TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-03-17 до 2003-03-23

Пентагон негира дека Ирачаните собориле авион

А1 - 23.03.2003

Ирачките сили денеска над Багдад урнале авион на сојузничките трупи, при што уапсиле двајца британски пилоти, јави катарската телевизија „Ал Џезеира“. Пентагон ја демантираше оваа информација. Дописникот на катарската телевизија најпрвин јави дека британските пилоти се катапултирале над Багдад, по ...

САД дозволи Турција да се распореди во северен Ирак

А1

Жртви од досегашните воени дејствија

А1

Десетина американски војници заробени во јужен Ирак

А1

Хронологија од почетокот на војната во Ирак

А1

А1 А1 А1 А1 А1 А1 А1 Вест

97 поврзани вести »

Истрагата за атентатот на Ѓинѓиќ недвосмислено води кон „Земунскиот клан“

А1 - 23.03.2003

Истрагата за атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ недвосмислено покажува дека „Земунскиот клан“, предводен од Милорад Луковиќ - Легија, Душан Спасојевиќ - Шиптар и Миле Луковиќ - Кум директно го организирале и извршиле убиството, соопшти денеска српското МВР.

Приведени 2.647 осомничени за атентатот на Ѓинѓиќ

А1

Српскиот заменик-обвинител ја призна поврзаноста со земунскиот клан

Утрински

Ѓинѓиќ жртва на подземјето и на безбедносниот апарат

Утрински

Уапсен заменик - јавниот обвинител

Утрински

Дневник Дневник А1 Капитал Капитал Дневник Капитал Капитал

35 поврзани вести »

Осма жртва од непознатиот вирус

А1 - 23.03.2003

Во Хонг Конг денеска почина и осмата жртва заразена од засега се уште непознатиот вирус на пневмонија, т.н. САРС синдром. Официјалните здравствени претставници соопштија дека станува збор за 80-годишен старец кој имал проблеми со срцето.

САРС под котрола, освен во Азија

А1

Откриено потеклото на смртоносниот вирус

Вест

Мутиран вирус на сипаници виновен за тревогата

Утрински

Изолиран опасниот вирус

Дневник

А1 Вест Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1

16 поврзани вести »

Од Европската комисија се бара помош за договорот за Рафинеријата

Утрински - 22.03.2003

По посетата на вицепремиерката Шеќеринска и министерот Филиповски во Брисел ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Потпретседателката на Владата, Радмила Шеќеринска и министерот за економија, Илија Филиповски, завчера во Брисел на средба со претставниците на Европската комисија, побараа конкретна помош на Македонија ...

Нафтените резерви, засега,доволни за двомесечни потреби

Утрински

Брисел ја поддржа демонополизацијата на ОКТА

А1

Окта одбива без договор да и помага на државата

Вест

ОКТА и Министерството за економија се расправаат околу резервите

Утрински

Дневник Вест Вест Утрински Утрински Дневник А1 Дневник

13 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека ги измамила загубарите

Утрински - 22.03.2003

Опозициската партија сака да го истурка "случајот Аме" докрај ВМРО-ДПМНЕ го повика МВР да ги објави сите касети и записници, што ги има околу "случајот Петрит Аме" и јавно го прозва премиерот Бранко Црвенковски да одговори дали лично го познава посочениот криминалец и што му ветил и исполнил како ...

СДСМ прифаќа комисија за „случајот Аме"

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ бара полицијата да ги објави касетите за мафијашот Аме

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ: „МВР заштитник на криминалот на Црвенковски“

А1

Сакам истрага за расчистување на сите афери во Македонија

Вест

Утрински Дневник Вест Утрински Утрински Дневник А1

12 поврзани вести »

Џиџи: Нема да го правдам отсуството на Христов

Вест - 22.03.2003

ФУДБАЛ - СЕЛЕКТОРОТ ИЛИЕВСКИ ГИ ОТКРИ АДУТИТЕ ЗА МЕЧЕВИТЕ СО СЛОВАЧКА И ПОРТУГАЛИЈА Селекторот Никола Илиевски-Џиџи го објави списокот на 22 фудбалери на кои ќе смета за претстојните два меча со Словачка (квалификации за ЕП 2004) и Португалија (пријателска).

Само петмина од домашното првенство

Утрински

Ертан Демири е единствен дебитант на списокот на Џиџи

Дневник

Против Словачка, Македонската фудбалска репрезентација без Ѓорѓи Христов

А1

Џиџи ќе ги отвори картите за дуелите со Словачка и Португалија

Вест

Вест Утрински Дневник Вест Вест Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Законот за загубарите нема да ја добие пратеничката поддршка

А1 - 21.03.2003

Претседателот на Собранието Никола Поповски го стави Законот за загубарите на дневен ред на денешната седница но шансите да биде усвоен се многу мали. Поповски ги упати синдикалците и работниците од фирмите загубари директно да преговараат со пратеничките групи во Парламенот, но досега нема ...

Синдикалците ќе лобираат кај пратениците за законот за загубари

Утрински

Синдикалниот лидер и гранските синдикалци почнаа да лобираат кај парламентарците да го поддржат предлог-законот за загубари, кој денеска треба да се најде во собраниска процедура

Дневник

Загубарците го видоа Муратовски

Дневник

Загубарите се откажаа од протести

А1

Вест Дневник А1 Утрински А1

10 поврзани вести »

Домашните арсенали на оружје ќе останат

А1 - 23.03.2003

Доброволно собирање на нелегалното оружје во Македонија ќе има, но домашните арсенали ќе останат. Ова може да се заклучи по изјавата на амбасадорот на НАТО Николас Бигман дадена на семинарот за собирање на мало и лесно оружје одржан на крајот на оваа недела во Скопје.

Владата е цврсто решена да се собере оружјето

Утрински

Македонија и ОН ќе соберат 700.000 парчиња оружје?

Дневник

Семинар за собирање на нелегалното оружје

А1

За десет години одземени 12.059 парчиња оружје

Утрински

Дневник А1 Утрински А1

9 поврзани вести »

Ф. Работнички слободен во 1. коло

Дневник - 22.03.2003

ОДБОЈКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА, ЖЕНИ Студент Јуниор - Македонија Демик и Кометал Студент - Бами Кор се двојки од првото коло од Купот на Македонија во одбојка за жени, реши ждрепката, која беше влечена вчера во ОСМ. Бидејќи за Купот се пријавија 5 екипи, во првото коло слободен е Работнички Фершпед.

Шампионот со осуммина до 3:0

Вест

Работнички Ф. убедлив во дербито во Струмица

Дневник

Против Турција - од 18-ти до 22 април

Дневник

Тромечот со Турција и официјално потврден

Вест

Дневник Дневник Вест Утрински

9 поврзани вести »

Евросилите во Македонија на 31 март

Утрински - 21.03.2003

Писмо од Хавиер Солана до претседателот Борис Трајковски Претседателот Борис Трајковски вчера доби писмо од високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Хавиер Солана, во кое го информира дека воените сили на ЕУ во Македонија ќе бројат 345 војници и дека ќе почнат со мисијата на 31 март.

Евросилите ќе треба да бидат мостот со ЕУ

Дневник

На 31 март доаѓаат 345 припадници на евросилите

А1

Трајковски и Солана го поздравија договорот меѓу ЕУ и НАТО

Утрински

Трајковски му врачи покана на Солана за евросилите

Дневник

А1 Утрински Дневник

8 поврзани вести »