TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Таневска освои бронза на 200 метри делфин

Дневник - 13.11.2002

ПЛИВАЊЕ - НА МИТИНГ во загреб Пливачката на скопскиот клуб Студент, Ена Таневска (15) во категоријата младинци освои бронзен медал во трката на 200 метри делфин во кратки базени (25 метри) на меѓународниот митинг "Младост 2002", што минатиот викенд се одржа во Загреб (Хрватска).

Бронза на Ена Таневска

Вест

Бронзен медал за Таневска на 200 м пеперутка

Утрински
3 поврзани вести »

Поет длабоко вкоренет во македонската почва

Утрински - 13.11.2002

Во ДПМ се одржа портрет на Радован Павловски Задржувајќи ја традицијата, во Домот на македонските писатели да биде претставен лауреатот на највисокото поетско признание за домашен автор, кое се доделува на Струшките вечери на поезијата, наградата "Браќа Миладиновци", Друштвото на писателите на ...

Портрет на Радован Павловски во ДПМ

Вест

Портрет на Радован Павловски

Утрински
3 поврзани вести »

Сонатна вечер со Костов и Ѓошевска

Вест - 14.11.2002

ВО САЛОН 19,19 Виолинистот Владимир Костов и пијанистката Марија Ѓошевска, вечерва (20ч.) ќе одржат концерт во Салонот 19,19. На програмата се дела од Корели, Моцарт, Прокофјев, Штраус и Хандошкин. Костов е повеќегодишен концерт мајстор и солист на камерниот оркестар на Музичка младина на ...

Сонатна вечер со Владимир Костов, виолина

Утрински

Концерт на дуото Костов и Ѓошевска

Дневник
3 поврзани вести »

Исечени седум исушени дрвја

Утрински - 16.11.2002

На кејот "13 Ноември" На кејот ?13 Ноември", екипите на ЈП ?Паркови и зеленило° исекоа седум од вкупно 11 исушени дрвја. Овие дрвја настрадаа во периодот кога се уредуваше кејот, како резултат на длабоките ископувања и оштетувања на корените.

Ги исушија, па сега се првадаат дека мора да се сечат дрвјата на Кејот

Вест

Исечени уште седум дрвја за кои Пенов не најде лек

Дневник
3 поврзани вести »

Деца во здравствен ризик зашто немаат пари за ленти за контрола на гликемијата

Утрински - 12.11.2002

Македонија е на дното на европското скалило во третманот на дијабетесот Меѓу 250 и 300 деца на возраст до 18 години кои се лекуваат од инсулин-зависен дијабетес се во постојан ризик за појава од долгорочни компликации зашто нивните семејства не можат да ги набават неопходните ленти и апарати за ...

Родителите на децата со дијабетес бараат бесплатни ленти за мерење на шеќерот

Дневник

Прва асоцијација за детски дијабет во Македонија

А1
3 поврзани вести »

Повеќе мобилкиод инсулин

Дневник - 17.11.2002

Коментар Дијабетичарите први ги почувствуваа резултатите од финансиското работење на Фондот за здравство и тоа, за да биде иронијата поголема, токму на Светскиот ден за борба против дијабетесот... Дијабетичарите први ги почувствуваа резултатите од финансиското работење на Фондот за здравство и тоа, ...

"Реплек" предупредува дека ќе секне инсулинот и дека ќе се блокира дијализата

Утрински

Повеќе од 20.000 дијабетичари ќе останат без инсулин!?

Дневник
3 поврзани вести »

Една жена и неколку "татини сина" во Политбирото

Дневник - 16.11.2002

КИНА Комунистичката партија на Кина вчера го прошири Политбирото од 22 на 24 члена и избра 16 нови делегати, јави Ројтерс. Меѓу највлечатливите нови лица во Политбирото е Ѕенг Чингјонг (63) ракетен инженер, чиј татко беше генерал во Црвената армија и поранешен министер.

"Старците" од Политбирото ги очекуваат луксузни пензионерски денови

Дневник

Ѓианг турка свои луѓе во Политбирото

Дневник
3 поврзани вести »

Предизборното делење домати остави дупка од 119 милиони денари

Вест - 16.11.2002

ДРЖАВЕН РЕВИЗОР И ВО ФОНДОТ ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ Парите на Фондот се трошеле великодушно, и тоа од вкупно слеани 813,3 милиони денари од касата на Фондот се потрошени над 930 милиони денари, при што ексдиректорот на Фондот Ненад Георгиевски поделил неповрат Државен ревизор ќе го контролира финансиското ...

Фондот за земјоделство со дупка од 120 милиони денари

Утрински

Државен ревизор ќе бара каде исчезнале 120 милиони денари во Фондот за земјоделство

Дневник
3 поврзани вести »

Странските инвеститори чекаат добри вести од Македонија

Дневник - 16.11.2002

Портрет - Жан Лемиер, директор на европскатабанка за обнова и развој Жан Лемиер, директорот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), во текот на изминатите три дена престојуваше во Македонија и учествуваше на самитот на ЦЕИ.

Лемиер вети повеќе од 50 милиони евра за Македонија во 2003

Дневник

Лемиер: Корупцијата ја оцрни Македонија

А1
3 поврзани вести »

Обезбедени 1.000 тони сол за посипување на улиците

Утрински - 15.11.2002

Градските власти се подготвуваат за претстојната зимска сезона Градските власти ветуваат дека оваа зима ќе ја дочекаат подготвени и снегот овој пат нема да ги изненади. Првите количества сол за посипување на скопските улици, мостови и надвозници веќе се обезбедени.

Надлежните не знаат кој ќе фрла сол на улиците во населбите

Дневник

Зимската служба почна со работа

Вест
3 поврзани вести »