TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Албанците дале беса декане сакаат голема Албанија

Дневник - 17.11.2002

НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА ВО ЛУЦЕРН Партиите кои се залагаат за оваа опција на изборите не добиваат ни еден процент од гласовите - изјавил лидерот на албанската опозиција и поранешен албански претседател Сали Бериша Тркалезната маса на тема "Албанците и соседите", што се одржа во швајцарскиот град Луцерн ...

Швајцарија покани "параноиден шизофреник" на конференција

Дневник

Митрева и Шеќеринска заедно со Ахмети во Луцерн

Дневник

Швајцарија привремено ја укина забраната за Али Ахмети

Утрински
4 поврзани вести »

ДУИ не го отвора прашањето за знамето

А1 - 15.11.2002

„Доколу се разговара за прашањето за знамето на Македонија, тогаш ставот на Демократската унија за интеграции ќе се изгради по консултации со другиот коалиционен партнер“, изјави Агрон Буџаку за весникот „Глобал“, нагласувајќи дека ДУИ не е партијата што го отворила прашањето за знамето.

Буџаку:Именувањата во безбедносните структури се привремени

Утрински

Функционерите на СДСМ се привремено во безбедносните структури

Дневник

Буџаку: „Именувањата во безбедносните структури привремени“

А1
4 поврзани вести »

Ќе не зближувазаедничкото што не делеше

Дневник - 17.11.2002

Коментар Никој нема илузии дека завчерашната средба меѓу претседателите Борис Трајковски и Георги Прванов можела да поткрепи нечие гледиште за тоа чиј е Јане Сандански. Средбата немаше таква цел, а никој и не се обиде од заедничкото полагање цвеќе пред споменикот во Мелник да ќари нешто за некаква ...

Обединувачко поклонениена Трајковски и Прванов

Дневник

Трајковски и Прванов се поклонија пред Јане Сандански

А1

Сандански на Рожен ги помирува Македонците и Бугарите

Утрински
4 поврзани вести »

Лариса Ферзалиева - најдобар спортист на Скопје

Вест - 13.11.2002

Доделени наградите "13 Ноември" Сојузот на спортови на Град Скопје вчера на најзаслужните спортисти, спортски работници и спортски колективи на Скопје им ги додели традиционалните награди "13 Ноември". Наградата за најдобар спортист и беше доделена на Лариса Ферзалиева, која беше една од ...

Лариса Ферзалиева лауреат

Утрински

Ферзалиева - добитничка на наградата 13 Ноември

Дневник
3 поврзани вести »

"Скопје убаво како рај" во кабаре

Вест - 12.11.2002

ВЕЧЕРВА ВО МКЦ "Кабаре Скопје, Скопје убаво како рај" е текст на Данило Коцевски што вечерва ќе има премиера сценски поставен како кабаре. Текстот е во режија Љупчо Тозија, претставата се игра во 22 часот во Младинскиот културен центар.

Премиерна изведба на "Скопје убаво како рај"

Утрински

"Скопје убаво како рај", од Коцевски, во режија на Тозија

Дневник
3 поврзани вести »

Лукашенко непожелен на самитот,Кучма непоканет, но ќе дојде

Дневник - 17.11.2002

САМИТ НА НАТО ВО ПРАГА Претседателите на Белорусија и Украина се непожелни на самитот на НАТО поради задушувањето на политичките слободи во Белорусија, односно поради наводната трговија на Кучма со Ирак Чешка се уште одбива да му издаде виза на белорускиот претседател Александар Лукашенко за ...

Лукашенко непожелен на Самитот во Прага

А1

Лукашенко и Кучма глуви за пораките да не дојдат

Утрински
3 поврзани вести »

Полициско-детективски филм во режија на Бошковски

А1 - 13.11.2002

Детектив од Австрија деновиве побарал од премиерот Црвенковски Владата да му исплати 150.000 евра како хонорар за истрага околу евентуален фалсификат на парламентарните избори, кое го порачал лично екс министерот Бошковски. Бошковски ветил дека парите ќе бидат донесени од две дами на аеродромот во ...

Бошкоски признава дека најмил приватен детектив од Австрија

Утрински

Австриски детектив се лизнал на вмровскиот слалом кај Бојан Крижај

Дневник
3 поврзани вести »

Државен ревизор ја испитува финансиската дупка во МВР

Вест - 11.11.2002

ХАРИ КОСТОВ ГО ОБВИНУВА БОШКОВСКИ ДЕКА ПОТРОШИЛ ЕДНА ПЕТТИНА ОД БУЏЕТОТ НА ПОЛИЦИЈАТА ЗА ДОГОДИНА Од првичната снимка што ја направил Костов е утврдено дека по основа на плати на "лавовите" и на резервниот состав на полицијата треба да се исплатат 480 милиони денари и 180 милиони денари ...

Бошкоски ја испразнил касата на МВР

Утрински

Од денеска државен ревизор ќе го чешла финансиското работење на МВР

Дневник
3 поврзани вести »

Војната со Ирак ќе убие 4 милиони луѓе

Вест - 13.11.2002

ЛОНДОН, 13 ноември (Ројтерс) - Војната против Ирак би можела да екслаира во нуклеарен конфликт што би убил речиси 4 милиони луѓе и би предизвикал катастрофални здравствени и еколошки последици, велат медицинските стручни лица.

Војната против Ирак би можела да прерасне во нуклеарен судир

Утрински

Нападот врз Ирак ќе прерасне во нуклеарна војна со 4 милиони жртви

Дневник
3 поврзани вести »

Чекот од 765.000 "зелени банкноти" за Клистерс

Утрински - 13.11.2002

ВТА турнир во Лос Анџелес Лос Анџелес. Белгијката Ким Клистерс ја совлада моментно најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс со 7:5 и 6:3, во финалето во Лос Анџелес со кој воедно беше одбележан крајот на натпреварувачката сезона на ВТА турнирите пред завршните Мастерси.

Тенис: Серена Вилијамс е поразена од Ким Клистерс

А1

Клистерс и С. Вилијамс во финалето на тенискиот ВТА шампионат во ЛА

А1
3 поврзани вести »