TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Цената на лебот мора да се зголеми, велат мелничките комбинати

А1 - 16.11.2003

Цената на лебот мора да се зголеми, не само поради зголемената цена на увозната пченица, туку и поради тоа што и сегашната е многу ниска и далеку под реалното ниво. Вака коментираат мелничките комбинати од внатрешноста на земјата, освен од Скопје.Според нивните изјави поради конкуренцијата со ...

Лебот не поскапува до Нова година, потоа ќе се види

Утрински

Лебот со нови цени

А1

Цената на лебот може да се покачи и до 50%

А1
4 поврзани вести »

За секое првородено дете државата ќе одвои по три илјади денари

Утрински - 12.11.2003

Манасиевски ги презентираше измените на Законот за детска заштита Скопје - Министерството за труд и социјална политика за секое првородено дете на семејството ќе му обезбеди 3.000 денари во готово, наместо како досега, бејби-пакет вреден 1.500 денари.

Наместо досегашниот пакет по 3.000 денари за новороденче

Дневник

ЗА СЕКОЕ ПРВОРОДЕНО ДЕТЕ ПО ТРИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ

Канал5

За секое првородено дете по 3.000 денари

А1
4 поврзани вести »

Не апсењето на Поштар за Црвенковски, не е толку важно

А1 - 15.11.2003

Премиерот Бранко Црвенковски пред неколку дена од Романија порача дека нема место во Македонија каде полицијата не може да влезе. МВР вчера влезе во Булачани и се обиде да го уапси Диме Ицковски Поштар обвинет за тешки кражби. Но излезе со празни раце.

Поштарот од потерницата и побегна на полицијата

Вест

Бркаа лав, фатија магла

Дневник

Неуспешен обид за апсење на Диме Поштар

А1
4 поврзани вести »

Македонија е на прагот на најсложената реформа во културата

Утрински - 15.11.2003

Вчера во "Холидеј ин" презентиран Националниот извештај за културната политика во земјава Сунчица Уневска "Сакам да потенцирам дека изготвувањето на Националниот извештај не значеше само реализирање на една заостаната обврска на Министерството за култура спрема Советот на Европа.

Национална дебата за културната политика во Македонија

Утрински

Национална дебата за културната политика

Дневник

ЕУ бара построги критериуми за културните проекти

А1
4 поврзани вести »

Поблиска комуникација на избирачите со пратениците

Утрински - 13.11.2003

Власта и опозицијата отворија канцеларии за граѓаните Во скопската Општина Карпош почна да функционира Канцеларија за комуникација на граѓаните со пратениците од Изборна единица 1 од коалицијата "За Македонија заедно". Граѓаните ќе можат да имаат контакти секојдневно од 11 до 14 часот со ...

Отворени канцеларии за контакт со пратениците во Изборните единици 1 и 2

Канал5

ДПМНЕ отвора канцеларии за комуникација со граѓаните

А1

Пратениците ќе комуницираат со граѓаните преку општински канцеларии

Утрински
4 поврзани вести »

Ветеринарната управа напролет ќе го обележува крупниот добиток

Вест - 13.11.2003

СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ПОЧНУВА ПОПИСОТ НА ОДГЛЕДУВАЧИ НА ГОВЕДА По регистрацијата и обележувањето, секое животно ќе добие пасош во кој ќе се бележи секое негово движење, што ќе ја олесни контролата и заштитата од болести и ќе се минимализира нелегалната трговија со живо Ветеринарната управа од следната ...

Систем за обележување на говедата

Утрински

Од идната недела, специјално обучени ветеринарни работници ќе почнат со попишување на сите говеда во земјава.

Канал5

Воведување на систем за обележување на говедата

А1
4 поврзани вести »

Суперлигата отсега со 11 екипи

Вест - 14.11.2003

СТРУМИЦА И ОФИЦИЈАЛНО ВО "АУТ" Струмица го официјализираше своето истапување од машката ракометна Суперлига откако со факс ја извести нашата ракометна федерација дека поради незавидната финансиска состојба не е во можност да го доигра остатокот од тековната сезона.

Нема пари за патики - нема играње во првенството

Вест

Струмица се откажа од Суперлигата

Дневник

Струмица пред колапс

Вест
4 поврзани вести »

Суперот се продава по 51 денар за литар

Утрински - 11.11.2003

Од синоќа на полноќ Цените на нафтените деривати од синоќа на полноќ поевтинија во просек за 2,61 отсто, односно за еден денар по литар.Согласно одлуката што Владата ја донесе вчера, супер горивото од 98 октани, ќе се продава за 51 денар, а безоловниот бензин ќе чини 48 денари за литар.

Бензините поевтини за денар

Дневник

НАФТЕНИТЕ ДЕРИВАТИ ПОЕВТИНИ ВО ПРОСЕК ЗА ЕДЕН ДЕНАР

Канал5

Горивото поевтинува за 1 денар

А1
4 поврзани вести »

Трафиките од утре на барабан

Дневник - 13.11.2003

ПРОДАЖБА НА НИП "НОВА МАКЕДОНИЈА" Странските консултанти вчера го објавија тендерот за продажба на брендовите на издавачката куќа "Нова Македонија", според кој дневните, неделните и детските изданија се продаваат во десет пакети.

Објавени тендерите за продажба НИП „Нова Македонија“

А1

Брендовите за инвеститори со визија

Дневник

Отфрлен предлогот за продажба на брендовите

Дневник
4 поврзани вести »

Свечено доделени наградите "13 ноември"

Утрински - 13.11.2003

Вчера во Сојузот на спортови на град Скопје Денес Сојузот на спортови на град Скопје свечено беа врачени наградите 13-ти ноември, на заслужни спортисти, тренер, екипа, спортски работници, педагог и ветерани за животно дело во спортот.

"Кајакарот" Бучко - најспортски работник во Скопје

Вест

Вели Мумин - најдобар спортист

Дневник

Сојузот на спортови на Скопје ги објави добитниците на 13-те ноемвриски награди

А1
4 поврзани вести »