TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Опозицијата вели дека власта работи во полза на ДУИ

Дневник - 11.11.2003

ЗАКОН ЗА ДРЖАВЈАНСТВО Опозицијата и понатаму инсистира прво да се објават резултатите од пописот, па тогаш да се оди на измени во законот Опозицијата не е задоволна само од најавата дека Владата нема да ги избрише Македонците што живеат надвор од земјава од новиот закон за државјанство и бара ...

Државјанство ќе добијат сите Македонци по потекло

Утрински

Државјанство по осум години престој

Дневник
3 поврзани вести »

Две момчиња избодени со нож

Дневник - 12.11.2003

ПО ПЕЛИВАНСКИ ДУЕЛ ВО СТРУМИЦА Две момчиња од Струмица биле тешко повредени од удари со нож, зададени од врсник во групна тепачка на раскрсницата од улиците "5 Ноември" и улицата "Крушевска Република" во Струмица. Струмичанецот Г.П. (21) вооружен со нож со неколку убоди во гради го повредил Т.Б.

Четворица прободени со нож поради банална сообраќајка

Вест

Четворица кумановци ранети со нож

Дневник
3 поврзани вести »

Русомир Богдановски напиша текст врз "Сатирикон"

Вест - 14.11.2003

ЗА ПРЕМИЕРАТА ВО ПРИЛЕПСКОТ ТЕАТАР Режијата е на младиот Кирил Петрески, а античкиот текст има своја нова приказна сместена во Македонија со шмек од Римското време Вечерва ( 19.30 часот) во Прилепскиот театар премиерно ќе биде изведена претставата "Сатирикон", поднасловена како Големата гозба, за ...

Премиера на "Сатирикон"

Утрински

Премиера на "Сатирикон", во режија на Кирил Петрески

Дневник
3 поврзани вести »

Изложба на графики на Димче Николов

Вест - 14.11.2003

ДЕНЕС ВО БИТОЛА Денес, во малата сала на Завод и музеј во Битола, во 11 часот ќе биде отворена изложба на графики на Димче Николов. Изложбата ќе ја отвори Димитар Миладинов, професор по графика на Факултетот за ликовни уметности во Скопје.

ИЗЛОЖБИ ВО КИЦ

Вест

Графики, детско ликовно творештво, фотографии

Утрински
3 поврзани вести »

Шеварандsе предупреди на граѓанска војна во Грузија

Вест - 15.11.2003

ТБИЛИСИ, 15 номеври (АП) - Претседателот на Грузија Едуард Шеварнадsе вчера предупреди од избувнување на граѓанска војна во земјата и го повика населението да остане мирно за да не се влошат состојбите во зем ТБИЛИСИ, 15 номеври (АП) - Претседателот на Грузија Едуард Шеварнадsе вчера предупреди од ...

Грузиската опозиција со ултиматум до Шеврнадзе

А1

Опозицијата во Грузија најавува натамошни протести

Канал5
3 поврзани вести »

Во 65 отсто од институциите средствата незаконски се трошеле

Утрински - 12.11.2003

Според извештајот на Државниот завод за ревизија Според извештајот на Државниот завод за ревизија во 2001 година, кај 65 отсто од институциите во кои е извршена ревизија било констатирано незаконско и ненаменско трошење на средствата, додека институциите во кои не се констатирани неправилности во ...

Денеска се расправаше за извештајот на заводот за ревизија

А1

Доставени доказите за направениот криминал во МВР

А1
3 поврзани вести »

За 30 екоавтобуси 300.000 евра

Дневник - 13.11.2003

ЈСП "СКОПЈЕ" ЈСП "Скопје" ќе добие 300.000 евра за да преправи 30 автобуси да возат на природен гас наместо на нафта. Градските власти и Министерството за животна средина потпишале протокол за соработка, со кој ќе се префрлат пари од Локалниот акциски еколошки план (ЛЕАП) за оваа намена.

За 30 екоавтобуси 300.000 евра

Вест

Најголемите "трујачи" на посебни линии

Дневник
3 поврзани вести »

Бруцошите ќе полагаат испит на хуманоста

Вест - 14.11.2003

КРВОДАРИТЕЛСКА КАМПАЊА Републичкиот завод за трансфузиологија, во соработка со Црвениот крст на Македонија, започна нова кампања за унапредување на доброволното крводарување меѓу студентите. Кампањата започна со завчерашната акција за крводарување во хотелот "Панорама" во Скопје каде што крв ...

Испитот на хуманоста прв испит на бруцошите

А1

Бруцошите на Водно

Дневник
3 поврзани вести »

Владата избра опрема наместо пари

Утрински - 14.11.2003

Одредени модалитетите како ќе се враќа рускиот долг спрема Македонија Клириншкиот долг што Руската Федерација го има спрема Македонија од 60,56 милиони долари ќе се намири во опрема за подигање на капацитетот на агрегатите и јагленокопот на РЕК "Битола", изградба на гасоводниот прстен околу Скопје, ...

Србија ќе го искористи клириншкиот долг за реконструкција за Ѓердап

Утрински

СЦГ и Русија преговараат за отплата на клириншкиот долг

Утрински
3 поврзани вести »

Во ЕУ не се стасува со фотелја на тркалца

Дневник - 15.11.2003

Интервју - Радмила Шеќеринска, потпретседателка на Владата Вицепремиерката задолжена за секторот евроинтеграции изминатиот период го "троши" во дипломатска офанзива во големите административни лавиринти на ЕУ во Брисел. Свесна е дека апликацијата за членство во ЕУ е крупен залак за Република ...

Апликацијата не е обична свиткана молба

Дневник

Не се соопштува терминот за апликација во ЕУ

А1
3 поврзани вести »