TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-10 до 2003-11-16

Блокиран меѓународниот воз Солун - Белград

Вест - 13.11.2003

ШТРАЈК НА ФАБРИКАТА ЗА ШИНСКИ ВОЗИЛА "ВЕЛЕС" Вработените во Фабриката за шински возила "Велес" вчера го блокираа меѓународниот воз Солун - Белград. Тие штрајкуваа неколку часа на железничката станица во Велес, а 10-минутната блокада на меѓународниот патнички воз ќе продолжеше доколку не ...

Велешки работници ја блокираа железничката пруга

Утрински

Жив ѕид го сопре возот од Солун

Дневник

Протестет во фабриката за шински возила „Колска“

А1
4 поврзани вести »

"Утрински весник" е најквалитетен, најобјективен и најверодостоен весник

Утрински - 14.11.2003

Брима-Галуп - 2003: Истражување на јавното мислење за печатените медиуми во Република Македонија "Утрински весник" е најквалитетен, најобјективен и најверодостоен дневен весник во 2003 година во Република Македонија. Вака го оцениле читателите нашиот весник во големото теренско истражување на ...

"Дневник" најчитан и со најголема доверба

Дневник

Највисока оценка за ВЕСТ во 2003

Вест

Читателите им веруваат на македонските весници и списанија

Утрински
4 поврзани вести »

Изложба на македонската современа керамика

Утрински - 13.11.2003

Арт-салон на Скопскиот саем Вечерва во 19 часот, во Арт салонот на Скопскиот саем, заменик министерката Мелпомени Корнети ќе ја отвори изложбата "Македонска современа керамика", чиј организатор е Здружението на керамичари на Македонија ИСКОН.

Одблизу со јапонската керамика

Дневник

Изложба на јапонската керамика

Вест

Дела од традиционална јапонска керамика

Дневник
4 поврзани вести »

Скопје и Белград стојат зад пишувањето на "Шпигел"

Утрински - 13.11.2003

Според грчкиот весник "То вима" Атина - Кругови во Скопје и во Белград стојат зад пишувањето на германскиот "Шпигел" за наводно албанско востание во северна Грција и припојување на тој дел кон голема Албанија со цел да ги минираат односите меѓу Атина и Тирана и да ја вовлечат Грција во проблеми со ...

Балканот е Замор ен од "албанската кауза"

Утрински

Чемерија е нов големоалбански пробен балон?!

Утрински

Албанците подготвуваат востание во Северна Грција

Утрински
4 поврзани вести »

Сватовите нека не се веселат предвреме вели Тозија

Вест - 12.11.2003

ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА На гласините дека во смените на Владата на луѓе од вториот ешалон ќе падне и државниот секретар во Министерството за култура Горјан Тозија вчера за "Вест" изјави: "Сватовиоте нека не се радуваат пред време.

Тозија епизодист во вестерн-шпагети

Дневник

Тозија паѓа поради Илинден?

Дневник

Најавена смена на вториот ешалон на власта

А1
4 поврзани вести »

На местото на првиот судија Марјан Стојоски, Огнен Герасимовски

Утрински - 15.11.2003

Очекувани решенија на седницата на Управниот одбор на КФМ Досегашниот прв човек на судиската комисија при кошаркарската федерација на Македонија Марјан Стојоски од завчера повеќе не се наоѓа на оваа функција. Вака реши Управниот одбор на КФМ, на својата завчерашна седница која се одржа во ...

Герасимовски - шеф на судиите, Лечиќ советник на Гајдаџиев

Дневник

Легендите најавуваат поагресивна политика спрема КФМ и ФИБА-Европа

Утрински

Гајдаџиев денеска ќе го активира случајот?

Утрински
4 поврзани вести »

На кафе кај криминалците

Вест - 14.11.2003

ЏАБЕ ПОТЕРНИЦИ МВР ги објави потерниците на осудениците во бегство и обвинетите за тежок криминал, бара граѓаните да им јават ако ги препознаат, но никого не апси и вели "Наша е проценката дали има услови за апсење и како ќе биде изведено тоа" МВР ги објавува на својата веб страница осудениците во ...

Договорите на Љубе со естрадните sвезди пред Обвинителството

Вест

МВР без покритие потрошило 25 милиони долари

Утрински

МВР не знае како бил оштетен "мерцедесот" на ексминистерот Дардишта

Вест
4 поврзани вести »

Иран сака да развие нуклеарна бомба

Утрински - 14.11.2003

Извештајот на агенцијата на ОН ВИЕНА - Во средата САД соопштија дека извештајот од страна на агенцијата на ОН за надзор на нуклеарното оружје ги потврдува верувањата на Вашингтон дека Иран поседува тајна нуклеарна програма, додека Техеран инсистира на фактот дека нејзината нуклеарна политика е за ...

САД го нападнаа „атомскиот“ извештај за Иран

Канал5

Иран ја суспендира програмата за атомско оружје

Канал5

Иран прифати инспекции а нукелерните постројки

Вест
4 поврзани вести »

Сирија вели САД бараат нов непријател за да го замачка поразот во Ирак

Вест - 14.11.2003

ДАМАСК, Сирија, 14 ноември, (АП) - Сириските весници вчера ги критикуваа САД со став дека Вашингтон му се заканува на Дамаск со санкции за да го одвлече вниманието од отежната окупација на Ирак. "Сирија знае дека САД се во криза со Ирак и дека сакаат на друг да му ја префрлат вината", се наведува ...

Сирија подготвена за дијалог со САД

А1

САД воведе санкција спрема Сирија

А1

Aмериканскиот сенат изгласа поостри санкции кон Сирија

Канал5
4 поврзани вести »

Џеф ван Ганди го доби првиот тренерски дуел со својот брат

Утрински - 13.11.2003

Хјустон изби на чело на Западната конференција, совладувајќи го Мајами (90:70) Џеф ван Ганди и неговиот брат Стен го имаа првиот двобој на клупите како главни тренери на своите екипи. Рокетси на попопуларниот Ганди славеа со 90:70 против Мајами, и на тој начин избија на чело на Западната ...

Дрим-тимот од Лос Анџелес повторно ранет

Утрински

Одлична ол-раунд партија на Картер

Утрински

Леброн Џејмс конечно стигна до победа

Утрински
4 поврзани вести »