TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Македонија го заврши преседавањето се ЦЕИ

Вест - 16.11.2002

На земјите од регионот им се потребни унапредување на меѓусебната доверба, навремено решавање на проблемите и интензивна соработка. Вака изгледаше заклучокот на премиерот Бранко Црвенковски на вчерашната завршна прес-конференција на Самитот на Централно-европската иницијатива, одржан во Скопје, на ...

Италија ќе биде спонзор на Балканот

Утрински

Етничката нетрпеливост ќе наиде на решителен одговор

Дневник

Лижавче за "шампионот"

Дневник

Усвоен завршниот документ на Самитот на ЦЕИ

А1

Вест Вест Утрински Утрински Утрински А1 Вест Вест

29 поврзани вести »

Инспектори на ОН од утре во Ирак

А1 - 17.11.2002

Двајца врвни воени инспектори на ОН задолжени за разоружување заминаа денеска за Кипар од каде ќа ја продолжат својата историска мисија за Ирак, во нова проценка за тоа дали Садам Хусеин располага со програма за оружје за масовно уништување.

Хусеин се подготвува за азил во Либија

А1

Претходницата на инспекторите замина во Ирак

Дневник

Блер демантира наметнување нова Влада во Ирак

А1

Инспекторите за вооружување на ОН се подготвуваат за Ирак

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински

24 поврзани вести »

Ниповци бараат раскинување на купопродажниот договор

А1 - 16.11.2002

Штрајкот на вработените во „Нова Македонија“ продолжува. Тие бараат не само ревизија, туку и раскинување на купопродажниот договор, а Словенците не ги признаваат за газди, бидејќи велат дека словенечката фирма „Југ услуги“ го купила НИП со нивните плати.

Штрајк на новинарите во Италија

А1

Словенците не ги рецкаат штрајкувачите во "Нова Македонија"

Вест

Санационата програма на „Југ сторитве"- маска за грабеж

Утрински

Владините пари не стигнале до вработените во "Нова Македонија"

Дневник

А1 Утрински Дневник А1 Дневник Дневник А1 Вест

20 поврзани вести »

Пописот во Македонија помина без поголеми инциденти

А1 - 17.11.2002

Меѓународната набљудувачка мисија за описот во Македонија соопшти дека тој поминал во добра атмосфера и без поголеми инциденти. Претседателот на мисијата, Халгримур Снорасон, рече дека најзначајната фаза од попишувањето допрва претстои.

Постпописно истражување на случајно избрани 1.600 домаќинства

Утрински

Постпописното истражување ќе ја даде оцената за успешноста на акцијата

Дневник

Заврши пописот на населението

А1

Катастрофален одѕив на пописот во Германија

Утрински

Дневник А1 Утрински Дневник Вест Утрински Дневник А1

18 поврзани вести »

Вардарци играа само 30 минути

Дневник - 17.11.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ: КИЛ - ВАРДАР 34-23 Шансата за освојување на првите бодови во ЛШ скопјани ќе ја бараат на следниот меч против Фибрекснајалон, следниот викенд Ракометарите на Вардар Ватростална одиграа добро против германскиот првак Кил, но само во првите 30 минути од мечот, и загубија со ...

Вардарци го предизвикуваат Кил

Вест

Германците апсолутни фаворити

Утрински

Вардар Ватростална оди во Кил да игра и да "чепне нешто"

Дневник

Петковски одличен во второто полувреме

Утрински

Вест Утрински Дневник Дневник А1 Вест Дневник Вест

16 поврзани вести »

Од утре ќе биде познат изгледот на НАТО мисијата

А1 - 17.11.2002

НАТО утре официјално треба да донесе одлука за изгледот на новата мисија во Македонија по 15-ти декември, кога им завршува едногодишниот мандат на „Килибарните лисици“. Според дипломатски извори новата мисија ќе биде со значително помал контингент на војници со акцент на цивилната компонента и ...

Денешниот НАТО повеќе им одговарана Русите отколку на другите Европејци

Дневник

Софија се надева на поддршка од САД во Прага

А1

Симболична мисија на НАТО во Македонија по 15 декември

Дневник

Македонија во постпрашката агенда на промените

Дневник

А1 Вест Дневник А1 Утрински Дневник Дневник Дневник

16 поврзани вести »

Израелските сили ја шират контролата врз градот Хеброн

А1 - 17.11.2002

Изреалските сили за безбедност денеска уапсија неколку десетици палестинци и ја презедоа контролата врз неколку стратешки објекти во градот Хеброн на Западниот брег. Предходно три израелски воени хелокоптери истрелале најмалку четири проектили и при тоа уништиле една фабрика во градот Кан јунис, во ...

Палестинци навлекле израелски војници во заседа, убиле дванаесетмина од нив

Дневник

Израел повеќе нема да преговара со Палестинците

А1

Израелска акција во појасот Газа

А1

Израелски тенкови во лов по терористи

Дневник

А1 А1 Вест Утрински Дневник А1

11 поврзани вести »

Домашните му "украдоа" бод на шампионот

Утрински - 16.11.2002

По голема борба и пресврти Кометал С. како гостин подобар од Работнички Ф. со 3:2 САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Дербито од женското одбојкарско првенство меѓу градските ривали Работнички Ф. и Кометал С., кој по голема борба и пресврти им припадна на гостинките од "Расадник" со 2:3 по сетови (27:25, 25:23, ...

Пласманот во ЦЕВ купот не е разочарување

Утрински

Добар сервис на македонската одбојка, на ред е блокот

Дневник

Само Дрезднер и Кометал беа на европско ниво

Дневник

ЦЕВ купот - нов предизвик за "кометалки"

Вест

Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Дневник

11 поврзани вести »

Простување на М. Стојковски и 25. настап на Милошевски

Утрински - 15.11.2002

Две свечености пред мечот со Израел Пред почетокот на претстојниот пријателски натпревар против Израел од дресот на македонската репрезентација на свечен начин ќе се прости Митко Стојковски, кој црвено-жолтиот дрес го носел вкупно 26 пати во кариерата.

Процесот против Милошевиќ во прекин до крајот на неделата

А1

Трибуналот нареди психијатриски преглед на Милошевиќ

Вест

Трибуналот го испрати Милошевиќ на психијатриски преглед

Дневник

Трибуналот сака да го убие Милошевиќ

А1

Вест Утрински Дневник А1 А1 Дневник

11 поврзани вести »

Патот на свилата

Вест - 16.11.2002

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Имаш куќа, врати стан 1 Во средината на осумдесеттите имаше една комунистичка акција што се викаше: "Имаш куќа, врати стан". Таа акција за Бранко уште трае. СДСМ деновиве на дело покажува како го одржува континуитетот со СКМ.

Верушевски: Моето останување на функцијата зависи од Владата

Дневник

Верушевски враќа стан

Вест

Верушевски го враќа помалиот стан на "Рузвелтова"

Утрински

Верушевски ќе го врати едниот стан и три "неискористени" плати

Дневник

А1 Вест Утрински Утрински

9 поврзани вести »