TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Министерот Стефановски ќе ги менува несоодветните директори

А1 - 17.11.2002

Новиот министер за култура Благоја Стефановски оценува дека директорите на некои од институциите не се соодветни за тие функции, ќе ги менува оние кои одбиваат да дадат отчет за финансиското работење. „Им нема трага на големи финасиски средства“ вели тој.

Новата верзија на Националната програма ќе биде готова за шест месеци

Дневник

Баге "снима", ама ќе бара и отчет за парите

Вест
3 поврзани вести »

Васил Иљов со Камени мост конкурира за награда

Вест - 15.11.2002

НЕВЕРОЈАТНО, НО ВИСТИНИТО Годинашната награда за најдобро архитектонско остварување "Јустинијанова порта", Иљов сака да ја добие за реконструкцијата на Камениот мост, кој по седумгодишни зафати и контроверзи е претворен во грдоти Васил Иљов конезравор во Градскиот завод за заштита на спомениците ...

Ако падне снег, Камениот мост ќе остане недовршен!

Вест

Градот изврши селекција на травертинот за Камен мост

Утрински
3 поврзани вести »

Високи порази на Николферт и на Жито Вардар ЖИВА

Дневник - 15.11.2002

КУП ЧЕЛИНЏ Николферт и Жито Вардар ЖИВА се поразени во натпреварите од 3. коло во купот на ФИБА, Челинџ, откако двата македонски претставника загубија убедливо на гостувањата кај екипи од БиХ. Жито Вардар ЖИВА го претрпе вториот пораз на гости, откако во Александровац (БиХ) загуби од Игокеа со ...

Жито Вардар ЖИВА и Николферт вечерва во БиХ

Дневник
2 поврзани вести »

Холандија покрена истрага за маскрот во Сребреница

Вест - 12.11.2002

Хаг, 12 ноември - Анкетна комисија на холандскиот парламент вчера почна со сослушувања за масовните убиства во Сребреница во текот на летото 1995 година, кога српската војска за време на војната во БиХ убила над 7.500 муслимански мажи и момчиња.

Холандија покрена јавна истрага за масакрот во Сребреница

А1
2 поврзани вести »

Промоција на етнолошката збирка"Плет"

Вест - 11.11.2002

ДЕНЕС ВО МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНИЈА Денес во кино салата на Музејот на Македонија (19 часот) ќе се одржи промоција на збирката текстови од областа на етнологијата "Плет", објавена во едицијата "Живо наследство". Книгата е во издание на Заводот за етнологија, при институтот за Географија на Природно ...

Промоција на "Плет"

Утрински
2 поврзани вести »

Директорот на „Отекс“ поднесе оставка и ги раскина договорите со акционерите

Утрински - 14.11.2002

Почна разврската на случајот со охридскиот текстилен комбината СИМОН ИЛИЕСКИ ОХРИД - По обелоденувањето на неколкуте афери за обезвреднување на капиталот на текстилната компанија "Отекс" од Охрид, меѓу кои посебно внимание предизвика онаа со шиењето воени униформи за Косово, вчера претседателот на ...

Директорот на „Отекс“ поднесе оставка

А1
2 поврзани вести »

Интернационален 13-ноемвриски ватерполо турнир

Вест - 16.11.2002

Викендов на базенот во Карпош Викендов на базенот во Карпош ќе се одржи интернационалниот 13-ноемвриски турнир во ватерполо, на кој учество ќе земат домашните екипи на Орки, Бисер, Вардар и на Локомотива, како и првакот на СРЈ, Црвена sвезда.

Викенд-турнир во чест на празникот

Утрински
2 поврзани вести »

Втор триумф на Моја за место во полуфиналето

Утрински - 14.11.2002

На завршниот машки Мастерс во Шангај Со победата над првиот носител Лејтон Хјуит од 6:4, 7:5, Шпанецот Карлос Моја е првиот тенисер кој обезбеди место во полуфиналето на завршниот Мастерс куп во Шангај што се игра за награден фонд од 3,7 милиони долари.

Хјуит е се поблиску до одбраната на првото место на АТП-трката

Дневник
2 поврзани вести »

Американската одлука за Македонија е шлаканица за Франција

Утрински - 16.11.2002

Оцена на лондонскиот весник "Фајненшел тајмс" Лондон - Соединетите Американски Држави, менувајќи го ставот за мисијата на НАТО во Македонија, предизвикаа разочарување во Европската унија, удирајќи и истовремено шлаканица на Франција, оценува лондонски "Фајненшел тајмс".

Поради Mакедонија американска шлаканица за Франција

А1
2 поврзани вести »

Пенов ја обвинува Аларова за застојот, таа не сака војна со градот

Дневник - 13.11.2002

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦАТА МАКЕДОНИЈА Градските власти ја критикуваат градоначалничката на Центар дека почнала да поправа без да направи есап за трошоците Скопскиот градоначалникот Ристо Пенов е незадоволен зашто повеќе од еден месец не се работи ништо на улицата Македонија.

Пенов и Аларова се скараа за Македонија

Вест
2 поврзани вести »