TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Шест одбојкарски селекции веќе сигурни осминафиналисти

А1 - 06.10.2002

Шест селекции веќе сигурни осминафиналисти на одбојкарскиот мундијал што се одржува во Аргентина, уште на коло пред крајот од осминафиналните групи. Италија, Аргентина, Португалија, Русија, Бразил и Југославија ги очекуваат во свое друштво и последните две репрезентации, по вечерашното завршно коло ...

Тешка победа на актуелниот светски првак во одбојка Италија

А1

Одмор за 16-те репрезентации кои го минаа првиот круг на СП во одбојка

А1

Полска ја победи Италија, уште еден пораз на Русите

Дневник

Резултати од второто коло на одбојкарскиот мудијал

А1

Утрински А1

7 поврзани вести »

"Манаки" ги задоволи очекувањата и желбите

Вест - 01.10.2002

ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ НА ФИЛМСКА КАМЕРА Откако од пред нешто повеќе од една година фестивалот го презедоа младите организатори-Томи Салковски, со помош на фестивалскиот селектор Благоја Куновски, се функционираше како треба и без "изненадувања" Наградата "Златна камера 300" на 23-от ...

Делумно префрлување во Скопје?

Утрински

"Златната камера 300" на Валтер Карваљо за "Лево од таткото"

Дневник

Златната камера 300 за бразилскиот филм „Лево од таткото“

А1

Вивисекција на обичниот живот

Утрински

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Италијанскиот генерал Мини нов командант на КФОР

А1 - 04.10.2002

Италијанскиот генерал Фабио Мини од денеска е нов командант на силите на КФОР. Преземајќи ја должноста од својот претходник францускиот генерал Марсел Валентен, Мини изјави дека негови приоритети ќе бидат „следење и подршка на политиката на УНМИК, додека од воен аспект силите на КФОР ќе го ...

Предлог на Штајнер за враќање на раселените Срби

А1

Штајнер ја обединува Косовска Митровица

Вест

Штајнер: „Враќањето на раселените приоритет“

А1

Срби претепале полицајци на УНМИК

Вест

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Апел да не се потпишува договорот за билатерален имунитет со САД

Утрински - 04.10.2002

Хелсиншки комитет Скопје - Македонскиот хелсиншки комитет за човекови права предупредува и апелира на несогледливите последици за Македонија од евентуалното потпишување на договорот за билатерален имунитет со САД, дотолку повеќе "ако се има предвид дека таа спаѓа во групата земји со кревка ...

"Билатералниот имунитет" со САД може да има несогледливи последици

Дневник

За САД пристапот на ЕУ кон Казнениот суд е позитивен

А1

САД задоволни од ставот на ЕУ кон Меѓународниот казнен суд

А1

Меѓународниот кривичен суд ја подели ЕУ

Дневник

А1 Вест

7 поврзани вести »

Викенд за презентација на македонскиот ракомет во Европа

А1 - 05.10.2002

За пелистерци стартот на евросцената е во Париз, а норвешкиот Сандефјорд е последната пречка за пласман во групите од Лигата на шампионите за нашиот првак Вардар Ватростална. За разлика од нив девојките од ТК Бренд и од Вардар со јасни амбиции како гости на двата дуела во Полска и во Југославија.

И без Алушевски, вардарци веруваат во можноста за "активен" резултат

Вест

Негатива од 3-4 гола достижна во реваншот

Утрински

Успешна генералка пред Сандефјорд

Утрински

Ракомет: Трета победа на Вардар В. во СЕЛ

А1

Вест Вест

7 поврзани вести »

Џиков: Книгата ја посветив на животот и слободата на Глигоров

Вест - 03.10.2002

ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ПРОМОВИРА КНИГА ЗА АТЕНТАТОТ НА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Ставре Џиков, јавен обвинител на Македонија вчера во Скопје ја промовираше книгата "Заговор против претседателот Киро Глигоров". "Оваа книга му е посветена на слободата и животот на една многу важна личност од нашата историја ...

Џиков изјави дека во врска со атентатот на поранешниот претседател Киро Глигоров, моментално се водат три случаи.

Вест

Многу кривични пријави, а осомничени за атентатот - нема!

Утрински

Атентат што ја отвори спиралата на злото

Утрински

Атентатот врз Глигоров без клучниот одговор

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Рударите вчера немаше кој да ги прими, во Владата останаа само секретарките и чистачките

Вест - 04.10.2002

ВРАБОТЕНИТЕ ВО САСА И ВО ЗЛЕТОВО СИМБОЛИЧНО ЈА ИСПРАТИЈА СТАРАТА И ЈА ПРЕЧЕКАА НОВАТА ВЛАСТ Рударите бараа средба со компетентни во Владата за да добијат одговор зошто се уште не им се префрлени ветените пари на рудниците за плати и за репроматеријали, но од обезбедувањето добиле одговор дека во зг ...

Рударите од "Саса" и "Злетово" ја бараат ветената помош

Утрински

Тито Петковски ветил плата за рударите

Дневник

„Саса“ бара исплата на плати и репроматријали

А1

Рударите на "Саса" денеска ќе штрајкуваат пред Владата

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Црквата и политиката или поточно - политиката во црквата

Дневник - 05.10.2002

Даниел Димевски - /не/канонски тенденции Анализирајќи ја богатата историја на православието уште од најраниот период па досега, доминира една карактеристика што се провлекува низ сите овие 13 века. Тоа е пресликувањето на сите световно-политички промени во црковни, со условно мало временско ...

Синодот на МПЦ не прифаќа српски егзарх

Утрински

Синодот не го расчини Јован

Дневник

Расколникот Јован остана без егзархија

А1

Канонско решавање на спорот меѓу СПЦ и МПЦ

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Поплавите однесоа 20 милиони долари

Дневник - 04.10.2002

АЛБАНИЈА Поплавите што погодија две третини од површината на Албанија ќе ја чинат земјата околу 20 милиони долари, оцени премиерот Фатос Нано. Во таа сума е вклучена и поплавата на Тирана, предизвикана од пијан работник, кој ги отворил вентилите на браната од вештачкото езеро.

Албанскиот претседател бара покренување обвинение за поплавувањето на Тирана

Вест

Претседателот Мојсиу бара одговорност за поплавите во Тирана

А1

Тирана се "удави" откако пијан човек ги отворил вентилите на вештачкото езеро

Вест

Половина Тирана под вода

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Трик мајсторот Андов ги тргна слушалките пред седницата

А1 - 05.10.2002

Стариот спикер Андов замина од функцијата во стилот во кој ја практикуваше фукцијата прв меѓу еднаквите. Трик мајсторот повторно во негов стил ги тргна слушалките пред одржувањето на конститутивната седница на Парламентот и приреди уште еден своевиден скандал - од собраниската говорница се ...

Со кафе-муабет предадена спикерската фотеља

А1

Владата на првата седница ќе ги укине привилегиите за Георгиевски и за Андов

Дневник

Љубе и Љупчо уште четири години ќе се возат на државна сметка со придружба

Вест

За бившите министри државни возила и возачи за наредните четири години

Утрински

А1

6 поврзани вести »