TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Охрид му должи 16 годишни општински буџети на „Гранит“

А1 - 10.10.2003

Дали со банкротот на општината градежната фирма „Гранит“ ќе стане газда на голем дел од Охрид, се прашуваат граѓаните кои се револтирани од најновите информации за презадолженоста на локалната самоуправа, која има неподмирен долг кон ова претпријатие од над 7 милиони евра или 16 годишни општински ...

„Гранит" нема да му го прости долгот на Охрид

Утрински

"Гранит" со камати ќе го банкротира Охрид

Дневник

Охридската општина го потрошила буџетот за наредните 17 години

Утрински
4 поврзани вести »

Апс за Бреза и Чакала без конкретни рокови

А1 - 11.10.2003

Во полициските акции роковите не може да се определат, изјави денеска министерот за внатрешни работи Хари Костов, откако помина еден месец од неговата наредба до најблиските соработници од МВР, кои во тој рок требаше да направат акција за апсење на Авдиљ Јакупи - Чакала и Хамди Бајрамовски - Бреза.

Помина рокот за Чакала и Бреза

Утрински

Опозицијата бара оставка од Хари Костов

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ: Измина рокот за апсење на Чакала и Бреза

А1
4 поврзани вести »

Македонија бара место меѓу првите десет

Вест - 11.10.2003

ШАХ - ЕКИПНОТО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Нашите шаховски репрезентации во машка и женска конкуренција ќе бидат дел од екипното Европско првенство во шах, што се одржува во Пловдив, Бугарија, каде ќе се обидат да ги потврдат одличните резултати, остварени на Олимпијадите.

Шахистите на ЕП по потврда на квалитетот

Дневник

Во Пловдив почнува Европското првенство во шах

А1

Шанса за поправен испит на Македонците

Дневник
4 поврзани вести »

Трактор нагази на мина во скопско, совозачот повреден

Вест - 07.10.2003

Во неделата во 15,40 часот во месноста Задол во атарот на скопското село Грачани трактор нагазил на мина. Мината експлодирала при што бил повреден 27-годишниот С.А. од Кондово. Тој бил сопатник на тракторот, а возачот Ф.Е. поминал без повреди. Двајцата, со тракторот пренесувале дрва.

Нагазна мина поставена кај Кондово повреди патник на трактор

Утрински

Трактор згазил антиперсонална мина

Дневник

Трактор нагазил на мина кај Чашка

А1
4 поврзани вести »

Северна Кореја ја исклучи Јапонија од нуклеарните преговори

Вест - 08.10.2003

ПЈОНГЈАНГ, 8 октомври (АП) - "Јапонија во преговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја ги вклучува и билатералните преговори и поради тоа го изгуби значењто на достоен партнер во дијалогот", соопшти вчера министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Пјонгјанг бара Јапонија да биде исклучена

Утрински

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ГРАДИ НУКЛЕАРЕН РЕАКТОР СО МОЌНОСТ ОД 50 МЕГАВАТИ

Канал5

Северна Кореја повторно започна изградба на нуклеарен реактор

А1
4 поврзани вести »

Честитки од Трајковски и Црвенковски по повод 11 Октомври

А1 - 10.10.2003

Претседателот Борис Трајковски и премиерот Бранко Црвенковски упатија честитки до македонските граѓани по повод Денот на вооруженото востание - 11 Октомври. Во честитиките тие им посакуваат на своите граѓани просперитет, подобра иднина и лична среќа.

Промоција на златници и Гала оперски концерт за 11 Октомври

Вест

Промоција на новите монети на НБРМ и Гала оперски концерт

Утрински

Нови златни монети со ликови на македонски дејци

Дневник
4 поврзани вести »

Џенес против префрлање на универзитетот во „Тетово табак“

А1 - 12.10.2003

Студентите од Организацијата „Студентски март“ при Тетовскиот универзитет знаат што е најдобро за нив, а ние, како меѓунаодна зедница, сакаме да спречиме секакаво префрлање на студентите и институции во зградата на „Тетово - табак“, изјави во Гостивар Крег Џенес амбасадор на ОБСЕ во Македонија по ...

"Тетово-табак" Жртвено јагне на политиката

Утрински

Заткулисни игри за сопственоста над "Тетово-табак"

Утрински

Урната старата железничка станица во тетовскиот Монопол

Утрински
4 поврзани вести »

Кривични пријави против управителот и сопственикот на Газела 2001

Канал5 - 09.10.2003

Вработените од АД ”Газела” во стечај сметаат дека ги исполнуваат условите да бидат ставени на листата на претпријатијата-загубари и бараат Владата да донесе одлука за ова што поскоро со цел да се реши статусот на фабриката и да им бидат подмирени заостана Вработените од АД ”Газела” во стечај ...

Работниците од „Газела“ поднесоа кривични пријави против Дос и Ковачев

А1

Мостот "Газела" готов годинава

Вест

Мостот "Газела" готов до Нова година

Дневник
4 поврзани вести »

Фатени силувачите на ученикот

Дневник - 08.10.2003

БИТОЛА Полицијата ги уапси тројцата силувачи на третоодделенецот од училиштето "Стив Наумов" во Битола. Станува збор за средношколци на 15-годишна возраст и против нив е покрената кривична пријава. Деветгодишното момче што во четвртокот беше силувано од тројца средношколци наводно признало пред ...

Осмоодделенци се обиделе да силуваат момче во Битола

А1

Малолетници силувале 9 годишно дете во Битола

Вест

Средношколци силувале деветгодишно момче во Битола?

Дневник
4 поврзани вести »

Болеста на второобвинетиот Ѓорговски ќе ја преиспитува судски вештак

Вест - 11.10.2003

ОСМО ОДЛОЖУВАЊЕ НА СУДСКИОТ ПРОЦЕС ЗА СЛУЧАЈОТ "ВИЛА НА ВОДНО" Основниот суд 1 во Скопје го продолжи судскиот процес против Татјана Митровска, ексдиректорка на скопскиот катастар и уште петмина обвинети за злоупотреба на службената должност, кои лани фалсификуваа документи за изградба на вила на ...

Обвинетиот Ѓорговски не се појави во судница, бил болен

Вест

Случајот "Катастар" одложен

Дневник

Одложено судењето на „катастарската шесторка“

А1
4 поврзани вести »