TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Македонија и Словачка ќе ги зајакнат контактите на експертско ниво

Утрински - 08.10.2003

Средба Митрева - Шустер Скопје - Словачка е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО, преку споделување на искуствата со кои се стекна на својот пат кон евроатлантските интеграции. Ова е истакнато на вчерашната средба на министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, со ...

Словачка ќе и помогне на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

А1

Митрева нуди предлози за либерализација на визниот режим

Утрински

СРЕДБА НА МИТРЕВА СО ШЕФОТ НА СЛОВАЧКАТА ДИПЛОМАТИЈА

Канал5

Разговори за продлабочување на економската соработка со Словачка

Утрински
5 поврзани вести »

Нема тендери со нерегистрирани лекови

Утрински - 11.10.2003

По предлогот на Светска банка Од мисијата на Светска банка во земјава не може да се добие листата на државите во кои оваа меѓународна финансиска институција реализирала тендер за набавка на лекови по образецот што и се наметнува на Македонија.

Кредит за нерегистрирани лекови

Дневник

Светска банка бара укинување на сините картони

Вест

Светска банка предлага да се укинат сините здравствени картони

Утрински

Условена новата кредитна линија од Светската банка

Канал5
5 поврзани вести »

Албанската полиција издаде налог за апсење на Идаjет Беќири

А1 - 08.10.2003

Албанската полиција издаде налог за апсење на лидерот на албанската Партија на национално обединување, Идаjет Беќири, поради поврзаност со т.н АНА. „Во случај Беќири да биде уапсен во некоја друга земја ние ќе бараме негова екстрадиција“, изјави портпарлот на албанското обвинителство Ева Лондо.

Интерпол издаде потерница по Идает Беќири во 184 држави

Утрински

Албанија суди водач на АНА

Дневник

Интерпол потерница во 184 држави против Идајет Беќири

А1

Судски процес против политички претставник на АНА

А1
5 поврзани вести »

Парите се уште ги нема

Утрински - 10.10.2003

Завчерашната информација на претседателот на ФФМ Харалампие Хаџиристески дадена во хотелот Бест Вестерн за време на доделувањето на наградата на Балканска банка, според која сопственикот на ТВ правата на репрезентацијата германскиот "Спорт 5" чиј претставник за Македонија Слободан Вујчиќ, уплатил ...

Брацо префрли 250.000 евра

Вест

Хаџиристески: Вујчиќ ми потврди дека ги уплатил ветените пари

Утрински

ФФМ го губи трпението

Утрински

Слободан Вујчиќ ќе го затвори кредитот во Комерцијална банка

Утрински
5 поврзани вести »

Спојот на младост и искуство не носи на ЕП

Вест - 11.10.2003

Ракомет - Селекторот на сениорките Портној го објави списокот на играчи за престојните квалификации за ЕП 2004 Новиот селектор на женската сениорска репрезентација, Андреј Портној го објави списокот на ракометарки за престојните квалификации за пласман на Европското првенство во 2004 година, што од ...

Почнува враќањето на старите патеки

Утрински

Кометал ЃП и Еуростандард комплетно во репрезентацијата

Дневник

На женската ракометна репрезентација и претстои мисија за враќање кон врвот

А1

Колесник в понеделник добива пасош?

Дневник
5 поврзани вести »

На Попова Шапка наврнаа десетина сантиметри снег

Утрински - 10.10.2003

Студен бран ја зафати Македонија, ги спушти температурите и донесе снег Завчера Македонија ја зафати студен бран кој предизвика нагло опаѓање на температурите кои вчераутро во Крушево, Берово и во Лазарополе се спуштија до нулата.

Неколку планински врвови покриени со снег

А1

Снег во Хрватска и Босна

Вест

Снег ја покри Босна

Дневник

Снежна покривка во повеќе европски земји

А1
5 поврзани вести »

Англичаните допатуваа со срам во Истанбул, а сакаат да се вратат горди

Утрински - 11.10.2003

Вечерва се игра решавачкиот меч од нашата квалификациска група меѓу Турција и Англија Аферите со силување, како и одбивањето на дрога тестот од Рио Фердинанд, ја претворија гордоста на лавовите кои стојат изгравирани на дресовите на англиските репрезентативци во срам, со кој отпатуваа фудбалерите ...

Се зголемува тензијата пред мечот Турција - Англија

А1

Во Истанбул 5.000 полицајци, а ниту еден Англичанец

Утрински

Пресметката меѓу Турција и Англија ќе го реши директниот учесник на ЕУРО 2004

А1

Бојкот на англиските репрезентативци поради Рио?

Дневник
5 поврзани вести »

Светот продолжува да се лизга накај изопаченост-секс на 90-тите

Вест - 10.10.2003

СЕКСИ ЌОШЕ 1973 год. 21 годишна девојка од Салоника успешно помина на првата операција за траспланција на вагина, од нејзината мајка. По хируршкиот зафат, и мајката и ќерката добро напредувале. 1974 год. Првото светско пресадување на пенис.

Науката и сексот - историски пресврт во 19 век (2. дел)

Вест

Науката и сексот -историски пресврт во 90-тите

Вест

Историја на сексот во 19 век

Вест

Историски пресврт во сексот 2

Вест
5 поврзани вести »

Ограбено 16-момче во Скопје

Вест - 11.10.2003

Завчера околу 13 часот на улицата "15-Корпус" било ограбено 16-годишното момче А.Р. Според првичните сознанија на полицијата 4-5 непознати лица го обиколиле момчето и почнале да го тепаат. Тие му ја претресле облеката и бидејќи не нешле пари му го зеле само дискменот.

Со нож нападнато и ограбено 17-годишно момче

Вест

Ограбена жена, претепан ученик оти немал пари

Вест

Ограбени турски туристи додека уживале во панорамата на Скопје

Вест

Турци ограбени со калашникови пред "Панорама"

Дневник
5 поврзани вести »

Битолчани атакуваат на победа

Утрински - 11.10.2003

Во 2. коло од КПК, вечерва во Холандија играат Де Грот и Пелистер МБ. ТИХОМИР ГРУЕВСКИ БИТОЛА. Вечерва во холандскиот град Емен во рамките на второто коло од Купот на победниците на куповите во ракомет се среќаваат домашниот Де Грот и битолски Пелистер.

Внимателно против непознатиот тим од Холандија

Дневник

"Црвено-црните" фуриозно против Пелистер

Вест

Второто полувреме кобно за битолчани

Утрински

Вардар неубедлив и покрај победата

Дневник
5 поврзани вести »