TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Муслиу: „УНМИК работи по желбите на Белград“

А1 - 13.11.2003

Поранешниот командант на вооружените Албанци од јужна Србија, ОВПМБ, Јонуз Муслиу, ја обвини српската влада за завера во врска со вчерашното апсење на еден од командантите на ОВПМБ, извршено во Гњилане од страна на УНМИК. Муслиу во изјава за белградската агенција Фонет рече дека бил „шокиран“ од ...

Уапсен Сами Аземи - еден од основачите на ОВПМБ

Вест

Уапсен командант на ОВПМБ

Дневник

Во Косово уапсен еден од основачите на т.н ОВПМБ

А1

ВО КОСОВО УАПСЕН ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА Т.Н. ОВПМБ

Канал5
5 поврзани вести »

Муса Џафери предвидува судир меѓу централната и локалната власт

Утрински - 12.11.2003

Се подготвува закон за управување со кризи Борис Георгиевски >„Најреална причина за предизвикување внатрешна криза во Македонија се меѓуетничките односи, но во иднина можна причина за криза може да биде и евентуалниот судир меѓу централната и локалната власт, во зависност од тоа како ќе бидат ...

ПОТРЕБНО Е ДОНЕСУВАЊЕ ЗАКОН ЗА УПРАВУВАЊЕ СО КРИЗИ

Канал5

Потребно е донесување на закон за управување со кризи

А1

Дебата за предлог законот за управување со кризи

А1

Дефиниран нов начин за управање со кризи во државниот систем

А1
5 поврзани вести »

Хелсиншки останува на тврдењето дека Пауновски е осуден без докази

Утрински - 15.11.2003

Најчевска и забележува на судската власт дека се поставува надвор од контролата на граѓаните Гордана Дувњак Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека отвореното писмо што до него го упати Здружението на судиите содржи квалификации без никакво образложение и во него не ...

И судиите бараат помош од Хелсиншки

Дневник

Хелсиншкиот комитет ги отфрла критиките на судиите

А1

Судот даде налог полицијата да го уапси Пауновски

Утрински

МВР чека судски налог за потерница по Љубен Пауновски

Утрински
5 поврзани вести »

Агаси и Федерер ќе играат во финалето на АТП Мастерс

А1 - 16.11.2003

Ветеранот Андре Агаси и sвездата во доаѓање Роже Федерер ќе играат во финалето на завршниот АТП Мастерс сезонава во Хјустон. Агаси во полуфиналната пресметка го совлада Рајнер Шитлер, а Швајцарецот славеше против новиот број еден во светот Енди Родик.

Родик ќе биде број еден светски рекет во 2003

Утрински

Агаси му помогна на Родик да биде број 1

Дневник

Родик блескаше против Моја

Дневник

Агаси задоволен и покрај поразот

Дневник
5 поврзани вести »

Неметали со максимални девет победи по првиот круг

Вест - 14.11.2003

Кошарка - Прва лига Не можеше сам против Неметали. - Богоев (Поло Трејд) ПОЛОТРЕЈД - НЕМАТАЛИ ОГРАЖДЕН 76:102 (18:19; 32:25; 10:31; 16:27) Струмица. - Сала "Парк". Гледачи: 2.500. Судии: Мицевски и Митревски од Скопје. ПОЛОТРЕЈД: Богоев 18, Петков 6, Стојанов 1, Панов, Николов, Цветков 3, Ковачевиќ ...

Неметали немилосрден и со сограѓаните

Дневник

Денеска коло во знак на струмичкото дерби

Дневник

Сензационална победа на Центар над "шпедитерите"

Вест

Центар во фокусот на вниманието

Дневник
5 поврзани вести »

Рудниците „Саса“ со пријави до екс претседателите на управните одбори

А1 - 16.11.2003

Рудниците „Саса“ во стечај изготвија 4 кривични пријави против поранешни претседатели на управни одбори, генерален директор и претседател на синдикат за злоупотреба на службена должност и овластување. Приложениот материјал пред органите на прогонот би требало да докаже дали рударите, кои во ...

Тендери за „Саса", „Тораница", „Злетово" и за брендовите на НИП „Нова Македонија"

Утрински

„Саса“, „Тораница“ и „Злетово“ од денеска на меѓународен тендер

А1

ТЕНДЕРИ ЗА “САСА”, “ТОРАНИЦА”, “ЗЛЕТОВО” И ЗА БРЕНДОВИТЕ НА НИП”НОВА МАКЕДОНИЈА”

Канал5

Рудниците ќе затрупаат три града

Дневник
5 поврзани вести »

Доаѓа Барселона!

Вест - 15.11.2003

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Во рамките на четвртото коло од Лигата на шампионите Вардар Ватростална утре ќе го нагости супертимот на Барселона, која во последните десет години палеше и жареше низ Европа. Со тимот што го има сезонава, Ба Во рамките на четвртото коло од Лигата на шампионите Вардар ...

Михајловски: Хаваријата од првиот меч нема да се повтори

Утрински

Вардар и Металург на врвот

Дневник

Ракомет: Вардар В се подготвува да и пружи отпор на Барселона

А1

Вардар Ватростална славеше над Југ

А1
5 поврзани вести »

Приведени тројца осомничени за нападите во турските синагоги

А1 - 16.11.2003

Полицијата во Истанбул приведе тројца осомничени, меѓу кои и една жена, за вчерашните напади врз двете синагоги во Истанбул, при што загинаа 23 лица, а 300 се повредени, јавуваат турските медиуми. Полицијата не го открива нивниот идентитет и национална припадност.

ИСТАНБУЛ-ДЕН ПОТОА

Канал5

Израел повикува на борба против злото

А1

23 загинати во самоубиствени напади во Истанбул

А1

ИСТАНБУЛ-БОМБИ ПРЕД ДВЕ СИНАГОГИ

Канал5
5 поврзани вести »

Грузија на раб на граѓанска војна поради протестите

Утрински - 15.11.2003

Претседател Едуард Шеварднаѕе предупреди ТБИЛИСИ - Грузискиот претседател Едуард Шеварднаѕе предупреди дека земјата се наоѓа на работ на граѓанска војна, додека илјадници цивили се подготвуваат за протести во Тбилиси. Во телевизиското обраќање претседателот ги повика опозициските групи да избегнат ...

Шеварднаѕе не се плаши од пуч

Дневник

Опозицијата ќе продолжи со протестите за оставка на Шеварднаѕе

Утрински

Нема отстапки од барањето Шеварднаѕе да замине

Утрински
4 поврзани вести »

Македонија, Албанија и Грција во воен сојуз

Дневник - 11.11.2003

во костур договор на министрите за одбрана Новиот воен сојуз е грчки клуч за влегување на соседите во НАТО Минијатурен воен сојуз меѓу Македонија, Албанија и Грција под покровителство на САД беше формиран вчера во градот Костур на трилатералната средба на министрите на за одбрана на земјите-членки ...

Средба Бучковски, Мајко и Папантониу во Костур

А1

Трилатерална средба на Бучковски, Папантониу и Мајко во Костур

Утрински

НА ТРИЛАТЕРАЛНАТА СРЕДБА ВО КОСТУР ДОГОВОРЕНО ФОРМИРАЊЕ МИНИКОЛЕКТИВЕН БЕЗБЕДНОСЕН СИСТЕМ

Канал5
4 поврзани вести »