TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Љубомир Фрчкоски не е нов преговарач за името

Дневник - 16.11.2002

КАБИНЕТ НА ТРАЈКОВСКИ Кабинетот на македонскиот претседател Борис Трајковски негира дека шефот на државата го именувал Љубомир Фрчкоски, професорот по меѓународно право, за нов преговарач на разговорите за разликите со името меѓу Република Македонија и Република Грција.

„Македонија денес“: Фрчковски не е преговарач за името

А1

Трајковски растргнат меѓу Фрчко и Бранко

Вест

Владата не дозволува Трајковски да # избира преговарач со Грците

Дневник

Трајковски не го овластил Фрчкоски да преговара за името

Вест
5 поврзани вести »

Македонија на крајот ја кроеше и борбата за медалите

Вест - 13.11.2002

ПО ИЗВОНРЕДНОТО ОСМО МЕСТО НА НАШИТЕ ШАХИСТИ НА 35. ОЛИМПИЈАДА ВО БЛЕД Во финишот падна и Пономарјов. - Кирил Георгиев Стартуваа како 33-ти, се вратија како осми. Македонските шахисти на 35. Олимпијада во Блед (25 октомври-11 ноември) со храбри и борбени игри успеаја да го одбранат извонредно ...

За Македонија не се решив од политички, туку од чисто професионални мотиви

Утрински

Со поголемо инвестирање медалот е достижен во иднина

Дневник

Печат на високото реноме

Утрински

Македонија на делба на осмото место

Дневник
5 поврзани вести »

Типизирани предавања и посета на стари лица

Утрински - 15.11.2002

Црвен крст-Центар ја одбележува Неделата на грижа за стари лица По повод одбележувањето на Неделата на грижа за стари лица што ќе трае до 17 ноември, Општинската организација на Црвен крст Центар ќе реализира низа активности.

Црвен крст на Македонија отвори Младински клуб

Утрински

Македонскиот Црвен крст отвора младински клуб

Вест

Недела на грижа за старите лица

Вест

Организирана посета на старските домови

Утрински
5 поврзани вести »

Владата заигра на сe или ништо

Утрински - 16.11.2002

Кои и какви опасности ја демнат владината коалиција меѓу „За Македонија заедно" и ДУИ МАНЧО МИТЕВСКИ И покрај тоа што времето откако почна да функционира Владата на Бранко Црвенковски е многу кратко за некакви поконкретни сознанија и особено за оцени, сепак се има впечаток дека на стартот, иако ...

градот боледува од невозвратена љубов

Утрински

Функцијата пратеник-професионалец мора правно да се прецизира

Утрински

Прага се подготвува за самитот како за војна

Утрински

Муабетите за егзистенцијата ги земенија оние за воената криза

Утрински
5 поврзани вести »

Животната партија на Самарџиев остана ненаградена

Вест - 15.11.2002

КУП НА ШАМПИОНИТЕ - "А" ГРУПА, ЈУЖНА КОНФЕРЕНЦИЈА Игра која ќе се памети.- Горан Самарџиев Најдоброто евроиздание на нашиот шампион Фершпед Работнички оваа сезона и животната партија на Горан Самарџиев останаа ненагредени. "Шпедитерите" одиграа само една лоша четвртина во дуелот со изралескиот ...

Самарџиев како навиен, но "шпедитерите" повторно загубија

Дневник

„Фершпед Работнички“ доживеа петти пораз во ФИБА

А1

Фершпед Работнички бара добра форма и добар резултат

Вест

"Шпедитерите" ќе играат за честа на клубот

Дневник
5 поврзани вести »

Робсон: Мојата најдобра вечер на клупата на Њукасл

Утрински - 15.11.2002

Англискиот претставник со победата во гости над Феенорд избори пласман во втората фаза Чудото Њукасл. Како поинаку би се нарекол тимот на Боби Робсон кој и покрај трите пораза во првите три кола успеа да се пласира во втората фаза на Лигата на шампионите.

Локомотив и Њукасл се пласираа понатаму

Дневник

Продолжуваат натпреварите од фудбалската Лига на шампионите

А1

И Феенорд и Њукасл се крстат во победата на Јувентус во Киев

Вест

Миланезите без мотив, Депортиво со повеќе од тоа

Утрински
5 поврзани вести »

Борбата против корупцијата не може да се води само на хартија

Дневник - 16.11.2002

Миодраг Лабовиќ - Приоритети Во предизборието и за време на изборната кампања, борбата против корупцијата беше најчесто спомнуван приоритет. Впрочем, ВМРО-ДПМНЕ и ги изгуби изборите токму поради корупцијата и безумната партизација на државата.

Функционерските имоти и зделки под лупа на професионалци

Утрински

Власта избира антикорупциска комисија без опозицијата

Вест

Само еден опозиционер во комисијата за спречување корупција

Дневник

Од утре функционерите под лупата на антикорупциската комисија

А1
5 поврзани вести »

Професор на "ММ колеџот" зема плата од 150.000 денари!

Утрински - 16.11.2002

Скопскиот универзитет не се чувствува загрозен од московското административно-техничко одделение Жаклина Ѓорѓевиќ Сто и педесет илјади денари или две и пол илјади евра е плата на еден професор во редовен работен однос кој е ангажиран од страна на московската Меѓународна академија за хуманитарни и ...

Скопскиот универзитет, место опструкции, да размисли зошто 4.000 студенти му бегаат во странство

Вест

Андрески: Скопскиот универзитет ни прави опструкции

Утрински

Скопскиот универзитет ни прави опструкции оти му ги земаме студентите и професорите

Дневник
4 поврзани вести »

Стратегијата на "Алкалоид" е насочена кон извозот

Вест - 13.11.2002

НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ЛЕКОВИ ОД УТРЕ КОТИРА НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ПАЗАР НА МАКЕДОНСКА БЕРЗА На светските берзи "Алакалоид" ќе излезе оној момент кога ќе види дека компанијата има интерес од таков потег, истакна вчера првиот човек на "Алкалоид" Трајче Мукаетов АД "Алкалоид" е првата целосно ...

Од четврток "Алкалоид" на официјалниот пазар на капитал

Утрински

Од утре со акциите на "Алкалоид" ќе се тргува на првиот пазар

Дневник

„Алкалоид“ ќе котира на берзата

А1
4 поврзани вести »

На „Газела 2001“ и се заканува стечај

А1 - 14.11.2002

На фирмата „Газела 2001“ што го купи имотот на загубарот „Газела“, и се заканува стечај, дознава А1. За тоа постои законска основа, бидејќи новиот газда не ги плаќа во рокот ратите за купување на имотот, а доцни и со исплата на платите и придонесите.

Штрајк на вработените во "Газела"

Утрински

Работниците на "Газела" на една, австрискиот газда на друга страна

Дневник

Тамбурковски незаконски подигнал 40.000 евра од „Газела“

А1
4 поврзани вести »