TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Светска банка им одзема на пациентите право на избор на лек

Утрински - 14.11.2003

Трибината на „Утрински весник" отвори многу прашања кои го засегаат обичниот човек РИСТЕ НЕДАНОВСКИ Доколку во Меморандумот што го спакува Светска банка не се направат корекции, на пациентите ќе им се одземе правото да го избираат лекот што им следува по основа на осигурувањето.

Кој не бере ум, избира бери-бери

Дневник

Со меѓународен тендер ќе ни се случи Чернобил во здравството

Вест

Никој нема мандат да експериментира со националното здравје

Утрински

Тендерот со нерегистрирани лекови е како Чернобил

Дневник

Канал5 А1 Вест Утрински Канал5

10 поврзани вести »

Вниманието насочено против трите пресуди на новинарите

А1 - 15.11.2003

Неделава што изминува вниманието на јавноста беше насочено кон трите судски пресуди што ги заработија новинарите Крамарска, Антоновски и Маркозанов. 100.000 денари за Антоновски, 20.000 за Крамарска и условно една година или два месеци затвор за Маркозанов се изречените казни.

Уште еден осуден новинар

А1

Крамарска не кажала лага за Андов

Утрински

Кривичарите изненадени од експедитивноста на судовите

Утрински

Пресудите се притисok врз медиумите

Дневник

А1 Утрински Канал5 А1 Утрински

10 поврзани вести »

ВМРО -ДПМНЕ ќе побара враќање на веронауката

Утрински - 14.11.2003

ИНИЦИЈАТИВА Скопје - Партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе достави до Собранието предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за основно образование со цел повторно воведување веронаука во образовниот систем. Предлогот ќе биде доставен во рок од седум до десет дена, соопшти ...

ДПМНЕ против укинување на веронаука во образованието

А1

Веронауката да се врати во училиштата

Дневник

ВМРО ДПМНЕ е против укинување на веронауката

А1

Атака врз правото на слободно верско изразување

Утрински

Дневник Канал5 А1 Канал5

9 поврзани вести »

Самитот во Истанбул - јасна порака за членство во НАТО

Утрински - 15.11.2003

Очекувања на шефот на дипломатијата, Илинка Митрева Илинка Митрева Вашингтон - Министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, очекува самитот на НАТО во Истанбул да даде јасна политичка порака за членство на Македонија во НАТО.

Кој пат води во Европа?

Дневник

МИНИСТЕРКАТА ИЛИНКА МИТРЕВА ВО ПОСЕТА НА САД

Канал5

Државниот врв не пресече за апликацијата

Утрински

Македонија ја сака ЕУ, но не знае кога да # каже

Дневник

Канал5 Утрински Дневник Канал5

9 поврзани вести »

Повлекувањето од Газа е единствен услов за мир со Палестинците

Утрински - 15.11.2003

Поранешни шефови на израелската безбедност тврдат ЕРУСАЛИМ - Четворица поранешни шефови на израелската Шин-бет служба за безбедност вчера излегоа со предупредување дека ќе се случи катастрофа ако не се постигне мировен договор со Палестинците, што е невообичаено дрска критика за владиното ...

Шарон и Абу Ала ќе се сретнат за 10 дена

Вест

Палестина доби ова влада

Вест

Израел треба да живее во мир

Утрински

Избран новиот палестински кабинет

Канал5

Вест Канал5 А1 Вест

9 поврзани вести »

Власта ја бојкотира "Окта"

Вест - 15.11.2003

РАФИНЕРИЈАТА ЈА ПУШТИ ВО УПОТРЕБА ПОСТРОЈКАТА ЗА ХИДРОДЕСУЛФУРИЗАЦИЈА Лентата на новата постројка ја пресече претседателот на Бордот на грчкиот нафташ "Хеленик петролеум" Јоргос Мораитис, иако, според програмата, беше најавено дека тоа ќе го стори заменик -министерот за еколог "Окта" вчера свечено ...

Во ОКТА проработи погонот за еколошки горива

Утрински

Горива според европски еколошки стандарди

Дневник

ОКТА ќе произведува горива по европски стандарди

А1

Македонија дури догодина ќе добие 20 отсто од нафтоводот

Вест

Утрински Утрински Утрински А1

9 поврзани вести »

Тендерот за ФАС продолжува, а протести нема да има

Утрински - 13.11.2003

ДОГОВОР Откако во понеделникот решија да не протестираат поради неволните услови дадени во тендерот за продажба, фасовци завчера имаа средба со новиот министер за економија, Стевче Јакимовски. На средбата меѓу членовите на Синдикатот на ФАС и стечајниот управник, Симон Михајловски, било разговарано ...

Германци и Британци фрлиле око на ФАС

Дневник

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР МЕЃУ МИНИСТЕРОТ ЈАКИМОВСКИ И СИНДИКАТОТ НА ФАС

Канал5

Синдикатот на „Фас“ реши да нема протести

А1

Фасовци денеска на преговори во Министерството за економија

Утрински

А1 Утрински Канал5

8 поврзани вести »

Рударите бараат одговорност за луѓето што го довеле "Бучим" во тешка состојба

Утрински - 15.11.2003

По заминувањето во стечај на единствениот рудник за бакар во Македонија Иван Бојаџиски РАДОВИШ - Стотина вработени во рудникот за бакар "Бучим", кај Радовиш, вчера бараа објаснување за својата натамошна судбина по одењето во стечај на овој единствен рудник за бакар и злато во нашава држава.

"Бучим" во стечај

Вест

„Бучим“ во стечај

А1

Отпуштени 40 работници од „Бучим“

А1

Бучимци го нападнаа и ограбија правниот застапник на "Сенкорп Бучим"

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

ИХФ и дозволи на Бујанова да игра за Македонија

Вест - 15.11.2003

РАКОМЕТ - ПОВОЛНИ ВЕСТИ ЗА СЕЛЕКТОРОТ ПОРТНОЈ Меѓународната ракометна федерација и дозволи на Русинката со македонски пасош Олга Бујанова да настапува за нашата репрезентација на претстојниот квалификациски турнир во Сиракуза за ЕП 2004.

Бујанова може да настапува за Македонија

Утрински

Олга Бујанова ќе игра за националната ракометна репрезентација

А1

Во "Кале" идеално - само да имаше вода и греење

Вест

Русите дадоа амин за играњето на Бујанова за Македонија

А1

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Македонија може да го скрати патот до Европа

Утрински - 15.11.2003

Посета на претседателот на Република Македонија на Сојузна Република Германија БЕРЛИН - Македонија може да го скрати патот до ЕУ и до НАТО, а за тоа ќе добие секаква поддршка од Сојузна Република Германија. Заеднички тимови на министерствата за надворешни работи треба да ги претресат сите прашања ...

Германците се почесто се разведуваат

Дневник

Трајковски се сретна со Шредер

А1

Скопје очекува силна поддршка од Берлин

Утрински

Трајковски во Берлин по поддршка за ЕУ

Дневник

Вест Канал5

7 поврзани вести »