TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-04-21 до 2003-04-27

Светската економија загрозена со појавата на САРС

А1 - 27.04.2003

Светската економија веќе почна да ги чувствува негативните ефекти од појавата на смртоносната пневмонија САРС. Според пресметки од Светската трговска организација, планетарниот економски пораст, кој според проценките требаше годинава да биде до 3%, и дефинитивно нема успее да ја достигне таа бројка.

Во Кина регистрирани нови 161 случаи на САРС

А1

Заштитена ли е Македонија од САРС?

А1

Во светот досега има над 4.400 лица заболени од САРС

А1

АСЕАН пактот со заеднички план против САРС

Вест

Вест Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински Утрински

30 поврзани вести »

Франција го информирала Багдад за дипломатските контакти со САД

А1 - 27.04.2003

Британскиот весник „Сандеј тајмс“ пишува дека неговите новинари откриле документи во Ирак кои докажуваат дека Франција редовно го информирала режимот на Садам Хусеин за контактите со американските официјални претставници. Документите, кои биле откриени во ирачкото Министерство за надорешни работи ...

Нема договор со Tарик Азиз

А1

Не е лесно да личиш на Садам

Вест

Американските сили вчера во Багдад го уапсија Тарик Азиз.

Вест

И маринци и новинари краделе во Багдад

Утрински

Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински Утрински А1

28 поврзани вести »

Охридскиот договор води кон децентрализација, а не кон двонационална држава

Дневник - 26.04.2003

Интервју - Алексис Брунс, специјален претставник на ЕУ Оваа 2003 година ќе биде клучна за Македонија во процесот на нејзината евроинтеграција и спроведувањето на Охридскиот договор, вели Алексис Брунс, специјалниот претставник на Европската Унија во Скопје.

ДПА е против Бранковиот рамковен договор

Вест

Услов за враќање на ДПА во Собранието е остварување на Рамковниот договор

А1

Џафери не се откажува од етничка држава, Ахмети од охридскиот договор

Дневник

Ахмети не успеа да го разубеди Џафери

А1

А1 Утрински Дневник А1 Утрински Утрински Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Батлер: Многу ги почитувам и Ѓорчев и Груевски

Утрински - 26.04.2003

Амбасадорот на САД за изборот на нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ По информациите во "Дневник" дека во трката за нов лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, чии најсериозни кандидати се Марјан Ѓорчев и Никола Груеевски, наводно, "Груевски зад себе го имал американското лоби, додека земјите на ЕУ дискретно го ...

Сега може секој

Дневник

Уморен сум да бидам дежурен виновник

Вест

ВМРО-ДПМНЕ стои зад потписот на Рамковниот договор

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ: Георгиевски не се вози со службено возило

Утрински

Дневник Дневник Дневник А1 Дневник Вест Дневник А1

18 поврзани вести »

Вардар Ватростална го освои пехарот во македонскиот ракометен Kуп

А1 - 27.04.2003

Вардар Ватростална четврти пат го освои пехарот во македонскиот ракометен Kуп, со победата од 26:23 над најголемиот ривал Пелистер, во финалниот натпревар од завршниот турнир што се одржа викендов во Радовиш. Со триумфот во единаесетиот национален куп, шампионот Вардар Ватростална се израмни со ...

Вардар Ватростална е првиот финалист во ракометниот куп

А1

Велигденска ракометна фешта во Радовиш

Вест

Вечните ривали се острат за финалето

Утрински

Вардар В. и Пелистер МБ посакуваат трето меѓусебно финале

Дневник

Вест Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Дневник

15 поврзани вести »

Против мене се води диригирана кампања

Вест - 26.04.2003

ПРЕТСТЕДАТЕЛОТ ЖЕСТОКО ЈА БРАНЕШЕ ДОСТА ДИМОВСКА СО "НОТОРНИ ПРАВНИ АКСИОМИ" Носителите на највисоките јавни функции и понатаму се занимаваат самите со себеси и со политичката власт како своја прва и последна цел, притоа заборавајќи ги економските и социјалните проблеми, со што се о Претседателот ...

Се предлага одземање на дискреционото право на претседателот за помилување

Утрински

Морален далтонизам

Дневник

Трајковски не најде докази за кривична одговорност на Димовска

Дневник

Трајковски се обрати пред парламентарците

А1

А1 А1 Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Дневник

14 поврзани вести »

Г.Г Стефан: „Нека ни се честити и вековити денешните црковни празнувања“

А1 - 27.04.2003

„Нека ни се честити и вековити денешните црковни и национални празнувања. Тие не обврзуваат да живееме во светлината на Христовите заповеди, да растеме во секоја добродетел и благочестие и да носиме мир и љубов меѓу луѓето. Така исполнети со празничната благодет на воскресението, да се обновиме и ...

Свечена велигденска литургија во соборниoт храм „Свети Климент Охридски“

А1

Воскресението е светлина на светот и патоказ на животот

Утрински

Со воскресението се поразува космичката реалност на смртта

Утрински

Велигден е празник на љубовта и на обединувањето

Дневник

Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Утрински Дневник Утрински

13 поврзани вести »

Работнички Фершпед ја освои титулата во одбојкарското првенство

А1 - 26.04.2003

Работнички Фершпед ја потврди апсолутната доминација во македонската одбојка. Она што беше познато уште пред почетокот на првенството денеска е само официјализирано во Струмица. Новата двојна круна повторно без дилеми за резултатот.

Победа го дели Работнички Фершпед од нова титула

Вест

Работнички Ф. поведе со 2-0

Дневник

Сениорите в понеделник се собираат во Струмица

Дневник

Струмичани домаќини на шампионот

Вест

Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Вест

12 поврзани вести »

Трипартитните преговори во Пекинг во прекин

А1 - 25.04.2003

Северна Кореја денеска соопшти дека на преговорите со САД упатила „категоричен предлог“ за подобрување на односите со Вашингтон, но не се објаснува што содржел предлогот. Се уште нема одговор од Вашингтон. Претставници на САД, Северна Кореја и Кина во средата почнаа тридневни преговори за спорната ...

Северна Кореја никогаш не била цел на Буш

А1

Преговорите САД - Северна Кореја може да траат со години

Вест

Стартуваа преговорите САД - Северна Кореја

А1

Северна Кореја и САД на преговори во Кина

Вест

Утрински Утрински А1 Дневник А1 Утрински

11 поврзани вести »

МЗТ Скопје го совлада Фершпед Работнички на тртиот натпревар од полуфиналето на плеј - офот

А1 - 25.04.2003

МЗТ Скопје се избори барем за уште еден натпревар со Фершпед Работнички во полуфиналната серија од плеј - офот во кошаркарското првенство по вечерашниот триумф на третиот натпревар по кој намали на 2:1 во победи. 81:75 за МЗТ Скопје на вечерашната средба во салата Јане Сандански.

Вечното дерби обоено во сиво, струмичани блиску до историско финале

Вест

Слободните фрлања го решија скопското дерби

Дневник

Работнички и Поло Трејд се на чекор до финалето во кошаркарскиот плеј - оф

А1

Шампионот и струмични со предност пред МЗТ и Вардар

Вест

Дневник Вест Утрински Дневник А1 Вест

11 поврзани вести »