TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

Тања Кочовска пак зеде награда во Суботица

Вест - 01.10.2002

Тања Кочовска доби пак награда на Интернационланиот фестивал на театри за деца во Суботица. Жирито никако не можеше да ја заобиколи, и овојпат, и ја даде наградата за најдобро актерско остварување за Бојанка во "Чик, чук Стојанче" што Коле Ангеловски ја режираше во Театарот за деца и младинци по ...

Актерска награда за Тања Кочовска

Дневник
2 поврзани вести »

Грузија и предаде Чеченци на Русија во знак на добра волја

Вест - 05.10.2002

Грузија и предаде на Русија група чеченски бунтовници, пред претстојните разговори на претседателите Едвард Шеварнадзе и Владимир Путин за напнатоста на границата, соопшти вчера официјален претставник на владата во Тбилиси. Петмина од 13-те Чеченци им биле предадени прексиноќа на руските власти, ...

Грузија и предаде на Русија група чеченски бунтовници

А1
2 поврзани вести »

Семејството Ѓошеви сопственик на атрактивните објекти на „Лозар“

А1 - 05.10.2002

Информацијата на А1 дека семејството Ѓошеви е сопственик на мотелот на влешкото езеро и продавниците на велешки „Лозар“ денеска ја потврди и директорот во фирмата Маријан Ѓошев но, тој вели дека акциите главно се водат на негово нме.

„Лозар“ стана фамилијарна фирма на директорот Ѓошев

А1
2 поврзани вести »

Робертсон вели дека светот го чека нестабилна деценија

Утрински - 04.10.2002

Предупредување на генералниот секретар на НАТО на конференција во Брисел БРИСЕЛ - Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера предупреди дека светот во наредната деценија се соочува со поголема нестабилност, зголемен тероризам, повеќе неуспешни држави и поинтензивно шверцување на оружјето, ...

Робертсон прогнозира нестабилна деценија за светот

Дневник
2 поврзани вести »

Почнаа курсевите во Народна техника

Вест - 01.10.2002

Во Домот за Техничка култура на град Скопје, деновиве, почнаа да се одржуваат активностите од областа на техничкото творештво. И годинава ќе се одржуваат курсеви од областа на градежната, бродоградителска и сообраќајна техника.

Курсеви од областа на техничкото творештво

Утрински
2 поврзани вести »

Први печатени изданија на македонски со браево писмо

Утрински - 03.10.2002

ВЕЛЕС - Вчера во просториите во Центарот за поддршка на невладините организации во Велес беа промовирани делата "Пиреј" на Петре М. Андреевски, "Црно семе" од Ташко Георгиевски и "Камена перница" од Ристо Ѓ. Јачев печатени за првпат на македонски јазик со Браево писмо.

Први книги со Браевото писмо на македонски

Вест
2 поврзани вести »

Американците пак го бомбардираа аеродромот во Басра

Вест - 30.09.2002

БАГДАД, 30 септември (Ројтерс) - Ирачки извори јавија дека американски авиони го бомбардирале цивилниот аеродром во Басра втор пат неделава, напаѓајќи ги радарските системи и патничките терминали. "Авионите на американскиот непријател ги нападнаа и уништија втор пат неделава радарите кои имаа ...

Уништен радарот на цивилниот аеродром

Утрински
2 поврзани вести »

Џавид Селим - жртва на Телеком

А1 - 04.10.2002

Импулсите се направени, а злупотреба од трети лица не е утврдена, е штурото објаснување на Телеком за долгот од 31.000 евра за шесте телефонски сметки на Џавид Селим од Шуто Оризари. Иако се работи за астрономски долг и за итна постапка во Телеком не сакаат да го коментираат случајот, бидејќи е ...

Астрономски сметки и покрај исклучениот телефон

А1
2 поврзани вести »

Уапсени тројца малолетници

Утрински - 05.10.2002

ГРАНИЦА Тирана - Албанската полиција уапси тројца тинејџери при обид да влезат во Македонија со гранати и друго огнено оружје, соопшти албанското Министерство за внатрешни работи. Тројцата 17-годишници биле сопрени во долината Вана во реонот на градот Кукс, 200 километри североисточно од Тирана.Тие ...

Полицијата уапси тројца малолетници при обид да пренесат оружје во Македонија

А1
2 поврзани вести »

Ватикан ја "одобри" Мајка Тереза за чудотворка, што е чекор напред кон светица

Вест - 03.10.2002

КАЛКУТА (Ројтерс) - Наследничката на Мајка Тереза во вторникот изјавила дека му е благодарна на Бога за одобрението на Ватикан зашто на нобеловката и се припишува атрибутот чудотворка, што претставува ... КАЛКУТА (Ројтерс) - Наследничката на Мајка Тереза во вторникот изјавила дека му е благодарна ...

Скопјанката Мајка Тереза наскоро ќе биде прогласена за блажена

Дневник
2 поврзани вести »