TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Место "лисиците", мировни сили за регионална интеграција

Утрински - 03.10.2002

Предлог од Македонија за менување на мандатот на мировните сили Мировната мисија на НАТО - "Килибарни лисици" во Македонија треба да биде заменета во јануари од претежно цивилни оперативни сили за регионална интеграција, изјави вчера специјалниот претставник на претседателот Борис Трајковски.

НАТО ќе остане во Македонија, но со цивилна мисија

Дневник

"Лисиците" зимата ќе ја дочекаат во Македонија

Дневник
3 поврзани вести »

Нови 12 жртви во немирниот Кашмир

Утрински - 04.10.2002

Продолжува насилството во индиската провинција СРИНАГАР - Најмалку 12 лица се убиени во индиски Кашмир во судирите меѓу силите за безбедност и осомничените исламски милитанти, како и во прекуграничните престрелки, истакнаа вчера индиски и пакистански претставници.

Најмалку десет загинати во експлозија во Кашмир

А1

Најмалку пет загинати во Кашмир

А1
3 поврзани вести »

Почна уредувањето на новиот дел од паркот

Вест - 30.09.2002

МАСОВЕН ОДSИВ НА ПОВИКОТ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ГРАДСКИОТ ПАРКИ Во акцијата учествуваа и 200 вработени од "Мобимак" Под мотото "На ред е паркот" вчера новиот дел од паркот беше исчистен од исечените гранки по кроењето на дрвјата и грмушките и од ситните отпадоци.

Скопјани масовно излегоа да го чистат Градски парк

Утрински

Градскиот парк сега заличи на шеталиште, а не на контејнер

Дневник
3 поврзани вести »

"РСМ и натаму не игнорираа и си тера по старо"

Вест - 04.10.2002

РАКОМЕТ - КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЗА ПРЕДЛОГОТ НА СТРУЧНИОТ СОВЕТ ЗА СЕЛЕКТОР НА СЕНИОРКИТЕ Во Кометал Ѓорче Петров не изразуваат претерано задоволство од она што се случуваше на завчерашната седница на Стручниот совет на Ракометниот сојуз на Македонија, на која за наследник на Зоран Кастратовиќ во ...

Едногласна поддршка за Зафир Куноски

Вест

Се бара наследникот на Кастратовиќ

Вест
3 поврзани вести »

Самитот на НАТО во Прага ќе го обезбедуваат 12.000 луѓе

Вест - 05.10.2002

ПРАГА, 5 октомври (ДПА) - Чешката влада најави построги безбедносни мерки за заштита на меѓународните шефови на државите кои ќе присуствуваат на дводневниот Самит на НАТО, што следниот месец ќе се одржи во Прага. "Без сомневање, ги очекуваме најтемелните безбедносни провизии што досега ги изготвило ...

Прага 2002 - предизвик и промена за НАТО

А1

НАТО по Рејкјавик и Варшава и пред Прага

Капитал
3 поврзани вести »

Словенците ќе ги исплаќаат заостанатите плати во "Нова Македонија" на 10 рати

Вест - 05.10.2002

"ЈУГ УСЛУГИ" ПОЧНА ДА ГИ ВРАЌА СТАРИТЕ ДОЛГОВИ НА НОВИНСКО - ИЗДАВАЧКАТА КУЌА Новиот член на Надзорниот одбор на куќата Вито Комац вели дека работните места на сите 1.600 вработени се обезбедени со договорот потпишан со државата, но и дека околу 650 од нив ќе бидат преквалификувани Новите ...

"Нова Македонија" ќе се дели на четири дела

Утрински

Никола Тасев, повторно генерален директор

Утрински
3 поврзани вести »

Дураку обвинет за кривични дела надвор од законот за амнестија

А1 - 06.10.2002

Сабул Дураку, член на претседателството на ДУИ, кој вчера беше уапсен на излезот од Скопје, е во притвор и таму, според обвинителството, ќе остане 30 дена. Оваа мерка Јавното обвинителство му ја одредила поради тоа што е осомничен дека во време на минатогодишната криза направил злосторства против ...

ДУИ влегува во преговори со мандатарот

А1

Уапсен член на претседателството на ДУИ

А1
3 поврзани вести »

Шампионот потклекна во Струмица

Вест - 01.10.2002

МАШКА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА СУПЕРА - ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА 32:30 (13:13) СТРУМИЦА. - Сала "Парк". Гледачи: 1.500. Судии: Ставревски и Бојчев (Велес). СУПЕРА: Атанасов, Василев 4, Кочев, Пандев 9, Гетев, Танчев, Јанкуловски 10, Лазаров 4, Масларков 2, Митев, Андоновски 3, Брндевски, Пиличев.

Дебитантот го "нокаутира" шампионот!

Утрински

Струмичани супериорни против шампионот

Дневник
3 поврзани вести »

Инзаги ја продолжи мизеријата на Баерн

Утрински - 03.10.2002

Со двата гола на италијанскиот репрезентативец, Милан во групата Г славеше во Минхен Претседателот на Баерн, Франц Бекенбауер, по поразот од Милан од 1:2, изјави дека треба да се случи чудо па неговата екипа да се пласира во втората рунда.

Баерн М. на работ од елиминација во Лигата на шампионите

А1

Хицфилд бара од играчите да не си играат со реномето на клубот

Утрински
3 поврзани вести »

Акциите со кои не располага сопственикот не може да котираат на Берза

Вест - 05.10.2002

МАНИПУЛАЦИИТЕ СО МАЛЦИНСКИТЕ АКЦИОНЕРИ ГО СОПНАА И БЕРЗАНСКОТО РАБОТЕЊЕ Со акциите за кои акционерите потпишале договори за отстапување на правото на располагање не ќе може воопшто да се тргува, а оние за кои е потпишан договор за отстапување на правото на управување може да ко Постојните договори ...

Блокирана продажбата на акции за 190 илјади акционери

Утрински

Единствената котирана фирма "ја раздрма" Македонската берза

Капитал
3 поврзани вести »