезона Уште првиот ден од предвремениот старт на грејната сезона се појавија бројни проблеми за кои граѓаните се принудени да се обратат до Службата за интервенции и рекламации во "Топлификација".

Скопјани се жалат од студените радијатори, "Топлификација" работела 24 часа

Дневник

Скопјани ги oчекуваат поголеми цени за парно греење

А1

Топлификација чека 12 степени

Вест

Топлите домови се над правилниците

Дневник

Дневник А1 Вест Дневник

9 поврзани вести »

На Македонија и` се заканува глад

А1 - 06.10.2002

На Македонија и се заканува глад, бидејки обилните и континуирани дождови го оневозможија собирањето на индустриските домати и пиперки, на јаболките, грозјето и на останатите земјоделски производи, а под знак прашање е и престојната есенска сеидба.

Преработувачите останаа без пиперки

Утрински

Дождот зема данок во храна

Утрински

Во Тиквешијата прекината бербата на грозјето

Утрински

Дождовите однесоа милиони евра од полињата и плантажите

Дневник

Утрински Дневник Утрински Дневник

9 поврзани вести »

„Кралот Иби“ вечерва на МОТ во театар „Центар“

А1 - 06.10.2002

Претпоследната вечер на годинашниов „Млад отворен театар“ резервирана за редовните гости на фестивалот - Словенско младинско гледалишче, овој пат со нивната хит претстава „Кралот Иби“ од Алфред Жари, во режија на познатиот Вито Тауфер.

Тоа што го правиме е алхемија

Утрински

"Ајде да му дадеме шанса на мирот"

Утрински

Две провокативни театарски естетики - "Црнци" и "Кралот Иби"

Утрински

Бегам од театарот на формата

Утрински

Вест Дневник Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Вечерва вечното дерби МЗТ Скопје - Фершпед Работнички

Утрински - 05.10.2002

Започнаа возбудувањата во 11. Кошаркарско првенство на Македонија Со синоќешниот натпревар меѓу екипите на актуелниот освојувач на Купот и на Суперкупот на Македонија, Никол ферт од Гостивар, и Карпош Соколи, започна 11. кошаркарски шампионат на Македонија.

"Штрковите" против фаворитот ќе се потпрат на публиката

Дневник

Стартна победа за оптимизам на Фершпед Работнички

Вест

Самарџиев и Симиќ за успешен старт

Утрински

Златната рака на Самарџиев прави што сака

Дневник

Вест Дневник А1 Вест

9 поврзани вести »

Наплатата на приходите во Буџетот над очекувањата

Утрински - 04.10.2002

Според Министерството за финансии Заклучно со 30 септември годинава наплатата на приходите во Буџетот е над проекциите и очекувањата на Министерството за финансии и на ММФ, соопшти вчера Кабинетот на министерот Никола Груевски.

Бугарија нема потреба од финансиска помош од ММФ

Утрински

И државите ќе можат да одат во банкрот

Капитал

Сиромашните држави ќе можат да прогласат банкрот

Дневник

ММФ и Светска банка ја чекаат новата влада

Вест

Утрински Утрински Дневник

8 поврзани вести »

"Хамлет" од кој умот да ти штукне

Вест - 03.10.2002

ВЕЧЕРВА НА МОТ СЕ ОДИ ВО БИТОЛА Денес, попладне ( со зборно место во 17 часот пред МКЦ) на МОТ ќе се оди во Битола. Ќе си игра "Хамлет" на Шекспир, со театарот на Андреј Багар од Нитра, Словачка. Денес, попладне ( со зборно место во 17 часот пред МКЦ) на МОТ ќе се оди во Битола.

МНТ не ја даде сцената,за словачкиот "Хамлет" ќе се оди во Битола

Вест

МОТ не треска од земја

Вест

Шекспировски заплет на МОТ

Дневник

Словачкиот "Хамлет" наместо во Скопје ќе се игра во Битола

Дневник

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Златната маска ги открива тајните на Требенишката некропола

Утрински - 04.10.2002

По големото откритие за време на археолошките истражувања на Самуиловата тврдина во Охрид СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Откривањето на златната посмртна маска и златната ракавица со златен прстен при археолошките истражувања на Самуиловата тврдина во Охрид претставува големо откритие за македонската, ...

Најважно е што маската ќе остане кај нас

Утрински

Маска што ја открива вистината

Дневник

Самуиловата тврдина обезбедена од диви копачи

Дневник

Златната маска од 5. век презентирана на Трајковски и Квашњевски

А1

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Новинарството е опасна професија

Дневник - 05.10.2002

Иван Андреевски - Глас на јавноста Замислете, минатата година неколку десетици новинари ги загубија животите. Ама каде? Во Колумбија, Авганистан, Индонезија, Африка... Многу години наназад во колевката на цивилизацијата Европа, па и кај нас, нападите или убиствата на новинари биле непознат настан.

Љубе немаше храброст да излезе пред новинарите

Вест

Новинарите го исвиркаа Бошкоски

Утрински

Овде сме, тепајте!

А1

Новинарите протестираат: „Овде сме, тепајте!!!“

А1

Утрински Дневник

7 поврзани вести »