TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Наумовски доби подарок од пет милиони евра

Утрински - 05.10.2002

Пресметка Според сегашните состојби, пазарната цена на градежното земјиште во централните и во поатрактивни локации во Скопје, изнесува околу 250 евра за квадратен метар. Имајќи ја предвид површината на земјата што му е дадена на поранешниот кошаркар, произлегува дека државата, поточно, ВМРО-ДПМНЕ ...

Освен Наумовски плацеви добиле и други луѓе на власта

А1

Покрај плацот за заслужен граѓанин, Пеце Наумовски доби под закуп уште два хектара на Водно

Вест

Пеце Наумовски од врвен кошаркар до пратеник преку профитирање

А1

Пеце уште не дојден, сака да ми ги урне скалите

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Премиера на балетската претстава „Порги и бес“

А1 - 04.10.2002

Новата сезона на Балетот на Македонскиот народен театар стартува со вечерашната премиера на балетската претстава „Порги и бес“ кореографијата и режијата е на гостинот од Грузија Магалашвили, ова е прва поставка на познатото дело на Гершвин.

Премиера на балетот "Порги и Бес" од Гершвин

Вест

Премиера на "Порги и Бес" со гости од Турција

Утрински

"Порги и Бес", во режија на Магалашвили, за отворање на сезоната

Дневник

Премиера на "Порги и Бес", додека балетската сала плива во дожд

Вест
5 поврзани вести »

Китановски ќе размисли до среда дали останува

Дневник - 05.10.2002

ПЕЛИСТЕР Фудбалерите на Пелистер ќе играат денеска со Напредок во Кичево, но на клупата ќе го нема тренерот Благоја Китановски. Екипата ќе ја води неговиот досегашен помошник Пеце Миленковски, кој по штрајкот на фудбалерите, работи и на тренинзите.

"Претседателот Невеновски не остави на цедило"

Вест

Штрајк заради исполнување на обврските

Утрински

Пелистерци го прекинаа штрајкот и чекаат помош од градот

Дневник

Невеновски крева раце откако фудбалерите му свртеа грб

Дневник
5 поврзани вести »

Почна пописот на лицата во АРМ и во КПД

Утрински - 03.10.2002

Од 1 октомври Државната пописна комисија од 1 октомври, според Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, го почна попишувањето на лицата кои се на отслужување на воениот рок и на воените претставници на АРМ во странство, како и на лицата кои во моментот се наоѓаат во притвор или ...

Дали Македонија има 3 милиони жители?

Капитал

Пописот почна, попишувачите чекаат инструкции

Дневник

Започна пописот на војниците и затворениците

А1

Денеска попис на војници и на затвореници

Дневник
5 поврзани вести »

Потврден 60-тиот мандат на коалицијата "За Македонија"

Утрински - 01.10.2002

Првични резултати на ДИК по прегласувањето во Лешок и Орќуше Може да се смета дека по прегласувањето во Лешок и во Орќуше коалицијата ?За Македонија заедно" го потврди 60-тиот мандат, односно четвртото пратеничко место во Изборната единица 6, изјави портпаролот на ДИК, Зоран Таневски.

"За" доби 375, а коалицијата "Главата горе" два гласа

Утрински

Коалицијата „За“ го потврди мандатот во шестката

А1

Се прегласуваше во Лешок и Орѓуше

Вест

Во Орѓуше гласањето завршило до пладне

Утрински
5 поврзани вести »

Замир Дика станува пратеник на местото на Арбен Џафери

Утрински - 04.10.2002

Замена По најавата на лидерот на Демократската партија на Албанците Арбен Џафери дека го повлекува мандатот поради слабата доверба што ДПА ја добила на изборите во шестата изборна единица, Државната изборна комисија сў уште нема добиено официјален документ за тоа..

Џафери: Не можам да го претставувам електоратот што нема доверба во ДПА

Вест

Џафери се повлекува од парламентот, но останува во партијата

Утрински

Арбен Џафери се откажа од пратеничкиот мандат

А1

Џафери го повлече собранискиот мандат

А1
5 поврзани вести »

Турција ќе продолжи да притиска за членство во ЕУ

Вест - 05.10.2002

АНКАРА, 5 октомври (Ројтерс) - Турција изјави вчера дека ќе продолжи да врши притисок за утврдување на датум за разговори за членство во Европската унија и покрај индикациите дека извештајот на Комисијата ќе ја отфрли таквата обврска.

ЕУ препорача 10 земји за прием во членство во 2004

Утрински

Турција ќе продолжи со притисокот врз Брисел

Утрински

ЕУ ќе ги отвори портите за десет кандидати, Бугарија и Романија ќе почекаат

Дневник

ЕУ уште еднаш ја олади Турција

Утрински
5 поврзани вести »

Цементарците со една нога во четврт-финалето

Утрински - 03.10.2002

ФУДБАЛ Цементарница 55 е многу блиску до четврт-финалето на Купот на Македонија, откако во заостанатиот осминафинален натпревар, го совлада Работнички Кометал со 3:1. Гостите поведоа уште во 10 минута, кога по одличниот продор на Гроздановски и шутот во голманот Георгиевски, на одбиената топка ...

Цементарница го победи Работнички К. во 1/8 финалето од фудбалскиот куп

А1

Работнички К. и Цементарница 55 конечно на "Градски"

Вест

Денеска се игра одложениот натпревар Работнички Кометал - Цементарница

Дневник

Сивевски ја шокира Цементарница 55

Утрински
5 поврзани вести »

Смртна казна за убиец на жени

Утрински - 05.10.2002

Роберт Ли Јеитс помладиот, граѓанин на државата Вашингтон, кој призна дека убил повеќе од десетина жени во период од три децении, е изнесен од Окружниот висок суд Пирс во Такома, Вашингтон, на 3 октомври 2002 година, откако беше осуден на смртна казна.

Повлечена смртната казна за Оџалан

Утрински

Римскиот колосеум повторно осветлен

Дневник

Не ни треба смртна казна, туку ефикасно казнување

Дневник

Казна да, ама не смртна

Дневник
5 поврзани вести »

"Центро унион" ќе го финансира Вардар

Вест - 02.10.2002

Одбојка Легендарниот македонски одбојкарски клуб Вардар во последен момент успеа да го избегне распаѓањето. Поранешниот југословенски шампион, кој веќе подолго време е во голема финансиска криза, доби нов спонзор, кој треба да му помогне да се врати на местото кое го заземаше пред три децении.

Вардар е повторно во игра, сега како Центро Унион Вардар

Дневник

Центро-Унион го спасува Вардар

Утрински

Вардар сепак ќе се натпреварува сезонава

Дневник
4 поврзани вести »