TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

ДПА преку Шемшево сака нов конфликт во Македонија

Дневник - 15.11.2002

ПРАТЕНИК НА ДУИ ОБВИНУВА Македонците ќе ја повикаат Владата да поднесе оставка "поради неспособност да ги спроведува законите и да им служи на граѓаните" Проблемот во Шемшево е масло на Демократската партија на Албанците и на дел од македонските политичари, кои сакаат да предизвикаат нов конфликт ...

Случајот „Шемшово“ и понатаму без разврска

А1

Албанците од Шемшево не го даваат името на школото

Вест

Положани не ги убедил Албанците да ја дислоцираат бистата на Јонузи

Утрински

Албанците против името Даме Груев, премиерот не знае што понатаму

Дневник

А1 Дневник А1 Дневник

9 поврзани вести »

Македонија дневно увезува 3,1 милиони киловатчаса електрична енергија

Дневник - 17.11.2002

ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Поради ревитализација не работат хидроцентралите во Маврово, а ХЕЦ Тиквеш работи без еден генератор во време кога дневната потрошувачка е над производствените можности на системот Македонија увезува струја, а електроенергетскиот систем во земјава е во пренапрегната ...

ЕСМ ќе ги раскинува сите договори на дело

Вест

ЕСМ ќе се ослободи од прекубројните хонорарци

Утрински

Ламбе користел десет службени мобилки

Дневник

ЕСМ ќе отпушти 3.000 хонорарци

Дневник

А1 Дневник А1 Утрински

9 поврзани вести »

Потпретседателот Ху Џинтао го замени Џијанг Цемин

Утрински - 16.11.2002

Именуван новиот претседател на Комунистичката партија на Кина ПЕКИНГ - Потпретседателот Ху Џинтао е именуван за нов претседател на Комунистичката партија на Кина, а главната политичка почва на Кина, Управниот комитет на Политбирото се прошири на девет члена.

Ху Џинтао нов шеф на комунистите во Кина

А1

Комунистичка партија на Кина избра нов централен комитет

Утрински

Цемин го предаде лидерството на кинеските комунисти

А1

Џијанг Цемин, сепак, се повлекува од лидерската функција

Утрински

А1 Утрински А1

8 поврзани вести »

Ал Каеда подготвува спектакуларна акција

А1 - 16.11.2002

Терористичката мрежа Ал Каеда би можела да изврши спектакуларна акција со цел да предизвика голем број жртви и да и` нанесе голема штета на американската економија, предупреди денеска американското Федерално истражно биро. Според ФБИ, Ал Каеда може да изврши акција која ќе задоволи неколку ...

Европа стравува од напади на Ал Каеда

Вест

Пораката на Бин Ладен го потсети светот дека е во војна

Дневник

Снимката со Бин Ладен добиена од Пакистан

А1

Бин Ладен преку Ал Џазира се закани со нови терористички напади

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Дургутов демантира оставка

Вест - 16.11.2002

Портпаролот на фудбалскиот сојуз Мијалче Дургутов во вчерашното негово обраќање ја демантираше информацијата излезена во нашиот весник дека на следната седница на Управниот Одбор на ФСМ ќе поднесе оставка .Тој всушност изјавил дека, до првата седница на УО само ќе ги замрзне сите активности како ...

"Ја замрзнувам фунцијата во Сојузот"

Утрински

ФСМ "во име на народот" бара од "Силекс банка" да ги ослободи заробените пари

Вест

" За две недели ФСМ да свика вонредно Собрание"

Вест

На Ламбе Арнаудов оставен рок од петнаесет дена

Утрински

Дневник Дневник Утрински

8 поврзани вести »

Ќумбев, Масев, Халими и Нухии ќе имаат шанса да дебитираат

Вест - 15.11.2002

Селекторот Илиевски го објави списокот за пријателскиот меч со Израел Се враќа во репрезентацијата. - Аце Стојков Панче Ќумбев (Победа), Данчо Масев (Беласица ГЦ), Илами Халими (Вартекс) и Ардијан Нухии (Слога Југомагнат) ќе имаат шанса да дебитираа во нашата фудбалска репрезентација на престојниот ...

Со веќе потврдена формула до полн погодок на Градски

Утрински

Репрезентацијата нема да штрајкува поради Силекс банка

Дневник

Нови имиња во фудбалска репрезентација за средбата со Израел

А1

И. Митрески и Христов се враќаат во репрезентацијата

Утрински

Вест Вест Утрински

8 поврзани вести »

Бучковски доби бугарски благослов за продажба на тенковите

Утрински - 16.11.2002

При посетата на Софија и разговорите со својот домаќин, Николај Свинаров Од нашиот известувач Сашко Димовски СОФИЈА - Каква ќе биде иднината на тенковите "Т-55" на АРМ добиени како подарок од Бугарија ќе зависи од одлуката на македонското Министерство за одбрана и Владата.

Бугарија се согласи АРМ да се ослободи од тенковите

Дневник

АРМ треба да се ослободи од тенковите само ако ги замени со модерни

Дневник

АРМ се ослободува од бугарските тенкови и "сухоите"

Вест

Одбраната ќе го кастри буџетот за една шестина

Утрински

Дневник А1 Утрински

8 поврзани вести »

Турција го поздрави планот на ОН за Кипар

А1 - 17.11.2002

Шефот на АКП, партијата која формира Влада во Турција, Реџеп Тајип Ердоган, го поздрави планот на генерланиот секретар на ОН, Кофи Анан, за Кипар. За време на посетата на турскиот дел од островот Ердоган рече дека обединетиот остров би требало заедно со Турција да влезе во ЕУ.

Планот на ОН за Кипар е задволувачки

Утрински

Грците и Турците го прифаќаат планот на Анан, Кипарците се думаат

Дневник

Планот за Кипар наликува на нацрт устав

А1

Кантонизација на Кипар по теркот на Швајцарија

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

Односите меѓу Атина и Скопје имаат добра иднина

Утрински - 15.11.2002

Средба на Шекеринска со шефот на грчката дипломатија, Папандреу Атина - Билатералните односи меѓу Грција и Македонија се добри, но е потребна поголема соработка на Балканот, оценија вчера по разговорите во Атина, вицепремиерката Радмила Шекеринска и шефот на грчката дипломатија, Јоргос Папандреу.

Атина се надева на "дух на соработка" за спорот со името

Дневник

Односите меѓу Атина и Скопје добри, проблеми со нафтата

А1

Европската комисија побара македонската Влада да го симне монополот на ОКТА

Утрински

Владата доследно ќе ги исполни обврските од Рамковниот договор

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

Голманите - јунаци, Начевскии Стоилов - трагичари

Дневник - 17.11.2002

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА, 15. КОЛО: ВАРДАР - БЕЛАСИЦА ГЦ 0-0 Вардар и во петтиот меч по ред не успеа да ја победи Беласица ГЦ, но "црвено-црните" останаа на првото место Големото дерби помеѓу двата најдобри македонски екипи, Вардар и Беласица ГЦ, без голови, но со шанси кои можеа да го решат победникот и ...

Дерби без голови помеѓу „Вардар“ и „Беласица Г.Ц.“

А1

Битка за презимување на врвот

Утрински

Стојановски, Вајс и Начевски во аут

Вест

Гого Јовчев посакува есенска титула и чека повик во репрезентацијата

Дневник

Дневник Утрински

7 поврзани вести »