TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Започна евро сезоната за нашите ракометни претставници

А1 - 11.10.2003

Три наши екипи викендов ја отвораат евро-сезоната за македонскиот ракомет. Металург и Пелистер денеска како најава за утрешниот прв натпревар на Вардар Ватростална во Лигата на шампионите против германскиот гигант Магдебург. Куп ЕХФ, 2 коло Лига на шампионите, 1 ...

Вардар, Пелистер и Металург по првите победи

Вест

Ѓукиќ: Цврста одбрана и пеколот во Кале рецепт за успех против Германците

Утрински

Скопјани ја отвораат евросезоната

Дневник

"Гладијаторите" од Магдебург на жешкиот терен во "Кале"

Вест

Утрински Дневник А1 Дневник Вест Утрински

11 поврзани вести »

КМФ Скопје не се пласираше во втората фаза од УЕФА-фудсал Купот

А1 - 11.10.2003

Македонскиот првак во мал фудбал КМФ Скопје не успеа да се пласира во втората фаза по групи од УЕФА-фудсал Купот и покрај вечерашната победа од 7:0 над аутсајдерот Санта Колома од Андора. Македонскиот претставник заврши втор на квалификацискиот турнир во нашиот главен град, на кој првото место го ...

Скопјани ги матираа Чесите

Вест

Само чудо го носи КМФ Скопје во следната рунда

Дневник

Големиот респект кон Украинците го реши победник

Вест

Украинците непотребно преценети

Дневник

А1 А1 Дневник Вест Дневник

10 поврзани вести »

Изборите наместени за прорускиот кандидат

Утрински - 08.10.2003

Британскиот печат резервиран околу валидноста на чеченските избори Лондон - Претседателските избори во Чеченија "се наместени", со цел да победи прорускиот кандидат, пишува дел од британскиот печат во своите осврти на неделното гласање во оваа кавкаска република.

САД сметаат дека изборите во Чеченија не биле баш фер

Дневник

Изборите во Чеченија се наместени, тврди британскиот печат

А1

Московскиот човек Кадиров победи на изборите во Чеченија

Вест

Кадиров со помош на Алах и на Путин

Утрински

Дневник Канал5 Утрински Дневник

9 поврзани вести »

Тасева: „Владата не е решителна во борбата против корупцијата“

А1 - 12.10.2003

„Наш впечаток е дека Владата сепак не застана решително зад преземањето конкретни мерки кои ќе покажат одреден резултат во борбата против корупцијата. Се уште сме некаде во сферата на декларативното“, изјави претседателот на Државната комисија за борба против корупцијата Слаѓана Тасева во интервју ...

Антикорупцискиот рејтинг на Македонија за 2003 се должи на двегодишни истражувања

Утрински

Судството треба да загризе за корупцијата

Утрински

За корумпираните власти нема финансиска поддршка

Утрински

Високата корумпираност само збир на впечатоци

Дневник

Утрински Утрински А1 Канал5

9 поврзани вести »

ПДП тврди дека 5.000 лица се без државјанство поради бирократија

Утрински - 11.10.2003

Според пратеникот на просперитет, Исмет Рамадани >„Пет илјади лица кои живеат во Македонија и имаат стан или куќа со пријавена адреса, веќе десет години, поради опструкции и бирократизам, не можат да добијат државјански статус.

Владата кроела државјанства по мера на Европејците

Дневник

Владата заложник на државјанствата

Дневник

Предлогот за пет години за државјанство не помина

Утрински

Собраниска дебата за држaвјанство на странски лица

А1

Утрински Утрински А1

8 поврзани вести »

Оружјето ќе се собира со или без ДПА

Дневник - 10.10.2003

ОПЕРАТИВЕН ЦЕНТАР ЗА РАЗОРУЖУВАЊЕ Собирањето нелегално оружје ќе почне на 1 ноември на сите 123 собирни пункта, со или без членовите на ДПА што се во локалните комисии за собирање на нелегалното оружје. Сите граѓани на Македонија треба да покажат зрелост и да го прифатат разоружувањето како ...

Акцијата за доброволно предавање на оружјето ќе започне на 1 ноември и покрај најавениот бојкот на ДПА

Канал5

Опструкциите на ДПА се опасност за собирањето на оружјето

Утрински

За разоружувањето ќе се ангажираат дополнителен број помошници

Утрински

Со "калашников" не се брани охридскиот договор

Дневник

А1 А1 А1

8 поврзани вести »

Прилепските екипи за исклучување на струја имаат проблеми со граѓаните

А1 - 12.10.2003

Прилепските екипи за исклучување на струја покрај многуте пцовки и закани тие се соочуваат и со многу инциденти. На улицата „Цане Конањаре“ работник од Електро Прилеп бил спречен во намерата да ја исклучи струјата од како му се заканиле дека ќе го испрскаат со вода, а домаќинот земал дури и секира.

Пожар на далноводот Дуброво-Скопје

Утрински

Браќата не настрадале крадејќи струја

Дневник

ЕСМ ги обвинува загинатите Роми дека краделе струја

А1

Прекинот на струјата во Скопско и Кумановско предизвикан од пожар

А1

Вест Утрински Утрински

8 поврзани вести »

Факс-преписки меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ

А1 - 12.10.2003

СДСМ одговори позитивно на повикот од ВМРО ДПМНЕ партиските делегации да се сретнат и да разговараат за евроатлантската интеграција на Република Македонија. Владеачката партија го закажа состанокот за 14-ти октомври. Од ВМРО ДПМНЕ го поздравија одговорот на СДСМ, но соопштија дека раководството на ...

ВМРО-ДПМНЕ го поздрави позитивниот одговор на СДСМ

А1

СДСМ ја повикува ВМРО-ДПМНЕ заедно да ги смират средношколците

Утрински

Вратите на СДСМ отворени за ВМРО-ДПМНЕ

А1

Ќуркчиев: „Приоритет за разговор меѓу СДСМ и ДПМНЕ средношколските проблеми“

А1

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Рекордна шеста титула за Михаел Шумахер

А1 - 12.10.2003

Михаел Шумахер ја освои рекордната шеста титула во Формула 1 оставајки го зад себе легендарниот Хуан Мануел Фанџо. Денешниот бод освоен на трката за големата награда на Јапонија на која тирумфираше неговиот тимски партнер од Ферари, Рубенс Барикело, беше доволен за историскиот триумф.

Шумахер за рекордна шеста, Раиконен за својата прва титула

Утрински

Сузука го решава првакот во две конкуренции

Дневник

Раиконен: Ќе се борам до последниот свијок

Вест

Вилнев ќе мора да прифати помала плата

Дневник

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Американците бараат плац од 10 фудбалски игралишта за новата амбасада

Утрински - 11.10.2003

Амбасадата на САД во потрага по атрактивна локација во Скопје БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Претставниците на амбасадата на САД во Македонија се во потрага по нова локација за својата амбасада, откако пред речиси две години не успеаја да добијат шест хектари на Водно крај Скопје.

Помеѓу демократизацијата и демо(но)кратизацијата

Утрински

Над 500 штипјани заинтересирани за државно земјиште

Утрински

Визија за реалноста

Утрински

Листата на идни административци не е направена

Утрински

Утрински Утрински

7 поврзани вести »