TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-11 до 2002-11-17

Парламентот именува тринаесет заменици-министри

Утрински - 13.11.2002

Кадровски пополнувања во вториот ешалон од извршната власт Парламентот на вчерашната седница со 64 пратенички гласа ?за", во отсуство на ВМРО-ДПМНЕ и ЛП, именува 13 заменици-министри, предлог на претседателот на Владата на Македонија, Бранко Црвенковски.

Собранието ги избра замениците-министри

А1

Именување на заменици на министрите

Утрински
3 поврзани вести »

Кинезите го "амнестираат" Љубчо Георгиевски за признавањето на Тајван!?

Дневник - 16.11.2002

ЛИДЕРОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ПОСЕТА НА КИНА Патувањето на Георгиевски сосема случајно се совпаднало со престојот во Кина на бизнисменот Орце Камчев, наведуваат партиски извори Сегашната посета на Кина е своевидна "амнестија" за бившиот премиер Љубчо Георгиевски.

Георгиевски летнаа во непознат правец

Вест

Георгиевски попладнево замина од Скопје

А1
3 поврзани вести »

Се урна авион на Филипините, 14 загинати

Вест - 12.11.2002

Манила, 12 ноември - 14 души загинаа во несреќата на филипинскиот патнички авион од типот "Фокер 27" кој вчера непосредно по полетувањето се урна во Манилскиот залив, достигна 14, соопштија локалните власти. Во акцијата на спасувачките екипи спасени се 16 патници, а 4 се сметаат за исчезнати.

Авион "фокер" со 34 патници се урна во Манилскиот Залив

Утрински

Авионска несреќа во водите на Тихиот Океан

А1
3 поврзани вести »

Пенов: Ви благодарам што го ослободивте Скопје

Утрински - 14.11.2002

Средба на градоначалникот со преживеаните борци од НОВ Амбасадорот Лоренс Батлер доби Златна спомен-плакета во знак на сеќавање на придонесот на САД во НОБ На 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје од фашистичкиот окупатор, градоначалникот Ристо Пенов, во големата сала на Советот на Скопје, ...

Борците му дадоа златна плакета на Лоренс Батлер

Дневник

Лоренс Батлер: „Во Македонија мора да владеат законите“

А1
3 поврзани вести »

Раперот Еминем "заби" тројка

Дневник - 16.11.2002

ДОДЕЛЕНИ ЕВРОПСКИТЕ МУЗИЧКИ НАГРАДИ НА ЕМ-ТИ-ВИ Раперот Еминем ја доживеа најуспешната недела во својата кариера, со три освоени "Европски Ем-ти-ви-музички награди" на церемонијата во Барселона во четвртокот вечерта. Тој беше прогласен за најдобар музичар, победувајќи го минатогодишниот победник ...

Доделени наградите на MTV

А1

Доделување на европските музички награди на Ем-ти-ви

Дневник
3 поврзани вести »

Лазаревски и Деспотовски стрелци за своите екипи

Вест - 11.11.2002

Наши фудбалски итернационалци Југославија - 13 коло Нашите фудбалски интернационалци Горан Лазаревски и Филип Деспотовски ги постигнаа своите премиерни голови за екипите на Војводина, односно за ОФК Белград. Во натпревар на кој се реализираа дури девет голови, Лазаревски беше стрелец на првиот ...

Деспотовски и Лазаревски стрелци во СРЈ

Утрински

Лазаревски и Деспотовски стрелци за своите екипи

Дневник
3 поврзани вести »

Ученик со пиштол ранил другарче во школско веце

Вест - 16.11.2002

ИНЦИДЕНТ ВО ОУ "БАЈРАМ ШАБАНИ" ВО КУМАНОВО Бујар О. (16) на училишен одмор го повикал Енес Ш.(15) да одат во тоалетот, за да му се пофали дека имал пиштол, но во момент на небрижност , Бујар испукал еден куршум и директно го погодил Енес во ногата, а потоа побегн Бујар О.

Ученик-пиштолџија ранил соученик во училиштето

Дневник

Ранет средношколец од небрежност

А1
3 поврзани вести »

"Ослободување на Скопје" од Душан Јовановиќ

Вест - 13.11.2002

ВЕЧЕРВА ВО МНТ Во Салонот на МНТ, вечерва (20ч.) премиерно ќе биде изведена "Ослободување на Скопје" од Душан Јовановиќ, во режија на Срѓан Јаниќиевиќ. Во претстават играат Sвезда Ангеловска, Весна Петрушевска-Треноски, Катина Иванова, Милијана Додевска, Катерина Шехтанска, Оливер Митковски, ...

"Ослободување на Скопје" на Срѓан Јаниќиевиќ

Утрински

"Ослободување на Скопје", во режија на Јанаќиевиќ

Дневник
3 поврзани вести »

Денови на европскиот филм

А1 - 15.11.2002

Македонската филмска естетика од денеска до 24-ти овој месец со своето европско семејство ја прославува најстарата филмска традиција и кинематографска култура. Синоќа со официјалниот почеток во Копенхаген за европската димензија и во Скопје за Македонија за прв пат е отворена манифестацијата ...

Скопје вклучен во "Синедејс"

Вест

Традиционалните европски "CinEd@ys" прв пат и кај нас

Утрински
3 поврзани вести »

Фантомска фирма стои зад матните зделки на „Македонија табак 2000"

Утрински - 15.11.2002

ВработеыGте ъь гевгелисЃE ЃEаљЃEБикьAЃE ыD знааЃEЃEј им ЃEсоЃEтвеникъC ГЕВГЕЛИЈА - ГевгеЃEскъCЃEЃEетЃEијатие за ЃEерабъCЃE ъь тутуЃE"ТаљЃEБикьAЃE ЃEЃEыQалыM ЃEво цеыQаръC ъь вниманието ъь ЃEЃEдоыPЃEта јавыMст, ЃEед сў, ЃEради случувањатЃEво "МакедЃEијЃEтабаЃE2000", ыM ЃEЃEради фаЃEъC ...

За билбордот е дадена усна согласност од дел од Градскиот комитет

Утрински

Неуморен трагач по фолклорниот трезор

Утрински
3 поврзани вести »