TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Илиевски пак најдобар во Олимпија

Вест - 12.11.2002

НАШИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ Нашиот репрезентативец Владо Илиевски со 16 поени беше нејефикасен за неговата Олимпија на гостувањето против Загреб, во кој жубчанчани славеа во продолжението со 89:81. Илиевски за 43 минути игра имаше учинок од 6/9 за два поени, 1/3 за три поени и 1 искористен пенал, 4 ...

Илиевски најефикасен кај "змајчеки" со 16 поени

Утрински

Илиевски најефикасен во победата на Олимпија

Дневник
3 поврзани вести »

Продолжува максималниот учинок на Далас

Утрински - 15.11.2002

По тешката победа на гостински терен против Кливленд од 103:99 И покрај тоа што на три минути пред крајот на третата четвртина имаше дефицит од 13 поени, тимот на Далас со извонредна серија од 12:0 во финишот ја продолжи победоносната серија на стартот на сезоната (8-0), совладувајќи го Кливленд во ...

За првпат од 1995 година, четири порази во серија на Лејкерси

Утрински

Новицки ја донесе седмата победа

Утрински
3 поврзани вести »

Постапка за разрешување на Џиков

Вест - 13.11.2002

Трифун Костовски како опозиција за сите предложени кадровски решенија Собранието на Македонија вчера по предлог на владата покрена постапка за сменување од функцијата Јавниот обвинител Ставре Џиков. Владата на Црвенковски смета дека досегашниот јавен обвинител функцијата ја извршувал нестручно и ...

Власта назначи независни експерти за борба со корупцијата

Дневник

Џиков разрешен од функцијата јавен обвинител

А1
3 поврзани вести »

Епидемија на заразна жолтица во селото Бистренци

Дневник - 13.11.2002

ДЕМИРКАПИСКО Во селото Бистренци, Демиркаписко, е регистрирана епидемија на заразна жолтица. Од вкупно 57 заразени во Неготинско, само во ова село од хепатитис заболеле 34 деца и млади, или 10 отсто од вкупниот број жители. Само последниов месец се евидентирани 12 нови случаи, од кои дури 7 во ...

Жолтицата го зафати и Демиркаписко

А1

Жолтицата во пораст

Дневник
3 поврзани вести »

Гајдаџиев: Утре и формално ќе го добиеме најголемото засилување

Утрински - 14.11.2002

За Џонс Кенион денеска ќе решава владата Она што до пред неколку дена се шпекулираше во кошаркарските кулоари во земјава, од денеска ќе добие и официјален карактер. Имено, црномурестиот Џонс Кенион (208 см, 25 год.) е најновото засилување на кошаркарската репрезентација на Македонија пред ...

Македонија во Кенион Џонс би добила одличен поентер и скокач

Дневник

Црномурестиот Џон Кенион најверојатно нов Македонец

Утрински
3 поврзани вести »

Фрлена експлозивна направа пред куќа на "Самоилова"

Вест - 13.11.2002

СИЛНА ПОЛНОЌНА ДЕТОНАЦИЈА ВО ЦЕНТАРОТ ВО СКОПЈЕ Досега во Скопје експлодирале над педесетина бомби, најчесто "кашикари", а истрагата за сите експлозии тапка во место, оти во ниту еден случај не е приведено ниедно осомничено лице Во дворот пред куќата на Сабри М.

Фрлена бомба кашикара во билијард клуб

Вест

Експлодирала кашикара во Куманово

Утрински
3 поврзани вести »

Изложба на фотографии во "Чифте амам"

Вест - 13.11.2002

Меѓународна изложба со 233 фотографии од 126 автори од 35 земји вечерва (20ч.) во галеријата "Чифте амам" Фотомедиа ја отвора својата традиционална изложба. За изложбата, што има биенален карактер,пристигнале 1113 фотографии од 286 автори.

Австриецот Холдингер е добитник на Гран при

Дневник

Почеток на "Фотомедиа 2002"

Дневник
3 поврзани вести »

Свечена седница на Градскиот одбор на борците

Утрински - 13.11.2002

По повод 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје ?Поминаа педесет и осум години од ослободувањето на Скопје. Принципите на АСНОМ доследно стојат пред нас. Боречката организација и на овие избори докажа дека е доследна на овие принципи и не дозволи фашизација на земјата.

Свечености по повод 13 Ноември

Утрински

Свечено врачување на наградата "13 Ноември"

Дневник
3 поврзани вести »

Меѓународна средба „Албанците и нивните соседи“

А1 - 15.11.2002

Тркалезна маса на тема „Албанците и нивните соседи“ со учество на околу 40 истакнати политички личности од Балканот и поголем број дипломати и претставници на меѓународната заедница започна денеска во швајцарскиот град Луцерн.

Штајнер бара расчистување на статусот на Косово

А1

Статусот на Косово нема да се решава во идните седум до десет години

Утрински
3 поврзани вести »

Од Босна со празни раце

Вест - 15.11.2002

ЧЕЛЕНЏ КУП Двата наши претставника во Челенџ купот, Жито Вардар Жива и Никол ферт, загубија во своите мечеви од Б и Ц-групата од ова натпреварување кои ги играа во Босна. Жито Вардар одигра добро само во првата четвртина против првопласираната на табелата по ова коло Игокеа.

Судот ќе решава на 30 ноември

Вест

Макбаскет окупација на БиХ

Вест
3 поврзани вести »